Türkiye’de İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı, Temmuz 2020 Verileri

We are social, Dünyada sosyal medya ve internet kullanımı konusunda en güncel ve kapsamlı araştırmaları derleyen bir  ajans. Her yıl iki defa yaptığı bu araştırmaların raporunu hazırlarken dünyada alanında en iyi GlobalWebIndex, Statista, GSMA Intelligence, App Annie, SimilarWeb, Locowise gibi kurum ve organizasyonlarla çalışıyor.

Temmuz 2020 verilerini içeren bu kapsamlı raporun sadece Türkiye ile ilgili kısımlarını derleyerek değerlendirdik. Rapor, internet ve sosyal medya kullanımında Türkiye’de özellikle de COVID-19 sonrasında nasıl değişikliklerin olduğunu gösteriyor.

Raporun tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Türkiye’deki sonuçları kısaca özetlemek gerekirse,

  • İnternetten alışveriş ve kredi kartı bilgisi bağlama ciddi bir artış gösterdi.
  • İnternette kişi başı alışveriş miktarı artış gösterdi.
  • Instagram Türkiye’de reklamlarıyla 42 milyon kişiye erişebilir hale geldi.
  • Instagram kullanıcı sayısı son çeyreğe göre 3 milyon kişi artış gösterdi.
  • Sosyal medyada geçirilen süre 3 saat 5 dakikaya ulaştı. (İnternette geçirilen süre daha uzun)
  • Instagram kullanıcılarının markalara ilgisi dünya ortalamasının üzerinde.
  • Türkiye’de sosyal medyadaki (doğru/yanlış) haberlere güven dünya ortalamasının üzerinde.

Türkiye’de sosyal medyada geçirilen ortalama süre 3 saat 5 dakika

Global Webindex’in 2020 yılının ilk çeyreğinde yaptığı araştırmaya göre dünyada sosyal medyada geçirilen günlük süre kişi başı 2 saat 22 dakika. Türkiye’de ise 3 saat 5 dakika. Dünyada sıranın en üstünde 3 saat 50 dakika ile Filipinler var.

Bu veri internet kullanımı değil sadece sosyal medya kullanımı süresi. Instagram, Facebook, Twitter vb. sosyal kanalların tüketim süresi.

Sosyal Medya Kullanıcılarının %56’sı markaları sosyal medyadan araştırıyor

blank

Bu veri sosyal medyada markaların varlık göstermesinin ve sürdürülebilir iletişim kurmalarının satın alma davranışına etkisini gösteren sonuçlardan bir tanesi. Türkiye %56 oranıyla dünya ortalamasının üzerinde. Dünya ortalaması ise %42.

blank

Türkiye’de İnternet Hızı

Türkiye’de ve dünyada sabit internet Hızı

blank

Dünyada Sabit internet hızı ortalaması kaç megabit?

Temmuz 2020’de yapılan Ookla Speedtest araştırmasına göre sabit internet hızı ortalaması 78.3 megabit.

Dünyada internet hızı en yüksek ülkeler hangileri? Kaç megabit?

Sabit internet hızı en yüksek ülkeler 208 megabit ile Singapur, 192 megabit ile Hong Kong, 171 megabit ile Tayland ve 164 megabit ile İsviçre.

Türkiye’de sabit internet hızı ortalama kaç megabit?

Türkiye ise 26.3 megabit sabit internet hızı ile sıralamanın en gerilerinde. Filipinler, Kolombiya, Mısır gibi ülkelerle aynı skalada.

Türkiye’de ve Dünyada Mobil İnternet Hızı

blank

Türkiye, 37.2 megabit hızla mobil internet hızında dünya ortalamanın üzerinde fakat ortalama değerlere çok yakın. Dünya ortalaması 34.7 megabit. Dünyada mobil internet hızı en yüksek ülke 110.1 megabit hız ile Güney Kore. İkinci, 107.5 megabit ile Birleşik Arap Emirlikleri, üçüncü ise 103.7 megabit ile Çin.

Türkiye’de İnternetten Alışveriş İstatistikleri

blank

Globalwebindex 2020 yılının ilk çeyreğinde yaptığı araştırmada, tüm internet kullanıcıları arasında bir önceki ay cep telefonu ve tabletten alışveriş yapanların oranlarını sıraladı. Bu araştırma 16 ve 64 yaş arasındaki internet kullanıcılarını kapsıyor.

Dünya ortalamasına bakıldığında mobil internet kullanıcılarının %52’si bir önceki ay alışveriş yapmış. Türkiye ise bu ortalamanın üzerinde, bir önceki ay mobil cihazları kullanarak alışveriş yapanların oranı toplam internet kullanıcılarının %54’ü.

blank

Bu verinin Mart 2020’ye kadar olan süreyi kapsadığını ve pandemi sürecinde daha da yükseldiğini varsayarsak, Türkiye’de internetten satışın çok ciddi bir oranı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de getir, banabi, istegelsin, Trendyol ve Hepsiburada uygulamalar 50 yaş üzeri internet tarafından daha benimsenir hale geldi. Bu da pazar payını ciddi anlamda genişletti.

Bu veriye bakıldığında geleneksel satış yapan küçük ve orta ölçekli işletmelerin internet pazar yerlerine entegre olmalarının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Gittigidiyor, N11.com, Trendyol veya e-ticaret siteleri üzerinden satışa odaklanmanın çok önemli olduğu, rekabetin çok yoğunlaştığı bir dönemdeyiz. Yeri gelmişken, Instagram’da mağaza özelliğini ve bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi gösteren yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Türkiye’de yıllık internetten alışveriş artışı

blank

2020 Mart ayında yayınlanan Ppro payments & e-commerce raporuna göre Türkiye internetten alışverişte dünyada en hızlı artış gösteren ülkeler arasında. Geçen yıla göre internetten alışveriş yapanların oranı %41 oranında artış gösterdi. Dünyadaki yıllık artış oranı ise %11.

Yine bu raporun pandemi döneminin sadece ilk ayını kapsadığını düşünürsek yeni yılda artışın çok daha ciddi olmasını bekleyebiliriz.

Türkiye’de bir kişi internetten alışverişine yılda ortalama 960$ harcıyor

blank

Dünya sıralamasında en yüksek miktarlar İngiltere, Danimarka, Amerika gibi ülkelere ait. Fakat bu durum başlı başına internetten en sık ve yoğun alışveriş yapan ülkeler olduğu anlamına gelmiyor. Türkiye’nin yıllık kişi başı 960$ internette alışverişi bugün itibariyle 8.182 TL değerinde. (3 Kasım 2020) Bu da bir aylık asgari ücretin 3,5 katına karşılık geliyor.

Türkiye’de internetten alışverişte kredi kartı bilgisi paylaşma oranı

blank

Kredi kartı bilgisini bir e-ticaret sitesinde paylaşmak satın almanın önündeki en ciddi bariyerlerden biri. Sitenin müşteriye güven vermesi çok meşakkatli bir iletişim süreci. Kredi kartını bir e-ticaret sitesinde kayıtlı tutmak ise müşteri sadakati ile ilgili en önemli göstergelerden bir tanesi. Müşteri bir sonraki alışverişte kart bilgilerini elle yazmadan alışverişini gerçekleştirmek istiyor.

Türkiye’de kredi kartı bilgisini kaydetme oranı %71. 

Haber kaynağı olarak internet ve sosyal medya

Türkiye’de insanların %51’i sosyal medyadaki haberlerine güveniyor

blank

Reuters Institue Digital News Report 2020’ye göre sosyal medyayı bir haber kaynağı olarak gören ve sosyal medyadaki haberlere en çok güvenen ülke Türkiye. Medya okuryazarlığının, içerikleri teyit etmenin önem kazandığı bu dönem içerisinde yanlış veya manüplatif haberlere inanmanın toplumsal sonuçları kaçınılmaz.

Dikkatinizi çekti mi, sosyal medyadaki haberleri güvenilir bulma oranı ile ülkelerin yaşam standartları arasında ters bir orantı var. İngiltere, İsveç, Fransa, Amerika, Almanya sosyal medyadaki haberleri güvensiz bulan ülkeler.

Türkiye’de insanların %55’i internetteki haber kaynaklarının haberlerine güveniyor

blank

Dünya ortalamasının yüzde 38 olduğu bu oran Türkiye’de yüzde 55.

Türkiye’deki insanların %58’i sosyal medyayı bir haber kaynağı olarak kullanıyor

blank

Reuters Institue Digital News Report 2020’ye göre sosyal medyayı bir haber kaynağı olarak kullananların oranı %58. İnsanların politik, sosyal, ekonomik vb. birçok alanda teyitli, denetlenen kaynaklar yerine manüplatif içeriklere maruz kalması yüksek bir ihtimal.

Özetle,

2010’lu yılların başında hareketlenen e-ticaret yatırımları yatırımlarının meyvelerini bu sene en iyi sonuçlarını alıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin e-ticaret için hamle yapması için en doğru zamanlardayız. e-ticareti sosyal medya kanalları ile destekleyerek yapılan her çalışma çok iyi sonuç getirecek gibi görünüyor.

Diğer yandan internet okuryazarlığı açısından Türkiye çok gerilerde. İnternet hızı ise dünya ortalamasının altında.

    Leave Your Comment Here