instagram gönderi planlama

Instagram Gönderi Planlama Programları – En İyi 4 Program

Instagram gönderi planlama nedir? Instagram için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz araçlar nelerdir? Bu soruların cevaplarını yazımızda verdik ve Instagram gönderileri için kullanılan en iyi 4 aracı inceledik.

Dünyanın en popüler sosyal medya araçlarından biri olan ve her geçen gün geliştirilen Instagram, hem ticari hem de kişisel amaçlarla kullanılan bir mecra.

Kişisel kullanımlarda insanlar genellikle tanıdıkları kişiler ve güvendikleri ya da yeni keşfettikleri markalar ile etkileşime geçer. Ticari kullanımlarda ise Instagram işletmeler tarafından bir pazarlama ve tanıtım aracı olarak kullanılır. Aynı zamanda markalar bu platform aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşır ve marka tanıtımı sayesinde satış yapar.

Instagram’ı kişisel ve ticari amaçlarla kullanan kişi ve işletmeler, bu platformda başarılı olabilmek için düzenli paylaşıma ihtiyaç duyar. Bu, Instagram hesabını büyütme yolları arasında. Yani, bu platformda başarılı olmak isteyen kişilerin buraya daha fazla zaman ayırmaları gerekir.

Fakat zamanı olmayan ve ayırdıkları zamanı da verimli kullanmak isteyen kişi ya da işletmeler Instagram gönderi planlama programlarını kullanıyor ve paylaşımlarını zamanlayabiliyor.

Instagram Gönderi Planlama Nedir?

Genel olarak sosyal medya platformları için kullanılan gönderi planlama araçlarının ortak özelliği, dilediğiniz zamanda ve tarihte video ya da görsellerden oluşan gönderilerinizin paylaşılmasını sağlamak. Bu gönderileri önceden hazırlayıp bu araçlara yükledikten sonra kimi zaman otomatik olarak, kimi zamanda küçük işlemlerle sosyal medya hesaplarınızda bu paylaşımları yapabiliyorsunuz.

Instagram gönderi planlama araçları ile hem zamandan tasarruf edin hem de daha düzenli bir paylaşım takvimi oluşturun. Belirli bir zaman ayırarak uzun süre paylaşacağınız içerikleri tek seferde planlayabilirsiniz. Böylece her gün ne paylaşacağınız hakkında endişeye düşmeniz gerekmez.

Instagram’da gönderi paylaşmamıza yarayan Instagram planlayıcı araçları çoğu zaman sadece Instagram için kullanılmıyor. Birkaç farklı sosyal medya platformunu aynı gönderi planlayıcı aracı üzerinden yönetebiliyorsunuz. Aslında bir nevi tüm sosyal ağlarınız arasında bir düzenleyici görevi görüyor.

blank

Instagram Gönderi Planlama Programı – En İyi 4 Araç

Instagram’daki gönderilerini önceden planlamak isteyen kullanıcılar belirli gönderi planlama araçlarını kullanıyor. Hem kişisel hesaplar hem de işletme profilleri tarafından sıklıkla kullanılan Instagram gönderi planlama programları ise şu şekilde:

  • Later
  • Hootsuite
  • Postcorn
  • Facebook Business Suite

Yazımızın devamında bu araçları inceledik ve hem avantajlı hem de dezavantajlı özelliklerini ele aldık.

Instagram Planlayıcı Ücretli Araçlar

Hootsuite

instagram gönderi planlama programı ücretsiz

Bu Instagram gönderi planlama aracı ilk kez 2008 yılında piyasaya sürüldü. O günden bugüne, en popüler ve gelişmiş sosyal medya yönetim araçlarının başında geliyor. Hootsuite, Instagram’dan YouTube’a kadar her sosyal medya platformu için kullanılıyor.

Gönderi görseli ve post metni eklemek, hashtag önerileri gibi birçok planlama seçeneği, uygulamanın Instagram için sağladığı kolaylıklar arasında.

Bu araç ile yalnızca gönderi paylaşımı yapmak zorunda değilsiniz. Hootsuite’in analiz araçlarını da kullanarak işinizi büyüten içerikleri tespit edebilir ve bunlara yatırım yapabilirsiniz. Aynı zamanda birden çok yönetici ve ekip arkadaşı ekleyerek ortak bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

Hootsuite’in aslında temel seviyede 30 gün ücretsiz kullanımı mevcut. Fakat bu süre dolduğunda bir paket seçerek aktifleştirmeniz gerekiyor. Yönetmek istediğiniz sosyal medya platformu sayısı, ekleyeceğiniz yönetici sayısı ya da kullanmak istediğiniz özelliklere göre paket fiyatı artar ya da azalır.

Postcorn

instagram gönderi planlama programı

Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Pinterest’te kullanılabilen bir gönderi planlama aracı Postcorn. Instagram için sunduğu en güzel özelliklerden birisi işletme hesaplarında gönderilerin otomatik yayınlanması. Bunun için bir bildirim almıyorsunuz ya da ekstra bir işlem yapmanız gerekmiyor.

blank

Burada da çeşitli analiz araçları ve ekip arkadaşı ekleme özelliği var. Postcorn’un öne çıkan özelliği ise, tüm gönderilerinize otomatik olarak logo yada filigran ekleyebilmesi.

Postcorn’un da tüm kullanımları ücretli ve deneme sürümü 7 gün ile sınırlı.

Instagram Gönderi Planlama Ücretsiz Araçlar

Meta Business Suite

instagram planlayıcı

2012 yılında hem Facebook hem de Instagram sayfalarının yönetimini kolaylaştırmak amacıyla Facebook Business Suite kuruldu. Ardından bu aracın adı 2021’de şirket adının da değişmesiyle Meta Business Suite oldu. Bu panelde kullanıcılar her iki sosyal medya platformu için de gönderiler hazırlayabiliyor. Aynı ekran üzerinden ikisini de yönetebiliyor ve diledikleri zaman için gönderi planlayabiliyor.

Business Suite aracı ile Instagram için gönderiler, hikayeler planlayabilirsiniz. Akış ızgaranızda nasıl duracağını görebilir ve etiketleri nasıl kullanacağınızı görebilirsiniz. Aynı zamanda Meta’nın kendi sosyal medya uygulamaları için hazırladığı bir panel olduğundan dolayı tamamen ücretsiz.

Gönderileri nasıl hazırlayacağınız ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Meta Business Suite hesabınız yoksa, kullanmak için ilk olarak Facebook ve Instagram hesaplarınızı birbirine bağlamanız gerektiğini hatırlatalım.

Later

later Remove term: instagram gönderi planlama programı instagram gönderi planlama programı

Ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz en popüler Instagram gönderi planlama araçlarından biri de Later. Bireysel ücretsiz kullanımlarda bir süre sınırlaması yok. Fakat aynı sosyal medya hesaplarından bir tane açmanıza izin veriyor. Yani tek bir Instagram hesabı ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda Pinterest, Twitter, Tik Tok, Facebook ya da LinkedIn hesaplarını da bağlayabilirsiniz.

Later, ücretsiz sürümünde en fazla 30 gönderi planlamaya izin veriyor. Çalışanlarınızı paneli kullanması için ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamanın öne çıkan özelliklerinin arasında hikaye planlama, gönderi görsel ya da videolarını düzenleme, hashtag analizi, gönderilerin analizleri, bio’ya link ekleme var. Ücretli kullanım imkanı da var ve pakete göre değişen genişletilmiş özellikler sunuyor. Uygulama hem masaüstü hem de mobil için uyumlu.

Özetle;

Markanızın ya da kişisel hesabınızın Instagram yönetimi emek ve zaman isteyen bir iş. Özellikle pazarlama söz konusu olduğunda başarılı Instagram hesabı yönetimi hakkında size zaman kazandıracak ve işlerinizi kolaylaştıracak yardımcı bir araç çok faydalı.

Instagram’da kullanabileceğiniz, analizler ve farklı özelliklere sahip tonlarca araç var. Siz de kendinize uygun olan Instagram gönderi planlama aracını seçerek daha planlı ve programlı bir çalışma yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.