kurumsal sosyal medya yönetimi

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Merak Edilenler

Bu Kurumsal sosyal medya yönetimi kısaca nedir: Sosyal medyanın kanallarını bir planlama ve yaratıcı strateji kullanarak markanızın bilinirliğini artıran, kitlesini genişleten, satışa yönlendiren iletişim faaliyetidir.

İçeriği oluşturarak, yayınlayarak ve analiz ederek Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında çevrimiçi varlığınızı yönetme sürecidir. Sosyal medyayı yönetmek, sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşim kurmayı ve etkileşim kurmayı da içerir.

Sosyal medya yönetiminizi denetlemek için araçları, hizmetleri ve sosyal medya yöneticilerini kullanabilirsiniz.

Kurumsal sosyal medya yönetimi ile ilgili sorularınız ve profesyonel destek için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Ne Demek? Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Kurumsal sosyal medya yönetiminin basamaklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sosyal medya stratejisi,
  • Marka kimliği oluşturma,
  • Yaratıcı-kreatif içerik yönetimi,
  • Sosyal medyada rakip analizi ve takibi,
  • Moderasyon,
  • Prodüksiyon,
  • Kampanya Yönetimi,
  • Dijital etkinlik yönetimi,
  • Influencer marketing,
  • Yazılım hizmetleri bu hizmetin içinde yer alır.

Sosyal Medya Stratejisi Nedir, Nasıl Yapılır?

İşletmenizin kısa ve uzun vadeli hedeflerini netleştirerek yıl boyu sürdürülebilir planlarını netleştirmektir.  Markanızın bu sosyal medyadan beklentileri ne? Öncelikleri neler?

 • Daha fazla bilinirlik mi, satışları arttırmak mı, telefonlarınızın çalması mı, dükkanınıza daha fazla müşteri çekmek mi?
 • Müşterilerinizi en iyi nasıl tanımlarsınız? “Üniversite öğrencisi, orta yaş segmenti, kadın-erkek, lüks alışveriş yapan, teknoloji meraklısı…” nasıl tanımlayabiliriz?
 • Bu kişiler sizce sosyal medyada nasıl ve hangi aktivitelerle vakit geçiriyorlar?
 • Onların karşısına nerelerde ve hangi mesajlarla çıkarsak bizimle etkileşime geçerler?
 • Tanıtım bütçenizi nerlerde ve nasıl kullanırsak sayısal olarak bu hedeflere ulaşabiliriz?
 • Yıl içinde şirketinizin, sektörünüzün önemli etkinlikleri var mı?
 • Rakipleriniz sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Yurt dışındaki muadilleriniz neler yapıyorlar?

Markanıza özel birçok soruya cevap oluşturarak bir araştırma ve hazırlık tamamlanır. Sosyal medyada en iyi sonuçları getirecek yıllık bir planlama oluşturulur ve size özel yöntemler hazırlanır. Bu yöntem tüm çalışmanın en başında hazırlanır ve marka onayı ile faaliyete geçilir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi: Sosyal Medya İçerik Stratejisi Nedir?

Kısa bir tanımla “Bir kişi neden durduk yere sizi takip etsin?” sorusuna elle tutulur cevaplar oluşturmaktır. Sizi takip eden insanlara devamlı olarak ne anlatacaksınız? Bu içerikleriniz nasıl takip etme motivasyonu yaratacak?

Sosyal medya hesabınız nasıl bir takip etme isteği uyandırabilir?

Takip ediyorum çünkü, bu hesap,

 • Benim iyi vakit geçirmemi sağlıyor
 • Beni ödüllendiriyor,
 • Duygularımı çok iyi dile getiriyor, ayakta alkışlıyorum
 • Beni herkesten önce bilgilendiriyor,
 • Bana ilham ve fikir veriyor,
 • Beni bir şeyler yapmak için motive ediyor,
 • Beni çeşitli fırsatlarla ilgili bilgilendiriyor,
 • Hobilerimle ilgili ipuçları paylaşıyor gibi…

Daha detaylı örnekleri bu yazımızda.

Sosyal medya kanallarınızın bunun gibi bir veya birden fazla soruya mantıklı cevap oluşturması “sosyal medya içerik stratejisinin” temelini oluşturuyor.

 

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi’nin Alt İş Tanımları

Sosyal Medya Yöneticisi Nedir, Ne İş Yapar?

Sosyal medya yöneticisi, bir sosyal medya ajansında veya şirket içi çalışanı olarak, sosyal medya pazarlaması , reklamcılığı ve yönetimi konusunda donanımlı bir profesyoneldir. Takipçilerinizi veya sosyal medya gelirinizi artırmak gibi sosyal medya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olurlar.

Ajansınızda veya şirket içinde işletmenize ait Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube gibi kanallarınızı emanet ettiğiniz kişidir.

Moderasyon Ne Demektir?

Sosyal medyadaki içeriklerinizin yayınlarının gününde ve saatinde yayınlanması, sonuçlarının analiz edilmesi, mesajların, yorumların kontrol ederek cevaplanması gibi takip faaliyetinin tümüne moderasyon denir. Sosyal medyadaki marka hesaplarınızın sürdürülebilir bir şekilde başarı göstermesi için moderasyonun istikrarlı bir şekilde gerçekleşmesi büyük önem taşıyor.

Moderasyon takip işidir

 • Yayınlanması planlanan içerikleri, kreatifleri, günü-saati ve hedefleri ile birlikte markaya aktarıp onay almak,
 • Sosyal medya içeriklerini, planlanan gününde ve saatinde yayınlamak,
 • Yorumları gecikmeden yanıtlamak, mesajlara dönüş yapmak,
 • Yayınlarla ilgili sonuçları, erişimi ve etkileşimi ölçmek,
 • Öne çıkartılacak gönderileri doğru planlamayla öne çıkarmak,
 • Markaya bu sonuçlarla ilgili bir dönüş-rapor aktarmak moderasyon tanımına giriyor.

 Sosyal medyada haftada kaç içerik paylaşmalıyım?

Sosyal medya yönetiminde en sık karşılaştığımız sorulardan biri. Bu sorunun cevabı markaya ve takipçiye göre değişiyor. Biz deneysel olarak paylaşım sıklığını haftadan haftaya değiştiriyor ve markanıza özel sıklığı tespit ediyoruz. Bu izleme süreci iki-üç ay gibi sürelerde kendini gösterse de, bir ayın sonunda haftada ne kadar içerik üretip paylaşmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Kullandığımız yardımcı yazılımlar sayesinde takipçilerinizin en aktif olduğu saatleri ve günleri tespit ederek paylaşımlarınızı o zamanlarda gerçekleştiriyoruz.

blank

Moderasyon: Sosyal Medyada Gelen Sorular ve Yorumlar Nasıl Yanıtlanır?

Marka kimliğinin önemli bir parçası, takipçilerinize ve sorulara verebileceğiniz standart soru-cevap arşivinizin olması. Böylece, gelen her sorunun çözülmesi gereken yeni bir vaka olmaktan kurtarıyor. Marka-ajans, ajans-takipçi arasındaki onay süreçlerini hızlandırıyor.

Instagram ve Facebook otomatik yanıtları sayesinde gelen soruları hızlıca yanıtlayabilir, potansiyel müşterilerinize hızlı bir geri dönüş yapabilirsiniz.

Biz ajans olarak gelen her tür soruya ve yoruma karşılık verebilecek farklı senaryolarda cevapları marka yetkilileriyle birlikte önden oluşturuyoruz. Sonrasında gelen daha önce sorulmamış soru varsa, bunu bir defa marka onayıyla birlikte yanıtlayarak arşive kaydediyoruz. Aynı soru geldiğinde direkt buradan yanıtlıyoruz.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir: Kampanya Yönetimi Ne Demek?

Sosyal Medya Kampanyası, sosyal medyanın işiniz için gerekli tüm kanallarına ait reklam modellerini planlayarak reklamlar kurgulamak demektir.

Diğer bir deyişle hedeflediğiniz tek bir sonuca ulaşmak için eş zamanlı olarak Facebook-Instagram’da, Twitter’da, LinkedIn’de vb. tanıtımlar yayınlamak.

Kampanya, Reklam Seti ve Reklam Farkları Nelerdir?

Kampanyanın ne olduğunu üst başlıkta açıklamıştık. Reklam seti ise, kampanyanın içinde farklı alt mesaj ve hedeflerle planladığınız reklamlardan oluşan setler. Bir örnekle açıklayalım,

Amaç olarak restoranınızdaki sipariş sayısını artırmak istediğinizi varsayalım. Bütün bunlar için tek bir kampanya oluşturabilirsiniz. Reklam Seti olarak da “Eve sipariş reklamları” ve “Restorana müşteri çekme” diye iki reklam seti kurgulayabilirsiniz.

Bu setlerin altında da,

Birinci reklam setinde X bölgesine sipariş, Y bölgesine sipariş gibi farklı reklamlar;

İkinci reklam setinde bir reklamda menü zenginliği, ikinci reklamda canlı müzik etkinlikleri gibi farklı avantajlı yönlerinizi anlatan reklamlar planlayabilirsiniz.

Bu örnekte olduğu gibi tüm hedefinizi farklı reklam setlerine ve reklamlara ayırarak çalışabilirsiniz. Aynı zamanda iki reklam setini A/B testi ile kıyaslayabilir ve en uygun bütçeyle en iyi sonuç veren reklamları görebilirsiniz.

Sektörünüz için yılın en önemli sezonuna hazırlanıyorsunuz ve bu sezonda pastadan iyi bir pay almak istiyorsunuz. Ya da daha yeni kitlelere ulaşmak, elinizdeki ürün stoğunu eritmek, daha çok kişiye hizmet vererek büyümek istiyorsunuz diyelim. Tanıtım bütçenizi en iyi şekilde kullanarak en efektif sonuçları verecek kampanyaları hayata geçirebiliriz.

Facebook Meta Network’ü, LinkedIn, Twitter, Influencer Marketing, Google reklamlarının her birini ya da birkaçını en iyi medya planlamasıyla kullanarak en uygun zamanda reklamlarınızı yayınlayabiliriz.

Aynı zamanda rakiplerinizin yayınladığı reklamları da görüntüleyebilirsiniz. Detaylı bilgi buradaki yazımızda.

Facebook Piksel Nedir? Remarketing Kampanyaları

Facebook, Instagram veya internet sitelerinde bir defa ziyaret ettiğiniz ayakkabının reklamının defalarca karşınıza çıktığına tanık olmuşsunuzdur. İnternet sitenizi görüntüleyen kişileri tekrar bu sayfayla buluşturmayı sağlayan reklamlara “remarketing reklamı” deniyor. Bu modeli web sitenize entegre ederek satışlarınızı arttırmayı hızlandıracak remarketing reklamları hayata geçirebiliriz.

Influencer marketing nedir?

Sosyal medyanın son on yılda getirdiği büyük dönüşümün en önemli etkenlerinden biri Influencer’lar. Geleneksel kanallarda “kanaat önderi” diye tanımladığımız bu kişiler günümüzde birçok sektörde satın alma kararlarına yön veren en önemli kişiler.

Bu kişiler sahip oldukları takipçileri yönlendirme gücü sayesinde etkileşimde, satışlarda ve takipçi arttırmada büyük etkiye sahipler. Hangisinin sektörünüze ve hedef kitlenize uygun olduğu, ne tür projelerin hedeflerinize ulaştıracağı ise ajansınızla influencer’ların proje deneyimine bağlı.

Sosyal medyada hedeflerinize ulaşmanızı hızlandıracak iş birlikleri için birlikte çalıştığımız isimleri projeler ile birlikte size önerebilir ve bu projeleri hayata geçirebiliriz.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi: Sosyal Medyada Marka Kimliği neden önemlidir?

Kısa bir özetle, “markanıza, ürün ve hizmetlerinize katma değer yaratmak” için diyebiliriz. Yani, sizi gören sosyal medya kullanıcılarının sizi nasıl tanımlamasını istersiniz? Lüks ve gösterişli, samimi veya uzman…

Tüm bu algıların oluşmasında görsel kimliğin yeri çok önemli. Markanızın iyi bir görsel çizgiye sahip olması ve bunu sürdürmesi büyük önem taşıyor.

Paylaşımların ne tür çizgi ve renklerde paylaşılacağının standart hale gelmesi önemli. Markanızın itibarını bir üst lige taşıyacak unsurlardan biri.

Gleneksel alanlarda olduğu gibi, sosyal medyada da görünüşünüzün ürün ve hizmetlerinizi temsil etmesi kritik önemde.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi, Rakip Analizi Neden Önemli?

Sosyal medya yönetiminde rakip analizini iki alanda ele alabiliriz,

 • Bunlardan birincisi doğrudan rakipleriniz:

Sektördeki rakipleriniz sosyal medyada hangi mesaj ve içeriklerle, ne tür kampanyalarla faaliyet gösteriyor? Ne gibi sonuçlar elde ediyorlar?

 • İkincisi ise sizin müşteri kitlenizle aynı kişiye hitap eden sosyal medya hesapları:

Bir kafe işletiyorsanız yeme-içme blogları değerli bilgiler içeriyor olacaktır. Spor ürünleri satıyorsanız spor salonlarının hesaplarının paylaşımları da öyle. Bu hesapların iyi sonuç getiren etkinlikleri markanız için de önemli ipuçları taşır.

Rakiplerinizin Instagram’da ve Facebook’taki reklamlarını nasıl görebilirsiniz? Bununla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.