linkedin b2b içerik pazarlama

LinkedIn ve B2B İçerik Pazarlama

LinkedIn B2B içerik pazarlama stratejisini nasıl oluşturacağınızın temellerini bir önceki “Sıfırdan B2B İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturma” yazımızda açıklamıştık. Şimdi de LinkedIn Şirket Sayfası özelliğini kullanarak detaylı bir içerik programını nasıl oluşturabileceğinize bakalım.

LinkedIn B2B İçerik Pazarlama İçin En İyi Uygulamalar

Her içerik programı, işletmenin ve izleyicinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmeli. Fakat genelde en iyi şekilde performans gösteren 4 uygulama var.

1. Dokümantasyon Oluşturma

CMI ve MarketingProfs araştırmalarına göre en başarılı kuruluşların %65’i belgelenmiş bir içerik pazarlama stratejisine sahip. Stratejinizi, katkı sağlayan herkes için merkezi olarak erişilebilir bir şekilde haritalamak çok önemli.

2. Tutarlı Olma

Hedef kitlenizle sağlam bir ilişki kurmak istiyorsanız, düzenli bir yayın programına sahip olmak önemli. Linkedın’de, güncellemelerini en az haftalık olarak yayınlayan sayfalar 2 kat daha fazla etkileşim ve katılım alır.

3. Multimedyayı Entegre Etme

LinkedIn, metin mesajları temelli bir uygulama olsa da, videolar, görseller, pdf dosyaların da içerik planına dahil edilmesini tavsiye ediyoruz. Özellikle videonun etkileşimde 5 kat artış sağladığını analizlerimiz sayesinde görüyoruz.

  • Bilgi Grafikleri: Verileri ve bilgileri ilgi çekici görsellere dönüştürün.
  • Videolar: Günümüzde hızla büyüyen bu medya ortamını kullanmanın pek çok yolu var. Ayrıca hepsi de bütçe veya uzmanlık gerektirmiyor.
  • Web Seminerleri / Podcast’ler: Bu formatlar seri doğası ve kitle etkileşimi olanakları sayesinde hızlı bir yükselişe geçti.

4. LinkedIn B2B İçerik Pazarlama: 3-2-1 Modelini Kullanma

Bu, LinkedIn B2B içerik pazarlaması yaparken içerik akışınızda doğru dengeyi bulabileceğiniz bir formül. 3-2-1 modeli, sektörle ilgili üç parça içerik, iki farklı “gurur verici” içerik (çalışanlarınız veya topluluğunuz için pozitif mesaj veren) ve markanızı veya çözümlerinizi tanıtan bir içeriğin haftalık olarak planlanması anlamına geliyor.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik (UGC)

Paylaştığınız içerikleri çok azı, diğer kullanıcılar tarafından markanız hakkında oluşturulan orijinal içeriğin yerini tutabilir. Güçlü bir LinkedIn B2B içerik pazarlama stratejisi, marka hakkında gerçekten konuşan müşteriler ve marka savunucuları tarafından desteklenmeli.

LinkedIn’de, insanların markanız hakkında söylediklerini izlemek kolay. Sayfanızın arama butonuna @ simgesiyle marka isminizi yazın, insanların sizin hakkında ne söylediğini, ne tür paylaşımlar yaptığını görün. Hatta arama sorgularında sizi nasıl bulduklarını da görmeniz mümkün.

LinkedIn B2B Pazarlama

blank

LinkedIn İçerik Önerileri Aracı

Hedef kitleniz için yankı uyandıracak konuları belirlemek söz konusu olduğunda, LinkedIn’de trend olan konuları ortaya çıkarmak için İçerik Önerileri’ni kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu araç aynı zamanda kendi çalışanlarınız tarafından oluşturulan uzun makaleleri de bulmanızı sağlıyor. Sonuç olarak UGC için de etkili bir kaynak.

LinkedIn İçerik Önerileri

3. Taraf İçerik

Tanınmış kaynaklardan gelen bir içeriğe sahip olmak, hem anlatımı destekler hem de kitleniz için güvenilirlik sağlar. Aynı zamanda diğer web siteleri ve yayınlarla ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Yine de paylaşacağınız içerik konusunda seçici olun. LinkedIn İçerik Önerileri aracı burada da kullanışlı olacaktır. Çünkü zaten LinkedIn’de insanların etkileşimde bulunduğu 3. taraf içeriği burada görebiliyorsunuz.

LinkedIn B2B İçerik Pazarlama Başarılarını Ölçme ve İzleme

Markanızın sayfasından LinkedIn sayfa analizlerine ulaşma imkanınız var. Böylece kapsamlı iç görülere sahip olabilirsiniz.

LinkedIn analiz

Ziyaretçileri ve sayfanızı takip edenleri analiz edin, güncelleme ve paylaşımlarınızın etkinliğini ölçün. Aynı zamanda rakiplerinizi görün, onların neler yaptığını inceleyin ve takip edin. Paylaşımlarınızda hangi tür içeriklerin daha iyi tuttuğunu bu analizlerle tespit edin. Ardından LinkedIn B2B içerik pazarlama stratejinizi bu bilgilere göre güncelleyin ve geliştirin.

LinkedIn sayfa analizleri

blank

Daha fazla bilgi ve profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçin.