Landing Page

Landing Page Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Landing Page nedir, nasıl yapılır? Faydaları, şablonları ve en başarılı örnekleri açıkladık. Bunlar, sitenizdeki ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için hazırlanan sayfalardır.

Yapılan araştırmalar, açılış sayfası sahibi şirketlerin potansiyel müşteri elde etme oranlarının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Bu sayfalar, kullanıcılara tam olarak istediklerini sunduğu ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırdığı için farklı web sayfalarına oranla dönüşümlerde daha etkili.

Landing Page Nedir?

Çoğunlukla bir reklam kampanyası ya da pazarlama kampanyası için oluşturulan, kullanıcıları harekete geçirmeye razı edecek şekilde tasarlanan web sayfası landing page. Yani ziyaretçiler bir reklama tıkladığında, sitenize geldiklerinde karşılarında gördükleri sayfa.

Bu sayfalar birçok amacı olan web sitelerinden farklılık gösteriyor. Açılış sayfaları, tek bir hedefe odaklanıyor ve harekete geçirici bir mesaj (call to action) veriyor.

Açılış sayfaları için Google reklamları kullanılıyor. Böylece ziyaretçiler, sosyal medyada, reklamlarda ya da e-postalarında gördükleri bağlantıya tıkladıklarında bu sayfaya yönlendiriliyor. Buradaki harekete geçirici mesajlar ve bilgiler sayesinde dönüşümler artırılıyor.

Landing Page Ne Demek

Türkçede “varış sayfası” anlamına geliyor ve “açılış sayfası” olarak da kullanılıyor.

Neden Önemli? Faydaları Nelerdir?

Google’a göre, kaliteli bir landing page ölçütü, reklamınızı tıklayan ziyaretçilere tam anlamıyla aradıklarını zahmetsiz ve hızlı bir şekilde sunması. Aynı zamanda açılış sayfaları ile sunduğunuz deneyim, reklam sıralamanızı, PPC (tıklama başı maliyet) oranınızı etkiliyor.

Kullanıcı deneyimi açısından kötü olan sitelerin reklam sıralamaları daha düşük olur. Ayrıca reklamınızla alakalı bir landing page bulunmadığında kampanyanızın ceza alma ihtimali vardır. Bu da, trafik ve reklam görünürlüğü oranlarının düşmesi anlamına gelir.

Landing Page Örnek

blank

Ziyaretçi, gördüğü reklamdaki teklife tıkladığında, ardından bir açılış sayfasına girdiğinde, sadece bir amaca odaklanır. Böylece kişinin eylemi takip etme ihtimali artar.

Sonuç olarak hem yeni müşteri kazanmada hem de dönüşüm oranlarını artırmada yardımcı olur.

Açılış sayfaları, marka bilinirliğinin artmasını sağlar. Böylece daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin şirketiniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Aynı zamanda etkili ve hızlı müşteri kazanabilirsiniz.

Ana sayfanızın trafik akışını artırır ve hedef kitleniz ile ilgili bilgi edinmenizi sağlar.

Açılış Sayfası Kullanım Amaçları

 • Sosyal kanallardaki reklamlarla yeni müşteriler elde etmek.
 • Burada sunulan teklifler ile dönüşümleri artırmak.
 • E-Ticaret siteleri için ürün tanıtımı yapmak, en beğenilen ve en çok satılan ürünleri sergilemek.
 • Ürünlerin deneme sürümleri, çekilişler, online kurslar, webinarlar, ücretsiz e-kitaplar ve broşürlerle abone sayısını artırmak.
 • Potansiyel Müşteri Formları ile müşterilerin verilerini ve onlar hakkındaki öngörüleri toplamak.
 • Marka için bilinirlik ve farkındalık yaratmak.
 • Kampanyalardan haberdar etmek.

Landing Page Nasıl Yapılır?

Açılış sayfaları, yönlendirme eğiliminde oluyor ve bir fayda karşılığında bir hareket almak amaçlanıyor. Bir butona tıklamak ya da iletişim bilgilerini paylaşmak bu hareketlerden biri olabilir. Açılış sayfalarının tasarımı da bu aksiyonu destekleyecek şekilde olmalı: Sade, düzenli ve kolay anlaşılır.

Sıfırdan bir açılış sayfası oluşturabilirsiniz. İsterseniz de hazır olan şablonları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda landing page oluşturma araçlarını da kullanabilirsiniz. Yazımızın devamında bu şablonlara ve araçlara nereden ulaşacağınızı açıkladık.

Açılış sayfası oluşturmadan önce yapılması gereken bazı şeyler var. İlki, amaç belirlemek. Ziyaretçilerin bu sayfaya geldiğinde ne yapmasını istiyorsunuz? Ürününüzü satın almak mı, form doldurmak mı, abone olmak mı? Bu amacı net bir şekilde belirledikten sonra buna göre strateji belirleyin.

İkinci olarak rakip analizi yapın. Yani sektörünüzdeki avantajları ve riskleri değerlendirin. Ardından açıkları bulun ve bunlara yönelin sayfalar oluşturun.

blank

Sayfanızı oluşturduktan sonra izlemeniz gereken en önemli şey dönüşüm oranı. Bazı araştırmalara göre bu oranın ortalama %2.35 olması gerekir.

Dönüşüm oranı; dönüşüm olarak nitelendirilen hareketi sağlayan ziyaretçi sayısının toplam ziyaretçi sayısına bölünmesiyle bulunuyor.

Açılış sayfanızın dönüşümlerini ve istatistiklerini Google Analytics üzerinden takip edebilirsiniz.

Landing Page Oluşturma – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sorunlarına çözüm olabileceğinizi düşündüklerinde ziyaretçiler reklam bağlantınızı tıklar. Bu yüzden link verdiğiniz yerlerde tam anlamıyla neyi vaat ettiğinizi burada göstermeniz ve landing page kısmında da bunu gerçekleştirmeniz gerekir.

Ayrıca açılış sayfaları, kullanıcılara karar vermelerini sağlamak için sahip olmaları gelen her bilgiyi kısa, öz ve net bir şekilde vermeli. Aksi halde karmaşık, dağınık ve genel bilgiler içeren bir sayfaya ziyaretçileri yönlendirmek reklamlarınızın amacına ulaşmasını engeller.

İnsanlar, bir amaç için (ürün lansmanı, kampanya ya da indirim)açılış sayfası yerine ana sayfaya yönlendirilirse, bahsi geçen amaca bu sayfanın neresinden ulaşacağını bulmak zorunda kalır. Yani birçok bağlantı, düğme ve görselle dolu bir ana sayfada bunu yapmak oldukça zor ve dikkat dağıtıcı olur. Landing page’lerin en önemli özelliği ise dağınıklığı ortadan kaldırması.

Açılış sayfanız, ziyaret edenlere ne sunduğunuzu ve bunun yararlarını açıklayan çekici bir başlık ve konu ile alakalı daha ayrıntılı, heyecanlandırıcı bir açıklama içermeli.

Landing page, CTA taşıyan bir buton, bir form (telefon numarası ve e-posta gibi bilgileri toplamak için), video ya da görsel gibi birkaç medya içermelidir.

Başarılı bir açılış sayfasının net bir amacı olmalı. Ayrıca insanlar sayfanıza geldiğinde bu sayfanın var oluş amacını hızlı ve açık bir şekilde anlayabilmelidir.

Açılış sayfanız benzersiz olmalı. Size özel, kullanıcı memnuniyeti yüksek olan, problem çözmeye yönelik şekilde tasarlanmalıdır.

Aynı zamanda landing page, tek bir sayfadan oluşmalı. Bu sayfa kendi içerisinde bölümlere ve gruplara ayrılabilir. Fakat bir bütünü oluşturmalı.

Açılış Sayfaları Şablonları ve Araçları

Hazır açılış sayfası şablonu kullanmak, tasarım ve teknik olarak avantajlar sağlıyor. Bu şablonlar hem profesyoneller tarafından hazırlanıyor hem de masaüstü ve mobil için uyumlu.

Yüzlerce farklı landing page şablonlarını bulabileceğiniz bazı kaynaklar:

 1. Unbounce
 2. Colorlib
 3. Themeforest
 4. Dev.to
 5. Envento Elements

Açılış sayfaları oluştururken kullanabileceğiniz yardımcı araçlar:

 1. Unbounce
 2. HubSpot
 3. Landingi
 4. SendInBlue

Landing Page Örnek

Markaya özel tasarlanan her bir açılış sayfasının ilgi oluşturmak için farklı yaklaşımları olur. Hepsinin ortak amacı ise ziyaretçileri satın alma yolculuğunda bir sonraki adıma geçirmek.

Başarılı bir örnek olarak hazırladığımız Renga‘nın açılış sayfasını inceleyelim ve kaliteli landing page özelliklerine göz atalım.

Landing Page faydaları

Sade, basit ve düzenli bir tasarıma sahip. Sayfanın amacı olan buton ilk görülen ögelerden biri. Aynı zamanda başlığıyla da dikkat çekiyor.

Landing Page Nasıl Yapılır

Ayrıca marka referanslarını görsel olarak etkili bir şekilde sunarak ve müşteri yorumlarına yer vererek güven ve sosyal kanıt sağlıyor.

Landing Page Ne Demek

Renga, öne çıkarmak istediği özelliklerini, estetik bir görsellikle, kısa ve öz bir şekilde anlatıyor.

Landing Page Nedir

Çeşitli medya içeriklerini kullanarak insanların ilgisini çekiyor. Aynı zamanda ürünlerin kullanımıda dair bilgiler paylaşıyor.

Tüm bunların yanında Renga‘nın açılış sayfasının tasarımı oldukça anlaşılır, sade ve düzenli. İçerikler kısa ve net. ziyaretçilerin sayfaya girdiğinde okunaklı renkler ve yazılar, kolay anlaşılabilir formlar ve yönlendirmelerle karşılaşıyor. Dikkat çekici başlıklarla nerede ne bulacaklarını biliyorlar. Aynı zamanda sayfa, mobil ile de uyumlu. Tüm bunlar da kullanıcı deneyimi açısından kaliteli bir landing page ortaya çıkarıyor.

Benzer bazı örnekler de şu şekilde:

Sonuç olarak,

Açılış sayfaları, hedef kitleniz ile marka bilinirliği, bağlılığı ve farkındalığı oluşturmak için önemli ve etkili bir pazarlama yöntemi. Kullanıcının ihtiyacına göre hazırlanan bu sayfalar, amaç ve hedefleriniz doğrultusunda başarı elde etmenize yardımcı olur.

Pazarlama faaliyetlerinizi, kampanyalarınızı, içerik ve görsellerinizi kullanıcının ihtiyaçlarına göre hazırladığınızda, rakiplerinizden bir adım önce olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca, “Dönüşüm Getiren ve Etkili Landing Page Nasıl Yapılır?” isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.