LinkedIn Bülten Kılavuzu

LinkedIn Bülten Kılavuzu: Nedir Nasıl Kullanılır?

LinkedIn Bülten: LinkedIn, bir süredir yeni özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Bunların arasında en önemli olanlardan biri de konu uzmanlıklarına yönelik olan İçerik Oluşturucu Modu. Bu modu aktifleştiren üyeler de LinkedIn bülten aracını kulanabiliyor. LinkedIn bülten özelliği, bir yıldır pilot olarak kullanıma sunulmuştu. Yakın zamanda da herkesin kullanımına açıldı. Bu özellik sayesinde şirketler ve kişiler konuşmalarını, mesajlarını ve tanıtımlarını düzenli periyotlarla abonelerine ulaştırma imkanına sahip oluyor.

LinkedIn Bültenler Nedir?

Belirli bir konu çerçevesinde düzenli şekilde yayınlanan makalelere LinkedIn bültenleri denir. İlginizi duyduğunuz profesyonel bir konu hakkında konuşmak amacıyla bu özelliği kullanabilirsiniz. Kendi adınıza ya da bir marka-şirket adına bir bülten oluşturabilirsiniz.

Örnek olarak Recro İstanbul tarafından oluşturulan Dijital Pazarlama Bülteni‘ne göz atabilirsiniz.

LinkedIn bülten de diğer haber bültenleri gibi abonelik sitemiyle çalışır. Markalara, şirketlere ya da kişilere günlük, haftalık ya da aylık olarak bülten yayımlama imkanı verir.

Her LinkedIn bülteninin uygulamada kendi sayfası vardır. Burada üyeler, bülten ve yazar hakkında bilgi edinir, geçmiş sürümleri görür ve bültene abone olur.

Haber bültenlerinde paylaşım yapan yazarlar, bültenlerin önizlemesini yapabilir ve paylaşabilir. LinkedIn bülten sayfasını ziyaret etmek için oturum açmanıza gerek olmaz fakat üye olmak ya da paylaşım yapmak için bu gereklidir.

LinkedIn Bültenler Nedir?

LinkedIn Haber Bülteni

Haber bültenleri, aslında LinkedIn’de hedef kitlenizle etkileşime geçmenizi sağlayan bir içerik paylaşım biçimi. Bir bülten oluşturduğunuzda, hem bağlantılarınızı hem de takipçilerinizi kolayca bu LinkedIn bültenine davet etme imkanınız var.

Aynı zamanda bu bültende yayınladığınız her LinkedIn bülten yazısı, bülten abonelerine anlık olarak uygulama içinde bildirim olarak ve e-posta yoluyla iletilir. Böylece görüntüleme sayınız artar, okuyucularınızdan gerçek zamanlı yorumlar ve bildirimler alırsınız. Ayrıca bülten içeriklerininin kapsamlı analizleri ile içeriğinizin durumu hakkında görüş elde edersiniz.

LinkedIn Haber Bülteni

blank

LinkedIn’de hesabı olan tüm üyeler için bültenler keşfe açıktır. İsteyen herkes LinkedIn haber bülteninizi bulur, okur, paylaşır ve üye olur. Bir bültene üye olmak için herhangi bir kriter yoktur.

LinkedIn bülteninin yazarı abone olan kişileri görme yetkisine sahiptir. Profilinizde olduğu şekilde adınız, profil fotoğrafınız ve iş ünvanınız gibi bilgiler de bu yazarlara görünür.

LinkedIn Haber Bülteni Erişim Kriterleri

Uygulama şu anda içerik üretici moduyla tüm üyelere içerik üretici aracı erişimi sunuyor. İçerik üretici modunu açtıktan sonra -haber bülteni erişim kriterlerini karşılıyorsanız- LinkedIn haber bültenlerine erişebilirsiniz.

Haber bültenleri erişim kriterlerinin olmasının nedeni, LinkedIn’de güvenli bir ortam sağlamak. Bu kriterler şu şekilde:

 • Hedef Kitle Tabanı: 150’den çok takipçiniz ve/veya bağlantınız olmalı.
 • İçerik Oluşturucu Modu: Bültenlere erişmek için bunu açmalısınız.
 • Orijinal İçerik Üretme: Her içeriğinizin özgün olması gerekiyor.
 • Profesyonel Topluluk Politikalarına Uyma: Bu politikaların tanımladığı şekilde iyi bir geçmişe sahip olmalısınız.

LinkedIn Haber Bültenlerinin Önemi

Bültenlerin en önemli faydası; farkındalık sağlaması. Kullanıcılar bülteninize abone olur ve yayınlanan yeni makaleler hakkında bilgilendirilir. Böylece hedef kitleniz ve etkileşiminiz büyür.

Bir diğer faydası da analizler. Bültenlerin analizleri sayesinde abonelerinizin kim olduğunu görürsünüz. Böylece okuyucularınızdan gerçek zamanlı veriler elde edersiniz.

Düzenli bülten yayınları, marka bilinirliği yaratır. Böylece sektörünüzde otorite ve güven sağlarsınız.

LinkedIn Bülten Sayfasına Ulaşma

LinkedIn’deki haber bülteni sayfanıza ulaşmanın birkaç yolu var.

 • Özet akışınızda ya da bildirimlerinizde gördüğünüz bir bülten gönderisine tıklayın.
 • Bülten makalesindeki LinkedIn bülten ismine tıklayın.
 • Ana sayfadaki “Ağım” kısmından “Haber Bültenleri”ne tıklayın.

LinkedIn Bülten Oluşturma

LinkedIn üzerinde bülten oluşturmak için şu adımları izleyin:

blank

 1. Ana sayfanızın üst kısmında “Gönderi başlat” panelinin altındaki “Yazı yaz” kısmında tıklayın.
 2. “Bülten oluştur” seçeneğini seçin.
 3. LinkedIn bülten için başlık, açıklama, logo ve yayımlama temposunu ekleyin.
 4. Bir bülten oluşturduktan sonra, haber bülteni başlığınızı sayfanın sağ üst köşesinde görürsünüz. Bülten başlığını görmüyorsanız, açılır menüye tıklayın ve yazmak istediğiniz bülteni seçin. Bu aşamadan sonra LinkedIn bülteniniz için ilk makaleyi yazın.

LinkedIn Bülten Makalesi Yayımlama

 1. Ana sayfanızın üst kısmında “Gönderi başlat” panelinin altındaki “Yazı yaz” kısmında tıklayın.
 2. Yazınızı yayınlamak istediğiniz bülteni seçin.
 3. Makalenizin başlığını ve içeriğini ekledikten sonra “Yayımla”yı tıklayın.
 4. Açılan pencere, normal akış gönderilerine benzer şekilde bülteninizi yayınlamanızı sağlar. Buraya bir açıklama, soru ya da hashtag ekleyebilirsiniz. “Gönder” butonuna tıkladığınızda bülteniniz akışta yayınlanır. Aynı anda abonelerinize bir bildirim ve mail gider.

LinkedIn Bülten Oluşturma

Yazarlar aynı anda yalnızca bir bülten oluşturabilir. Bülten silindiğinde yeniden oluşturulamaz.

Bültende de her gün yalnızca 1 makale yayınlayabilirsiniz.

LinkedIn Bültenler’de yazar olabilmek için davetiye almanız gerekiyor.

Bülten Silme ya da Düzenleme

Bir LinkedIn bültenini düzenlemek ya da silmek için şunları yapın:

 • İlk olarak düzenlemek veya silmek istediğiniz bülteni bulun.
 • Bülten adının yanında yer alan Düzenle seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencerede düzenlemeleri yapın.
 • Bülteni silmek için bu penceredeki “Bülteni Sil” kısmını tıklayın.

Bülten başlığını da sonradan değiştirmek mümkün. Fakat LinkedIn tarafından önerilmiyor.

LinkedIn Bülten Oluşturma İpuçları

 • Bülten isminizi hedef kitlenizin anlayabileceği şekilde açık olarak seçin. Bu aynı zamanda bülteninizin temasını belirler.
 • Bülteninize logo yüklemek etkileşiminizi artırır. Önerilen ölçü: 300×300 piksel.
 • Bültende yayınladığınız her makale için mutlaka kapak fotoğrafı ekleyin. İnsanların ve yüzlerin göründüğü fotoğraflar daha çok ilgi uyandırır. Önerilen ölçü: 744×400 piksel.
 • Her bir LinkedIn bülten makalesi için net bir başlık seçin.
 • Düzenli bir paylaşım akışı oluşturun. Ayda bir ya da haftada bir. Burada önemli olan belirli bir periyodu takip etmek.
 • Paylaşım akışını yalnızca günle sınırlandırmayın. Paylaşım saatini de sabit tutun. Abonelerinize “bu tarih ve saatlerde bu bülten her zaman yayınlanacak” mesajı verin. Böylece LinkedIn tarafından etkili bir bülten kullanıcısı olarak değerlendirilebilirsiniz.
 • Bülteninizi paylaşırken düzenlediğiniz gönderide sorular sorun. Böylece etkileşim oranınız artar. Aynı zamanda bu aşamada üyelerden bülteninize üye olmalarını da isteyebilirsiniz.
 • Bülten sayfanızı ve bülten makalelerinizi diğer sosyal platformlarda da paylaşın ve etkileşiminizi artırın.
 • LinkedIn bülten için düzenli bir yayın takvimi oluşturun. Böylece abonelerinizin içeriğinizle düzenli olarak etkileşime girmesini sağlayın.
 • LinkedIn bülten araçlarını kullanın. Burada video-görsel ekleme, link verme, slayt linki paylaşma vb birçok seçenek vardır. Hazırladığınız bültenlerde bu araçlardan faydalanın. Böylece hem daha zengin ve dikkat çekiçi bir bülten hazırlarsınız hem de içeriğiniz LinkedIn tarafından değerli bulunur.
 • LinkedIn bülten yapısı bir makaleye benzer. Bu yüzden paragraflarınızı kısa tutun.
 • Bülten içeriğinizi bir soru ile sonlandırın. Böylece etkileşimlerinizi artırısınız. Aynı şekilde abone olmalarını ya da paylaşmalarını isteyebilirsiniz.
 • Profilinizdeki “Bağlan” butonunu “Takip Et” butonu ile değiştirebilirsiniz.

Daha fazla sorunuz varsa bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU