RSS ile İçerik Pazarlaması Yapmak ve Önemi

İçerik pazarlaması yaparken, ürettiğiniz içeriğin mümkün olduğunca geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak çok önemli. RSS, bu konuda oldukça faydalı bir araçtır. Bu yazıda, RSS ile içerik pazarlaması yapmanın nasıl mümkün olduğunu ve bunun sizin için ne gibi avantajları olduğunu açıklayacağız.

RSS ile içerik pazarlaması için profesyonel ajans desteği almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

RSS Nedir?

RSS, “Really Simple Syndication” (Gerçekten Basit Dağıtım) kısaltmasıdır. Bu teknoloji, web sitelerinin içeriklerini otomatik olarak paylaşmanıza ve bunları daha geniş bir kitleye ulaştırmanıza olanak sağlıyor. Kullanıcıların sitenize her girdiklerinde içeriklerinizi kontrol etmek yerine, bu içeriklerin doğrudan kendi RSS okuyucularına gelmesini sağlar.

Kısaca RSS, web sitenizdeki içeriklerin başka yerlerde de otomatik olarak yayınlanmasını sağlayan bir sistem.

RSS ile içerik Pazarlamasının Önemi

RSS, içerik pazarlaması stratejiniz için oldukça önemli bir araç. İşte, RSS’in içerik pazarlamasındaki avantajları:

  • Daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar: RSS, içeriğinizi otomatik olarak yayınlayarak, daha fazla kişinin içeriğinize erişmesini sağlar.
  • Sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanızı sağlar: RSS, okuyucuların sizin içeriğinize her zaman erişmesini sağlayarak, sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanıza yardımcı olur.
  • İçerik dağıtımınızı kolaylaştırır: RSS, içeriklerinizin farklı web sitelerine otomatik olarak dağıtılmasını sağlayarak, içeriklerinizi daha fazla insana ulaştırmanıza yardımcı olur.
  • SEO’ya yardımcı olur: RSS, içeriğinizi farklı web sitelerine yayarak, daha fazla geri bağlantı almanızı sağlar ve SEO’nuzun iyileştirilmesine yardımcı olur.

RSS ile İçerik Pazarlamasında Neler Yapabilirsiniz?

En başta web sitenizdeki blog içeriklerinizin başka kanallarınızda otomatik olarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Başka internet sitelerinin sizi referans göstererek alıntılamasını sağlayabilirsiniz.
  • Telegram kanalınızda blog yazınızın tanıtımını otomatik olarak yayınlayabilirsiniz.
  • Linkedin, Twitter, Facebook kanalınızda blog yazılarınızın otomatik olarak düşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Blog yazılarınızdan otomatik newsletter oluşmasını sağlayarak takipçilerinizin e-mail kutusuna otomatik olarak düşmesini sağlayabilirsiniz.

Çok iyi, değil mi? Gördüğünüz gibi RSS, bu gibi otomasyonların her biri için bir kaynak oluşturuyor. Bu sistemi kurabilmek için bir Zapier, IFTTT gibi yazılıma ihtiyacınız var. Bu yazılımda da “RSS’teki kaynağı kullanarak Twitter hesabımda yayınla” şeklinde komut verme şansınız olur.

Web sitenizdeki içerikler otomatik olarak sosyal medyada nasıl paylaşılır?

Kısaca IFTTT  uygulaması üzerinden örnek verelim,

Web sitemizdeki içerikler yayınlandığında LinkedIn hesabımızda otomatik olarak tanıtımının yayınlanmasını istiyoruz. (Bu örneği LinkedIn yerine Twitter, Facebook vb. çoğaltabiliriz.)

Bilsayarınızdan ya da mobil uygulamanız üzerinden ilerleyebilirsiniz. Bunun için bir tetikleyici kaynağa (yani RSS) ve bir etkilenen’e (yani yayınlamak istediğiniz yer) ihtiyacınız olacak.  Görseldeki adımlara bakarak ilerleyişi takip edebilirsiniz.

rss ile içerik pazarlaması ve otomasyon, ifttt uygulaması

Böylece sadece bir web sitesi içeriği yayınlayarak, Facebook, LinkedIn, Twitter, Telegram ve işletmenizin pazarlama faaliyeti gösterdiği birçok yerde otomatik yayın yapabileceksiniz.

Okuyucularınıza otomatik bildirimler göndererek sitenizin takibini kolaylaştırabilir, başka yayıncıların sitenizi kaynak olarak göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu da SEO açısından önemli bir referans. Arama motoru optimizasyonunda sayfa kalite puanınızı yükselten bir faktör.

Marka bilinirliğiniz ve görünürlüğünüz artacaktır. Dijital kanallardaki kitlelerinizi kaçırmadan her kanalda varlık gösterebilirsiniz.

Ayrıca içerik pazarlama stratejinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Okuyucuların hangi içeriğe ilgi gösterdiklerini izleyebilir ve daha sonra bu bilgiyi kullanarak içerik pazarlama stratejinizi optimize edebilirsiniz.

RSS ile içerik pazarlaması için profesyonel ajans desteği almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.