blank

Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Ve Instagram çekilişi nasıl yapılır, önemli ipuçları ve dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda derledik.

E-Ticaret ile en uyumlu sosyal medya platformlarından biri Instagram. Hem E-Ticaret siteleri hem de markalar daha fazla satış yapmak ve tüketicilerine ulaşmak amacıyla sosyal medya hesaplarında çekilişler düzenliyor. Peki bu çekilişler nasıl yapılıyor? Nasıl daha fazla takipçi elde ediliyor ve satışlar artırılıyor?

Instagram Çekilişi Nasıl Yapılıyor?

1. Instagram çekilişi için amaç belirlemek

Instagram’da çekiliş yaparken ilk ve en önemli adım çekilişin amacını belirlemek. Bu amaçlar örnek olarak şunlar olabilir:

2 . Instagram Çekilişi Ödülü

Amacınızı belirledikten sonraki adım ilgi çekici bir ödül belirlemek. Çekilişe olan katılımın çoğunluğu bu ödülün niteliğine göre artış gösteriyor. Bu yüzden belirlediğiniz ödülü çekiliş öncesinde katılımcılarınıza göstermelisiniz.

Konu ödülün parasal olarak büyüklüğü değil. Sizi takip etmesini istediğiniz kişilerin ilgisi.

Örnek vermek gerekirse, üniversite öğrencilerine hitap eden bir marka porselen takımı ödülüne hiç ilgi göstermezken Instax fotoğraf makinesine ciddi bir katılım gösterebilir.

3. Instagram Çekilişi Katılım Koşulları

Bir sonraki önemli adım da katılım koşullarını belirlemek. Birkaç adımdan oluşan katılım şartları oluşturun. Çekilişlerde genel olarak kullanıcıların arkadaşlarını etiketlemeleri, sayfayı takip etmeleri isteniyor.

Bundan farklı olarak farklı hesaplarla ortak yapılan çekilişlerde her sayfanın ayrı ayrı takip edilmesi de isteniyor. Bir diğer sık kullanılan şart da gönderinin beğenilmesi ve kaydedilmesi. Siz de bunlardan birini ya da birkaçını seçerek çekiliş şartlarınızı oluşturabilirsiniz.

blank

4. Instagram Çekilişinin Süresi

Sırada çekilişin süresini ayarlamak var. Instagram çekilişleri için tavsiye edilen zaman ortalama 1 gün-3 gün arası.

blank

5. Instagram Çekiliş Gönderisinin Tasarımı

Tüm bu adımları arka planda belirledikten sonra içerik metninizde ve post tasarımınızda çekilişle ilgili detaylara yer vermenizi öneririz. Özellikle çekiliş tarihini ve ödülleri ön plana çıkarmalı ve vurgulamalısınız. Yani gönderinize uygun etiketleri de bu metne eklemelisiniz.

6. Instagram Çekilişinizin Tanıtımı

Sadece paylaşım yaparak bıraktığınız çekilişlerin katılımları çok düşük olacaktır. Ve çekiliş sürecini yönetirken verdiğiniz emeğin karşılığını en fazla alacağınız adım da bu gönderinin tanıtımını yapmak.

Örnek olarak, çekilişi yalnızca bir sosyal medya hesabı üzerinden yapıyorsanız, diğer hesaplarınızda ve kanallarınızda da bunu duyurun. Aynı zamanda hikayelerinizde paylaşıp, katılım koşulu olarak takipçilerinizin de bunu hikayesinde paylaşmasını isteyebilirsiniz.

Hikayelerinizde anketleri ve geri sayım özelliklerini de kullanırsanız çekilişi daha merak uyandırıcı ve cazip hale getirebilirsiniz.

7. Instagram Çekiliş Sonuçları

Instagram çekilişinin son adımı, kazananı belirlemek ve duyurmak. Çekiliş sonuçlarını şeffaf bir programla belirlemeniz için birçok web sitesi bulunuyor. Simpliers bunlardan biri.

Bu noktada mutlaka dürüst olmalı ve sonucu doğrudan takipçilerinizle paylaşmalısınız. Önemli olan, sonuçları alırken web sitesine çekiliş kriterlerini doğru girmiş olmak. Son olarak, kazanan kişinin yanında yedek isimleri de belirlemeyi unutmayın. Eğer kazanan kişiye çeşitli aksiliklerden dolayı ulaşamazsanız, ödülü yedek kişilere devretme şansınız var.

Gönderinizle etkileşimde bulunan bütün katılımcıların heyecanla beklediği an, çekiliş sonucu olduğu için, bunu Instagram’da duyurmayı unutmayın. Web sitesinde kazananı belirlerken video çekebilir ve bunu hikayelerinizde paylaşabilirsiniz. Kazanan kullanıcıyı hikayeye etiketlemeyi de unutmayın. Aynı şeyi post olarak da yapabilirsiniz.

Instagram Çekilişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Dürüst ve adil olun.
  2. Amacınızı belirlerken gerçekçi ve spesifik olun. Bir çekiliş birden fazla amaca hizmet edebilir fakat ne kadar odaklı bir amaç belirlerseniz alacağınız sonuç o kadar verimli olacaktır.
  3. Takipçilerinizin ilgisini çekecek ürünü-hizmeti hediye edin. Fakat bunun sizinle alakası olmayan, ürünlerinizden ya da verdiğiniz hizmetten bağımsız bir hediye olmamasına dikkat edin. Mesela, E-Ticaret sitenizde en fazla satışı yapılan ürünleri hediye edebilirsiniz. Ya da indirim kuponları verebilirsiniz. Bu noktada ürün hediyelerinin kupon kodlarından daha fazla tercih edildiğini de belirtelim.
  4. Koşulları mümkün olduğunca basite indirgeyin. Çünkü sosyal medya kullanıcıları, karmaşık çekiliş süreçlerine katılmak istemezler. En basitinden çekiliş koşulu olarak yalnızca bir arkadaşlarını etiketlemelerini isteyebilirsiniz.
  5. Çekiliş süresini çok uzun tutmayın. 1-3 günden uzun sürecek olan çekilişler, takipçilerinizin ilgisini çekmeyebilir. Hatta çekiliş süresi uzadıkça katılım düşebilir. İyi bir etkileşim elde etmek için bu süreyi uzatmak en çok yapılan hatalardan biri.
  6. Instagram’da çekiliş için paylaşacağınız gönderide hedef kitlenize ve amacınıza uygun etiketler kullanmalısınız. Böylece E-Ticaret sitenizdeki satışaları da artırma ihtimaliniz olabilir. Uygun etiketleri kullanmamak, sizinle alakası olmayan kişilere ulaşmanıza neden olur. Bu da yalnızca çekiliş için gelen ve ardından hemen gidecek olan bir takipçi kitlesi oluşturur.
  7. Çekilişinizi tanıtırken çekiliş tarihini ve ödülü duyurmayı unutmamalısınız.

blank

Takipçilerinizi Artırmak için Instagram Çekilişlerini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Çekiliş gönderilerinin metinlerinde yazdığımız çekiliş kriterleri takipçi artırmak ve etkileşim almak için en etkili yollardan. Sattığınız ürüne ilgisi olan, hizmetinizden faydalanmak isteyen kişileri çekilişler yoluyla bulabilirsiniz. Uygun hashtag kullanımı ile bu insanları kolaylıkla bulabilirsiniz.

blank

Çekilişler ile gelen takipçiler, sayfanızda sunduğunuz ürünlerden ziyade çekilişte verilen ödülle ilgileniyor olabilir. Bu nedenle çekilişle gelen takipçi kitlesinin de kesin olarak işinizle ya da ürününüzle ilgilenen “müşteriler” olmama ihtimali de var.

Instagram Hediyeleri Nelerdir?

Instagram çekilişlerinin nasıl yapılacağını ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. Hediye seçimini yaparken de aynı titizlikte davranmanız gereken noktalar var.

İlk olarak, vereceğiniz hediyenin sayfanızla ve işinizle alakalı olması gerekiyor. Sizin sunmadığınız bir hizmeti vermek ya da ürünü hediye etmek, sayfanızla alakası olmayan kişilerin sizi takip etmesine neden olur. Sonuç olarak; yüzbinlerce takipçiniz olmasına rağmen satışlarınız çok düşük kalacaktır. Daha da kötüsü, takipçileriniz sizi sadece bir çekiliş sayfası olarak görecektir.

Bunun önüne geçmek için, kendi ürün ve hizmetlerinizden hediye edin. En çok beğenilen, sitenizde en çok puan alan ve en çok satılan ürünleri vererek bunlardan bir seçki oluşturabilirsiniz. Yani, takipçilerinizin isteyeceği türden şeyleri ödül olarak vermelisiniz. Vereceğiniz ürün ne kadar cazip olursa takipçi ve etkileşim sayınız o kadar yüksek olur.

Instagram Çekilişi Yasal Mı? İzin Gerekli mi?

Herhangi bir sosyal medya platformundaki bir çekiliş yasal olarak, Karşılığı Nakit Olmayan Çekilişler Yönetmeliği’ne bağlı olarak yapılıyor.

Bu yönetmeliğe göre sosyal medya platformlarında nakdi karşılığı, KDV ve ÖTV’si dahil 154,06 TL’nin altında yer alan ürün ve hizmetler için izin gereği yok. (Kaynak) Bu bedel 2021 yılına ait bilgi, yıldan yıla değişiyor.