etkili landing page

Dönüşüm Getiren ve Etkili Landing Page Nasıl Yapılır?

Etkili landing page, hedef kitlesini müşteriye dönüştürmek isteyen markalar için bir fırsat. Etkili bir açılış sayfası ile bunu sağlamanız mümkün.

Başlamadan önce göz atmak isterseniz, açılış sayfalarının ne olduğunu, avantajlarını ve örneklerini “Landing Page Nedir? Nasıl Olmalıdır?” isimli yazımızda açıklamıştık.

Çekici ve etkili landing page oluşturmak için belli başlı kriterler var. Bunlardan birkaçı; basit bir görsellik, kullanıcı deneyimi, güçlü metinler ve işlevsellik.

Etkili landing page için bağlantı sayılarını sınırlı tutun

Landing page oluşturma sırasında, CTA butonu dışında başka bir bağlantı olmamalıdır. Ziyaretçinin sayfadan ayrılması gereken tek bağlantı, amacınıza hizmet eden CTA düğmenizdeki bağlantı olmalı. Aksi halde farklı bağlantıların bulunması dönüşümleri düşürür.

Landing Page faydaları

Sade bir tasarım tercih edin

Landing page nasıl yapılır diye sorduğumuzda cevap; oldukça düzenli ve sade olur. Karışık ögelerle dolu ve dağınık bir sayfa çekici bulunmaz. Görsel tercihinizi kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olanlardan yana kullanın. Açılış sayfanız uzun olabilir. Bu durumda ziyaretçilerin gezinmesine yardımcı olacak gruplama yöntemleri geliştirin.

Sayfanızın görünümü ve akışı, beklenen adımları atmaları için ziyaretçileri yönlendirmelidir.

Tek bir hedef belirleyin

Landing page, sadece bir hedefe odaklanmalı. Amacınız neyse, müşterilerinizi buna ikna etmek üzere kurulmalı. İki ve daha fazla amaç, birbirlerinin dönüşümlerini çalacaktır. Temiz bir şekilde asıl değerinize ve eyleme odaklanın.

Etkili landing page için güvenilirliğinizi gösterin

Dönüşümler için ziyaretçilerin açılış sayfanızı güvenilir bulması gerekiyor. Bunun için, memnun müşterilerin yorumlarını, istatistikleri, referansları, markanızdan bahsedilen yayınları ve varsa ödüllerinizi buraya yerleştirin. Böylece ziyaretçilere sosyal kanıt sunabilirsiniz ve bu da landing page faydaları arasında.

blank

Aynı zamanda müşterilerin paralarının ve bilgilerinin güvende olduğunu gösteren rozetleri de kullanın.

İlgi çekici medya içerikleri kullanın

İnsanlar ürünlerinizi aldıklarında hangi kolaylıklarlar karşılaşacaklar? Ürün hakkında bilgi veren, özelliklerini ve detaylarını açıklayan görseller, videolar, infografikler kullanın. Böylece müşterilerinizin bu ürüne sahip olduklarını hayal etmelerini sağlayın.

Etkili landing page için mobil uyumluluğu gözetin

Potansiyel müşterilerinizin ve ziyaretçilerinizin birçoğu akıllı telefon kullanıyor. Bu nedenle açılış sayfanızın dönüşümlerinin yüksek olması için mobil uyumlu olması çok önemli.

Aynı zamanda “ürünleri incele, kaydol, keşfet, ücretsiz indir” gibi CTA taşıyan butonun da mobil cihazda görüş alanında ve parmakla dokunulabilecek büyüklükte olması gerekir.

Başlığınızla dikkat çekin

Ziyaretçilerin sayfanıza geldiğinde burada daha uzun süre kalmasını sağlayacak etkili ve dikkat çekici bir başlık kullanın. Başlığın görevi, insanları sayfanın geri kalanını da incelemeye ikna etmektir.

Başlığınız, mesajınızla eşleşmeli, açılış sayfasına getiren linkteki kelimeleri içermeli. Aynı zamanda yaratıcı ve kısa olmalı. Sayfanın ne ile ilgili olduğunu ve sayfanızın neyi vadettiğini göstermeli.

Kısa ve net içerikler oluşturun

Potansiyel müşterileri dönüştürmek için anahtar kelimeleri, ikna edici içerikleri kullanın. Ziyaretçiniz landing page’e ulaştıktan sonra, sonraki adımı ürünler ve içerik hakkında en net bilgiyi en kısa sürede almaktır.

İçerik oluştururken en önemli nokta satış odaklı metin yazmamak. Açılış sayfalarının asıl amacının kullanıcılar ile iletişim kurmak ve onları memnun etmek olduğunu unutmayın. Yani, kalıplarınızdan sıyrılın ve ürünlerin faydalarını açıklayın.

Karmaşık kalıplar kullanmayın. 16 pikselden küçük metin kullanmayın. Koyu renkli metinle açık arka plan üzerine içerik oluşturun. Ayrıca uzun paragraflardan ve ayrıntılardan kaçının.

blank

Giriş metninde, ziyaretçilerinizin sorabileceği soruları yanıtlayın. Aynı zamanda kısa ve öz metin yazın. Başlıklar, alt başlıklar, madde işaretleri kullanın.

Etkili landing page için formları kısa ve kolay tutun

Landing page bir form doldurma amacıyla oluşturulmuşsa, bu formlar kısa ve kolayca doldurulabilir olmalıdır. Ardından alanları mantıklı bir şekilde sıralayın, adlandırın. İsteklerinizi net bir şekilde açıklayın.

Uzun bir form ziyaretçileri korkutur. Bu nedenle sadece gerekli bilgileri isteyin. Yine de kişisel bilgilerini vermek istemeyenler olabilir. Bu durumda indirimleri, ücretsiz üyelikleri ya da deneme sürümlerini kullanın. Sunduğunuz fırsatın kısa süreli olduğunu, geçici ve anlık olduğunu vurgulamak, dönüşümlerinizi artıracaktır.

Renkleri okunabilir şekilde ayarlayın

Landing Page

Etkili landing page arka plan rengi, sayfanın %60’ını kapsamalı. Beyaz ya da fark edilemeyecek kadar açık başka bir renk kullanın. Çünkü beyaz, okunabilirliği en iyi olan renktir.

Temel renginiz, sayfanın %30’unda görünür olmalıdır. Formlarda, alt bilgi ve üst bilgide bunu kullanın. Burada arka planınız ile benzer bir renk tercih edebilirsiniz.

Vurgu renginiz sayfanın %10’unu oluşturmalıdır. Sadece logoda ve CTA kısmında bu rengi kullanın. Böylece dikkat çekici bir etki yaratabilirsiniz. Burada da temel rengi tamamlayan bir renk tercih edin.

Etkili landing page için sayfa yükleme hızını iyi ayarlayın

Google’a göre sayfa yükleme hızı 2-3 saniye arasında olmalıdır. Daha yavaş yüklenen sayfalar %40 oranında ziyaretçi kaybeder. Bu nedenle landing page için sayfa açılış hızını olabildiğinde optimize edin.

Testlerle sayfanızı optimize edin

Etkili landing page için sayfanız her an test aşamasında olmalı. Yani kullanıcı deneyimini iyileştirmek için farklı landing page örnek sayfalar oluşturun ve hangisinin daha iyi çalıştığını analiz edin. Aynı zamanda elde ettiğiniz verilere göre sayfanızı optimize edin ve güncelleyin.

SEO çalışmaları yapın

Açılış sayfaları, kısa ve tek bir amaca odaklanan web sayfalarıdır. Bu nedenle bulunması için SEO çalışmalarına ihtiyacı var. Yani web sitelerinde olduğu gibi açılış sayfalarında da arama motoru optimizasyonlarını eksiksiz ve etkili bir şekilde yapın.

Son olarak;

İyi hazırlanmış bir landing page sayfası örneği görmek için Renga‘nın açılış sayfasına göz atabilirsiniz.