blank

Linkedin şirket hesabı açmanın önemi ve ipuçları

Söyleşilerde rastlamışsınızdır: İnsanların ulaşması en zor kişiye bile 6 kişi ile ulaşabileceği söylenir. (Six degrees of seperation) Yani tanıdığımız kişilerin bir tanıdığı Elon Musk’ı da tanıyor, başkalarını da. İşte son araştırmalara göre bu aradaki bağlantı sayısı 6 kişiden 3,5 kişiye düştü

Bağlantı olarak her zamankine kıyasla daha yakınız ama bu durum iş hayatında olanları daha karmaşık hale getiriyor. Çevremizde üretici-tedarikçi alternatifi çok arttı; dolayısıyla herkes daha seçici. Genişleyen ilişkiler yerine derinleşen ilişkiler kurmak anlamlı ve değerli hale geldi. Tam bu noktada LinkedIn önem kazanmaya başladı.

Linkedin ne işe yarar?

LinkedIn’in ne kadar etkili olduğunu şu verilerle görebilirsiniz:

  • Pazarlamacıların %93’üne göre iş birlikleri için en etkili yerin LinkedIn
  • Sosyal medyadaki kurumsal web sitelerine yönlendirmelerin %64’ü LinkedIn üzerinden gerçekleşiyor.
  • LinkedIn’deki kullanıcılarının %80′i işiyle ilgili bir konuda karar almadan önce, araştırdıkları şirketlerin hesabını takibe alıyor.
  • 2018 yılındaki Araştırmalara göre Türkiye’de 5,2 milyon LinkedIn kullanıcısı bulunuyordu

Türkiye özelinde düşünmek gerekirse,

İş birlikleri için odaklanmış daha iyi bir kanal yok. Şirketler LinkedIn’de yoklar ya da bir planlama ile varlıklarını sürdürmüyorlar. Strateji genellikle, “Facebook’ta-Instagram’da yaptığımızın aynısını orada da yapalım.” şeklinde ilerliyor. Reklam modellerinden, iş ilanlarından, aynı uzmanlık alanına sahip olan kişilere ulaşmaktan çok haberdar değilller.

Yöneticiler LinkedIn’de var olmak istediğini dile getiriyor. “İşveren markası” iletişimi son yıllarda çok önemli hale geldi ve kurumsal şirketler tarafından çok ciddi yatırımlar yapılıyor.  Tam da şu an LinkedIn’de herkesten önce bir şeyler yapmak gerektiğini gösteriyor.

LinkedIn kendi blogunda yayınladığı araştırmaya göre takipçileriniz en az 10 içeriğinizi gördükten sonra web sitenizi ziyaret ediyor.

Faydalı bilgi: Instagram’ın kendi @instagram hesabı, LinkedIn’in official Linkedin sayfası o kanallarda nelerin öne çıkaracağıyla ilgili ipuçları taşıyor. Ayrıca LinkedIn Bussiness’ta paylaşılan “En başarılı 10 işletme sayfası” sayfalarını inceleyerek başarılı hesaplara göz gezdirebilirsiniz. Faydalı olabilecek yolları bulabilirsiniz.

Linkedin’de işletme sayfanız için neler yapabilirsiniz?

Neler yayınlayabilirsiniz?

LinkedIn sayfanız şirketinizin işleyişini, uzmanlığını ve prestijini temsil eden bir sayfa. Yani sayfanın içerik üreticisinin bir kişi olması yerine bir ajansın veya kişinin editörlüğünde, farklı departmanlardaki kişilerle entegre çalışmak operasyon açısından en mantıklısı olacaktır. Şirketinizin bütün yapıtaşlarını devreye sokarak, profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.

blank

Linkedin Makaleleri – Sektörünüzün trendleri ve öngörüleriniz 

Gelecek seneyle ilgili senaryolarınız neler, sektörün karşılaşabileceği durumlar neler olabilir? Veriye, ön görüye ve kanıta dayanan makaleler yazarak yayınlayabilirsiniz. Gelecek senaryolarla ilgili takipçilerinizi yönlendirebilirsiniz. LinkedIn makale özelliğini öne çıkardığı için bu türden paylaşımları daha görünür yapıyor.

blank

Linkedin’de veriler ve infografik içerikler 

Sektörünüzdeki gelişmeleri iyi takip ettiğinizi ve hatta bunlara öncülük ettiğinizi göstermek için iyi bir metod olabilir. Ayrıca alanınızla ilgilenen kişileri besleyerek, sürekli takip etmeleri için motivasyon yaratabilirsiniz. Satış beklentileriniz, katılım oranları, dönüşüm sonuçları ve daha fazlası… İnfografikler, paylaşımınızın daha okunur ve paylaşılabilir olması açısından kullanışlı bir yöntem.

Şirketinizin yeni iş birlikleri ve gelişmeleri

Yeni bir iş birliği, bir ödül, bir fuar hatta bir çalışanınızın çocuk sahibi olmasının kutlanması. Şirketinizin canlı canlı var olduğunu hissettirecek her gelişmenin içerik değeri var. LinkedIn’deki insanlar bu sayede işletmenizle daha iyi bağ kurabilir.

Çalışanlar ve hikayeleri

blank

Kurumların kültürünü çalışan kişilerin bir araya gelerek yarattığı ortak hikaye meydana getiriyor. Her birinin bağımsız birer hikayesi var. Bu kişilerin zaferlerini, özel hayatta kişisel olarak nelerle ilgilendiklerini paylaşabilirsiniz. Bu vesileyle işveren markası olarak değerinizi arttırabilir ve “aile”yi bir arada gösterebilirsiniz.

Vakalar ve çözümler

Şirketinizin geçmişte karşılaştığı durumlar, işler nelerdi? Krizleri nasıl yönettiniz? Müşterilerinizi çözüme kavuşturduğunuz hizmetleriniz ve örnek vakalar nelerdi? Bunların paylaşılması takipçilerinize onların sorunlarını nasıl çözeceğinizi gösterebilir.

Kendi alanınızdan ilham verici içerikler

blank

İnsan kaynakları yönetimi, organize çalışma, ortak değerler ve birçok farklı konuda ilham veren paylaşımlara post olarak yayınlayabilirsiniz. Takipçilerinizin “paylaş” butonuna basmasını tetikleyecek bu içerikler sayesinde daha çok LinkedIn kullanıcısı sayfanızı görüntüleyebilir.

Duyurular

  • Aktiviterleriniz,
  • İşe alım duyurularınız,
  • Yeni yayınladığınız bir araştırma sonucu,
  • Şirketinizin haberlerde yer alması gibi gelişmeleri paylaşarak sayfanızı kurumsal kültürünüzün yaşayan bir mecrasına dönüştürebilirsiniz.

Özetle,

ilk birkaç ay içinde etkileşimleriniz az olsa bile içeriklerinizin etki gücü ve iş birliklerine dönüşme olasılığı çok yüksek. Bu esnada önemli olan, tüm çalışanlarınızın kendi profilinde işletmenizi göstererek orada çalıştığını göstermesi. İçeriklerinizin birer elçisi hatta üreticileri olmaları. İlk 30-40 içeriğin yayınlanacağı dönemi bir yatırım dönemi olarak düşünmek iletişimin sürdürülebilir olması açısından önemli.  Linkedin reklam türleri ve öne çıkarma yöntemlerine bir sonraki yazımızda değineceğiz.

blank

Şirketinizi Instagram’da öne çıkartacak öneriler için, Instagram içeriklerinizi keşfet sayfasına çıkartmak ve Instagram kategorisinde diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.