instagram çekilişleri

Instagram Çekilişleri Faydaları ve Zararları

Instagram’da organik takipçi kazanmak ve etkileşim toplamak için en sık kullanılan yöntem çekilişler. Instagram çekilişlerinin nasıl yapıldığını, dikkat edilmesi gereken noktaları, takipçi sayısını artırmak için çekilişleri nasıl kullanacağınızı ve ödülleri nasıl seçeceğinizi buradaki yazımızda anlatmıştık.

Şimdi de, Instagram çekilişlerinin yararları ve zararlarını her yönüyle ele aldık.

Instagram Çekilişlerinin Yararları

  • Çekiliş kurgusunu iyi bir şekilde yaptıktan sonra, kısa sürede iyi bir takipçi artışı görebilirsiniz.
  • Postlarınızı yine Instagram üzerinden reklam olarak çıkarsanız etkileşim ve takipçi sayılarını yüksek oranda artırma ihtimaliniz de var.
  • Kaliteli bir kurguyla çekiliş için gelen kişileri hedef kitlenize dönüştürme potansiyeliniz var, uzun vadede bu kişilere hizmet ve ürün satışı da yapabilirsiniz.
  • Çekiliş ile gelen kitle her zaman hedef kitlenizle örtüşmez. Fakat bu, onların ileride hedef kitleniz olmayacağı anlamına gelmez. Çekiliş ile birlikte ve çekiliş süresinin ardından Instagram hesabınızda bu kişileri sayfanızda tutacak etkileşimli ve ilgi çekici içerikler üreterek bu kitlenin takipten çıkmasını önleyebilirsiniz. İyi bir sosyal medya yönetimi planı ile bu kişileri kalıcı müşterileriniz haline bile getirebilirsiniz.
  • Aynı yöntemle daha fazla etkileşim alabilir ve Keşfet’e düşme ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Instagram Çekilişlerinin Zararları

1.

  • Instagram hesabınızda çekiliş yapmak, algoritmanızın bozulmasına neden olabilir. Çekiliş sonucunda yalnızca ödül kazanmak için gelen kişiler olacak ve bu da hedef kitlenizle alakası olmayan kişilerin de sayfanıza gelmesi anlamına geliyor. Bu durumun algoritmanızı bozma potansiyeli var ve sonuç olarak paylaştığınız içerikler artık Keşfet kısmında ürün ya da hizmetlerinizle alakası olmayan kişilere gösterilmeye başlıyor. Yani organik etkileşimlerinizin uzun vadede düşme ihtimali var.

Instagram çekilişleri Zararları 2

  • Instagram çekilişleri üzerine kurulmuş, ortak çekiliş yapmak üzere işbirliği yapmak için size mesaj atacak olan birçok sayfa var. Herhangi bir çekiliş vaadi ile size gelen sayfalardan uzak durun. Bunların çok takipçili olması, güvenilir isimlerle işbirliği yapıyor olması sizi yanılgıya uğratmasın. Gerçekten vaat ettikleri hediyeleri veriyor ve size yüz binlerce takipçi kazandırıyor da olabilirler. Fakat buradaki sorun, bu sayfalardan gelen takipçilerin niteliksiz olması.

Instagram çekilişleri Zararları 3

  • Çünkü Instagram çekiliş sayfaları sürekli bu etkinlikleri yaptığı için, onları takip eden Instagram hesapları da çoğunlukla sahte profiller oluyor. Takipçi sayısının artması güzel görünür. Fakat zararlı ve spam hesapların sizi takip etmesi uzun vadede algoritmanızın bozulmasına neden olur. Ve sayfanızda uzun süre emek vererek oluşturduğunuz Instagram algoritmanız bozulduğunda düzeltmeniz çok daha zor oluyor. Sonuç olarak; daha az takipçi ile daha doğru kişilere erişmeyi dilediğiniz bir noktaya gelebilirsiniz.

4.

  • Çekiliş postlarınızı reklam çıktığınızda bu reklamların performansı normal reklamlara oranla çok daha düşük olur. Instagram’ın reklam politikası, insanları bazı koşullarla belirli işlemleri yapmaya yönlendirmeyi uygun bulmuyor. Yani sponsorlu olarak yayınlanan çekiliş reklamlarının performansı Instagram tarafından %40 oranında daha düşük olur. Yani normal bir reklama oranla çekiliş reklamınızın performansı neredeyse iki kat kötü olur. Çoğunlukla profillerin yaptığı ilk birkaç çekilişte bu durumla karşılaşmıyoruz. Fakat sürekli çekiliş yapıp bunu reklama çıkan hesaplarda Instagram tarafından bu kısıtlama uygulanıyor.

5.

  • Yapılan araştırmalara göre Instagram çekilişleri yapan markalar aslında insanlar tarafından ucuz marka imajına bürünüyorlar. Bugün büyük markalar da Instagram’da çekiliş yapıyor fakat yine de bunların “havalı” olmadığı, hesapların niteliğini düşürdüğü algısı yaygın.

Sonuç olarak;

Instagram çekilişlerinin hem yararları hem de zararları bulunduğunu söyledik. Burada önemli nokta, her seferinde kontrollü hareket etmek ve sabırlı olmak. Kısa zamanda daha fazla takipçi ve etkileşim elde etmek uğruna acele etmeyin. Bu, geri dönülemez zararlara neden olur.

Instagram’da yapacağınız/yaptığınız bir çekilişin sizin için faydalı olup olmadığını analiz edin. Böylece devam edip etmeyeceğinize karar verin. Burada asıl önemli nokta hedef kitlenize ulaşma oranınız. Eğer yaptığınız çekiliş sonucunda istediğiniz kitleye ulaşıyorsanız ve maliyetler de sizin için uygun düzeydeyse, çekiliş sizin için faydalı olmuş demektir. Yine de çekilişlerin en fazla 3 sefer yapılmasını öneriyoruz. Çekiliş süreleri ve çekiliş sırasında dikkat etmeniz gereken noktalara buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.