blank
okul erken kayit dijital pazarlama

Okullar için Erken Kayıt Dönemi Dijital Pazarlama: 5 Adım

Özel okullar için erken kayıt döneminin yoğun taleple geçmesi hayati önem taşıyor. İster anaokulu, ilkokul olsun, isterseniz ortaokul veya lise. Erken kayıt dönemi dijital pazarlama başarısı okulun gelecek sene ile ilgili planlamaları için büyük önem taşıyor. Eğitim sektörünün en hareketli dönemi.

recro digital marketing bize danışın

Merhaba, ben Mehmet Semih İpek. Yurt dışı eğitim, özel anaokulu, ilkokul ve ortaokul gibi birçok eğitim kurumuna dijital pazarlama hizmeti veriyoruz. Bu yazıda size mümkün olduğu kadar basit bir dille erken kayıt dönemini nasıl daha iyi yönetebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Sorularınız için istediğiniz zaman semih@recrodigital.com e-mail adresime yazabilirsiniz.

Kısaca erken kayıt dönemi hakkında

Google anahtar kelime planlayıcısında “özel okul fiyatları” aramasının trendine baktığımızda ocak-nisan arası dönem en yoğun zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bu aylarda Facebook Reklam kütüphanesine girerseniz rakiplerinizin ne reklam verdiğini görebilirsiniz. Bu dönemde çok aktif tanıtımlar olduğunu söyleyebiliriz.

Belirli bir bütçeniz, bir kayıt hedefiniz var. Bu yazımızda mevcut öğrencilerinizle kayıt yenileme iletişimini değil, dışarıdan gelebilecek öğrencileri konuşacağız. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri, Instagram reklamları ile Google reklamlarını ayrı düşünmek yerine beraber yönetip anlamlandırabilmek.

1- Potansiyel müşteri reklamları veli formu toplama

Öncelikle “Potansiyel müşteri reklamları nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Bu reklam modeli şöyle çalışır: Hedef kitleniz reklamı görür, başvuru butonuna basar karşısına bir form çıkar. Bu formu doldurduğunda sizin kampanya panelinizdeki ilgili listenizde iletişim bilgileri kaydolur. Siz de bu kişilerle sıcak iletişime geçebilirsiniz. Bu reklam modeli yüksek araştırma ve ilginlik taşıyan hizmetler için faydalı bir model.

Instagram (Meta) reklamlarıyla, Google reklamlarında aynı işlevi gören reklam modelleri mevcut. Fakat iki reklamın arasında şöyle farklar var:

potansiyel müşteri reklamları

Instagram ve Google potansiyel müşteri reklamlarının farkları

Öncelikle Instagram kullanıcısı içerikler arasında geziniyorken o esnada bir okul arayışı içinde değildir. Facebook işletme yöneticisinde kaydedilen hedef kitle oluşturur ve o kitlenin size uygun kişiler olduğu varsayımını başlangıç noktası olarak kabul edersiniz. Bununla birlikte görüntüleme maliyetleri Google’a göre daha ekonomiktir. Ve biliyoruz ki veliler Instagram’da saatlerini geçiriyor.

Google form reklamı

Google reklamlarında ise arama niyeti söz konusudur. Veli “Beylikdüzü en iyi ortaokulları” gibi satın alma niyetini bildiğimiz türden araştırmalar yapar. Ve reklamınız tam bu esnada veli adayına görünür. Bununla birlikte önemli arama terimlerini, anahtar kelimelerini satın alma teklifi vermeniz gerekir.

Ne yapılmalı?

İki kanalın da potansiyel form reklamlarını çalıştırarak kayda dönme performanslarını izlemeye alabilirsiniz. Burada değerlendirme için iki önemli kıstasınız olacaktır, bunlardan biri form başına maliyet. Bir diğeri de formun gerçek kayda dönme değeri.

Bütçeler arasındaki bölmeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

2- Web sitesi trafik reklamları ile veli formu toplama

Dijital pazarlamanın bel kemiği web siteniz ve buradaki içerikleriniz. Facebook, Instagram, Google… bu kanalların her biri gelecekte trendlerini kaybedebilir. Ama sizin web sitenizde biriktirdiğiniz anlamlı data her zaman en değerli mülk olarak kalacak.

Bu nedenle nereye reklam harcaması yaparsanız yapın, tüm iletişim yaklaşımını web sayfanızı ve datanızı besleyecek şekilde kurgulamak önem taşıyor. Google, Instagram, Facebook, Mailchimp ve daha birçok kanalınızın verilerini web sitenizle bilgi alışverişi yapar hale getirmelisiniz. Google Tag Manager ve Piksel kodlarını kullanarak optimize etmelisiniz.

Web sitenizin karşılama ekranında bir landing page yer almalı. Kısa ve net bir mesajla ziyaretçinin neden size iletişim bırakmasını gerektiğini açıklayan bir başlık bulunmalı. Bununla beraber de kısa bir form yer olmalı. Formdaki hücre sayısı arttıkça doldurma niyeti azalır.

Web sitesi trafik reklamları nasıl görünür, nasıl çalışır?

Meta reklamlarında (Instagram ve Facebook) kullanıcılar video, görüntü veya kaydırmalı reklamınızla karşılaşır. Reklamınızda içerik metniniz yer alır. Yine aynı reklam içinde “Daha fazla bilgi al” benzeri bir buton görünür. Bu butona basan kullanıcı web sitenize yönlendirilir.

Google reklamlarında ise anahtar kelimelerinizi araştıran ziyaretçiler aramasının en üst sıralarında sizin sayfanızın sonucuyla karşılaşır. Kenarında “ücretli” ibaresi yer alır. Tıklayan kişi web sitesi ziyaretçinize dönüşür ve formunuzu doldurarak iletişim bilgilerini paylaşır.

 

3- Direkt mesaj reklamları ve birebir iletişim

Instagram, Facebook, WhatsApp ve Messenger’da fark etmişsinizdir: Veli adaylarından gelen soruların birçoğu birbirinin benzeri sorular. Ve sıcak satış için bu soruların anında yanıtlanması çok önemli.

Ne yapabilirsiniz?

Mesaj otomasyonu kurguları yaparsanız müşterileriniz sorusunu yazar yazmaz cevabıyla karşılaşır ve yönlendirme ekranınıza gidebilir. Veya mesaj ekranınızı açtığında onları hazır sorularla karşılayabilirsiniz. Böylece potasiyel velileriniz sorularının yanıtını hızlıca almış, pazarlama faaliyeti gerçekleşmeye başlamış olur.

Bu mesajlaşma kurgusunu hayata geçirdikten sonra mesaj ekranına yönlendiren reklamlar yayına alabilirsiniz. Reklamınızın altında “Mesaj gönder” butonu görünecektir. Sonrasında hedef kitleniz mesaj ekranınızla karşılaşacaktır.

Böylece veli adaylarının sorularını yanıtlayabilir, form doldurmaları için yine web sitenizin yönlendirme linklerini verebilirsiniz.

4- Erken Kayıt Dönemi kapsamında etkinlikler

Ocak-Nisan dönemi çevrim içi ve çevrim dışı etkinlikler için en iyi zaman aralıkları diyebiliriz.

  • Veli adaylarının tanıtım toplantısında eğitim kurumunuzla ilgili bilgi alması için buluşmalar,
  • Birebir buluşma günleri
  • Alanında uzman ve kanaat önderi eğitimcilerle gerçekleştireceğiniz söyleşiler
  • Instagram canlı yayınları bu tür etkinliklere örnek olabilir.

Bu etkinliklerin amacı velinin çocuğunun gelişimi ile ilgili birikimini artırmak olacaktır. Bununla birlikte sizin hedefiniz de velinin okulunuz hakkında kanaat sahibi olmasını sağlamak olacak.

İlk üç maddede yer verdiğimiz reklam modellerini direkt okul hakkında bilgi almak üzerine kurgulayacağınız gibi bu etkinliklere katılım sağlamak için de gerçekleştirebilirsiniz.

mesajlaşma otomasyonu

5- Önemli entegrasyon ve otomasyon araçları

Google Tabloları (Google Sheets)

Google tabloları, tıpkı excel tablosu gibi veri düzenlemesi yapabildiğiniz, formüller içeren bir uygulama. Eş zamanlı olarak iş arkadaşlarınızla çalışabildiğiniz gibi, çeşitli entegrasyonlara da yönlendirmenize olanak tanıyor.

Zapier

Zapier, internet dünyasındaki 5 binin üzerindeki uygulamayı birbiriyle bilgi alışverişi sağlayabilir hale getiren bir ücretli yazılım. Çalışma mantığı “X uygulamasında eylem gerçekleştiğinde Y uygulamasında şu eylemi yap” şeklinde. Bir tetikleyici eylem bir de etkilenen eylem söz konusu.

Şöyle kurgular gerçekleştirebiliyorsunuz,

  • Veli adayları tarafından gelen Facebook formlarınızın Google tablonuza otomatik kaydolması,
  • Google reklamlarından gelen formların tablonuza kaydolması,
  • Facebook’ta içerik yayınladığınızda otomatik olarak Twitter’da yayınlanması,
  • Web sitenizde bir yazı yayınladığınızda Instagram’da tanıtıcı içeriğinin otomatik olarak yayınlanması gibi.

Tek bir işle birden fazla kanalda işlerinizi yönetebiliyorsunuz. Üç-dört aylık sürecinizi bu şekilde kolaylaştırabilirsiniz.

mesaj otomasyonu nedir

Manychat

Manychat Facebook Messenger, Instagram Messenger ve Whatsapp Business hesaplarınızda çeşitli soru senaryolarına karşılık hızlı yanıtlar oluşturmanızı sağlayan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde sadece bir soruyu yanıtlamakla kalmıyor, ziyaretçinizi ikinci, üçüncü, dördüncü soru senaryolarıyla buluşturarak yanıtını otomatik verebiliryorsunuz.

Örneğin, takipçiniz Instagram DM ekranınıza geldi, şu ekranla karşılaşabilir:

(Buton)

Özetle,

Erken kayıt döneminde dijital pazarlama için atabileceğiniz adımlar gelecek dönem hazırlıklarınız için kritik önem taşıyor. Tek bir amaçla birden fazla reklam kanalı ve reklam modeli kullandık. Bu süreç farklı enstrumanları aynı amaç için kurgulayarak adeta orkestra yönetmeye benziyor.

Bu reklam modellerinin her biri ile edineceğiniz iletişim bilgilerini tek bir Google Sheet formu üzerinde bir araya getirerek hangi form nereden, ne zaman gelmiş tek bir yerde görüntüleyebilirsiniz. Veli adaylarıyla iletişim operasyonlarınızı bu modeli kullanarak yürütebilirsiniz.

İşte tüm bu aksiyonların yılın ocak ayında alınabilmesi için planın, bütçe ve hedeflerin aralık sonunda netleşmiş olması önünüzü görmenizi sağlar.