B2B İçerik Pazarlama Stratejisi

Sıfırdan B2B İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturma

B2B içerik pazarlama stratejisi temellerini ve önemini bu yazıda açıkladık.

İçerik pazarlaması, aslında ismini almasından çok daha öncesinde de kullanılan bir uygulama. Ürününü ve hizmeti doğrudan tanıtmayan, fakat hedef kitle için yararlı ve ilginç olan kaynaklar oluşturmayı, planlamayı ve dağıtmayı içeriyor. Markalar içerik pazarlamasını potansiyel müşterilere ulaşabilmek adına marka bilinirliği, güven ve yakınlık sağlamak için kullanıyor.

B2B içerik pazarlaması ise, yine aynı amaçlarla profesyonel içeriğin oluşturulmasını ve dağıtılmasını ifade ediyor. Yani buradaki asıl fikir, insanların sorunlarını çözmelerine ve işlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olurken, onları markanıza ve hizmetinize yönlendirmek.

B2B içerik pazarlaması, uzun vadeli bir çalışma prensibi ister. Aynı zamanda kusursuz bir dijital pazarlama stratejisi ile entegre olmalıdır.

B2B İçerik Pazarlaması nedir

B2B İçerik Pazarlama Stratejisi Neden Önemli?

Content Marketing Institute ve Marketingprofs’un en son yayınladığı B2B İçerik Pazarlama Ölçütleri, Bütçeleri ve Trendleri araştırmasına göre, en başarılı B2B pazarlamacılarının %93’ü, kuruluşlarının içerik pazarlamasına son derece önem verdiğini ve bağlı olduğunu söylüyor.

Kısacası, bir B2B içerik pazarlama stratejisi oluşturmak, bugün başarılı olmak isteyen hemen hemen her işletme için bir zorunluluk.

B2B İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Eksik veya tutarsız stratejiler başarısızlığa mahkumdur. Bu nedenle B2B içerik pazarlama stratejisi geliştirirken bilinçli, koordineli ve kapsamlı olun. Bunun yanında başlarken dikkat etmeniz gereken 6 bileşen var: hedef kitle, rakipler, hedefler, ölçüm, müşteri yolculuğu ve ilişki kurma.

1. Kitlenizi Tanıyın

Bu iç görü, yaptığınız her şeyin temelini oluşturur. Kitle araştırmanız ne kadar ayrıntılı ve bütünsel olursa içerik stratejinizin her bir parçasını buna göre daha iyi entegre edebileceksiniz. Bu aşamada kitlenizin kim olduğunu, ihtiyaçlarını, isteklerini, öne çıkan özelliklerini araştırmaktan çekinmeyin.

blank

2. Rakiplerinizi Anlayın

İş stratejiniz gereği rakiplerinizin kimler olduğunu biliyorsunuzdur. Fakat asıl öğrenmeniz gereken onların içerik pazarlaması açısından ne yaptığını anlamak. Farklı olarak ne yapıyorlar? Kitleniz için sizin tamamlama imkanınız olan eksikleri neler?

3. Hedefler Belirleyin

B2B içerik pazarlama stratejisi temelinde açık bir şekilde tanımlanmış olan hedefler barındırmalı. Bunlar, satışları ve geliri artırma gibi nihai misyonunuza giden hedefler olmalı.

Örnek olarak LinkedIn‘deki B2B içerik pazarlama hedeflerinin ortak noktaları şunlardır:

  • LinkedIn sayfasının takipçi sayısını artırma
  • Markalı içerik erişimini artırma
  • Nitelikli potansiyel müşterileri yönlendirme
  • Hedeflenen satın alma komitelerindeki bağlantıları ve farkındalığı artırma
  • Web sitesine trafik çekme

Load Metrics (uses 6 credits) KEYWORD B2B pazarlama stratejisi

4.  Başarıyı Ölçün

Her zaman değindiğimiz diğer kriter de doğru yolda olduğunuzdan ancak ölçerek emin olabilmeniz. B2B içerik pazarlama stratejisinin doğru bir şekilde ilerlediğini kanıtlamak için sonuçları ve metrikleri yakından takip edin.

5. Müşteri Yolculuğu Haritası Çıkarın

Maksimum etki için, B2B içeriğinin doğru kişilere doğru bağlamda, doğru zamanda ve doğru yerde ulaşması gerekir. Bunu mümkün kılan da müşterilerinizin satışa giden yolculuğunu haritalamak, satın alma için hangi adımları atma eğiliminde olduklarını belirlemekten geçer. Sonuç olarak şu soruların cevabını arayarak müşteri yolculuğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

  • Hangi terimler ve konular üzerinde arama yapıyorlar?
  • Kimlere dikkat ediyorlar?
  • Çeşitli aşamalarda hangi içerik biçimlerini tüketme eğilimindedirler?
  • Hangi sosyal medya kanallarını, nasıl kullanıyorlar?
  • Hangi eylemler ve davranışlar satın alma niyetiyle ilişkili olma eğiliminde?

6. B2B İçerik Pazarlama Stratejisi için İlişkiler Kurun ve Güven Oluşturun

Markanızın müşterilerinizle sürdürülebilir ve dürüst ilişkiler kurabilmesi için güven çok önemli. Bu nedenle, B2B içerik pazarlama stratejinizi geliştirirken güven verici ve anlamlı ilişkiler kurmayı bir hedef haline getirin. Aksi bir tutum, size maliyeti yüksek sonuçlar getirir.

Örnek olarak “B2B Pazarlama Yaparken LinkedIn Nasıl Kullanılır?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

blank