blank

Kafe ve Restoran İşletmeleri için Sosyal Medya İpuçları

  • %70.1’i “Kafe-restoranların müşterileriyle sosyal medyada etkileşim kurması önemlidir” diyor
  • %55’i kafe ve restorandan paylaşım yapabileceğini söylüyor.
  • %61’i kafe-restoran tercihinde sosyal medyada yapılan paylaşımlar çok etkilidir” diyor.

Son 10 yıldır her işletme sahibi sosyal medyada bir şeyler yapması gerektiğinin farkında. Instagram’da gördüğümüz mekanları merak edip plan yapıyor, hafta sonu yapmadan önce Zomato benzeri uygulamaları inceliyoruz. Hatta birçoğumuz için bu mekanlardan fotoğraf paylaşmak, oraya gitmek için ilk sebep.

Geçtiğimiz yazıda Instagram’da keşfet’e çıkmanın ipuçlarını paylaşmıştık. Bu yazıda da -özellikle küçük ölçekli- kafe ve restoran işletmeleri için sosyal medya ipuçlarını ele alacağız. Sosyal medyada takipçi kazanmanın, etkileşim almanın, onları en kısada müşteriye dönüştürmenin ve sürekli iletişim kurmanın yollarını inceleyeceğiz.

blank

Takipçi gibi düşünmek

Fark ettiniz mi, sosyal medyada takip edilen kafe-restoran hesapları,

Bu üç metodla ilerleyen hesapların ortak bir yönü var: Değer yaratıyorlar. O işletmede bulunmak takipçiler için bir “değer”e dönüşüyor.

Kafe ve Restoran İşletmeleri için Paylaşım ipuçları

Instagram’da dikkat çekmek için içerikler nasıl yazılmalı?

“Bugün bizim için özel bir gün…” diye başlayan bir içerik “Büyük fırsat” diye başlayan bir içeriğe göre daha fazla beğeni alma şansına sahip. Takipçinizin karşısında “insan olduğunu hissettiği” ve “içinde küçük hikaye taşıyan” içeriklerin etkileşim alma şansı daha yüksek.Aynı görselle örnekteki iki farklı metni paylaştığınızda farkı görebilirsiniz.

İçerik uzunluğu tamamen yazacağınız konuya bağlı ama can alıcı yerini ilk iki satırda tutmak gerekiyor. Hashtag için birçok kaynak tarafından önerilen maksimum sayı 6. İşinizle, lokasyonunuzla ve fotoğrafını çektiğiniz konuyla ilgili 6 etiket paylaşabilirsiniz. Bu sayıdan sonra gelen her etiket rahatsız edici olarak algılanmaya başlıyor.

blank

Kafe ve Restoranlar için Paylaşım ipuçları 1: Hazırlık paylaşımları

Bir şeylerin yapım aşamasını, kamera arkasını, reji odasında yaşananları seviyoruz. Hem şeffaflık hem de magazin değeri taşıdığı için bu içeriklerin paylaşılması samimi geliyor. Siparişe çıkmak üzere olan bir yemek, salata tahtasında duran henüz kaseye konmamış malzemeler ve yapım aşamasından ipuçları taşıyan fotoğraflar. Çok doğal ve beğeni topluyor. Her yemeğin, malzemenin ve hazırlanışın ayrı birer hikayesi var. İyi anlattıktan sonra mutfağa gelen domates kasalarını bile çekip paylaşabilirsiniz, neden olmasın?

Ürün fotoğraflarını nasıl paylaşabiliriz?

Menüdeki ürünlerin fotoğraflarını, tıpkı bir sosyal medya fenomeninin çekeceği gibi, masada birileri olduğunu anlayacağımız türden temalarla paylaşabilirsiniz. Bu birilerinin yüzünü görmek zorunda değiliz, elinde bardak tuttuğunu, çatalıyla tabağa uzandığını görsek bile yeterli. Masaya birkaç dekoratif peçete, dergi, kitap koyup doğru açıda ve ışıkta çekebilirsiniz. Katalog için çekilen fotoğrafların sosyal medyada beğeni alma şansı maalesef olmuyor.

Kafe ve Restoran İşletmeleri için Paylaşım ipuçları 2: Müşterilerin mekanınızdaki paylaşımları

Müşterilerin sizin hakkınızda kendi çevresine referans olması bu işin en önemli yanı. Bunun için onları kendiliğinden fotoğraf çekmeye itecek şeylere ihtiyacımız olacak. Mekanın dekoru, ürünün sunumu, servis kağıtlarının üstündeki yazılı mesajlar, ekranlar önemli motivasyonlar olabilir.

Paylaşmaya teşvik etmek amacıyla masaüstündeki broşürlerinize küçük hatırlatma notları yapabilir, paylaşım yapanlara küçük ödüller verebilirsiniz. Veya mekanın içinde fotoğraf çekmek amacıyla dekoratif alanlar yapabilirsiniz.

Fikirler sınırsız, onun için yerli-yabancı işletmeleri takip ederek Instagram’ın “Kaydedilenler” bölümünde bunları arşivleyebilirsiniz. İlham verici olacaktır.

Ürün sunumlarının ve mekanın temasının müşteriyi buna teşvik etmesi gerekiyor.

blank

Kafe ve Restoran İşletmeleri için Paylaşım ipuçları 3:  Mekan içi atmoser paylaşımları

Mekanda bir köşeye yeni koyduğunuz bir çiçek, bahçeye uğrayan kediler, özel anlardan, mekanın yoğun vakitlerinden paylaşımlar… Bunları hepsi paylaşmaya değer birer hikaye.

Kafe ve Restoran İşletmeleri için Paylaşım ipuçları 4:  Çalışanların deneyimleri

Haydi birlikte bir içerik hazırlayalım:

“Elinde buzlu içeceği kameraya uzatan bir genç fotoğrafı” düşünelim içerik olarak da şu yazsın:

“Sizi Baran’la tanıştıralım, sabahları geldiğinizde o çok beğendiğiniz içecekleri o hazırlıyor. Baran’ın efsane içecekleriyle tanışmadıysanız bu akşam bekliyoruz.”

Samimi olmaz mıydı? Bu örnek ya da personelinizin doğum gününü kutlarken yapacağınız bir paylaşım. Mekanın personeli ve kültürü işletmenin en önemli değeri. O zaman niye paylaşmayalım ki?

Kafe ve Restoran İşletmeleri için Paylaşım ipuçları 4:  Instastory ve interaktif paylaşımlar

Instastory’nin soru sorma, anket, GIF, oy verme gibi içerik türleri çok ama çok etkileşim görüyor. Hesabı yaşayan bir hesaba dönüştürmek için haftada en az bir-iki defa takipçilerin katılabileceği içerikler paylaşabilirsiniz.

Çok basit bir örnek: Yan yana iki pizza fotoğrafı çekerek “Hangisini isterdiniz?” diye sorabilirsiniz. Takipçiler Instagram’daki butona basarak ya sağdaki pizzayı ya da soldaki pizzayı tercih ederler. Hesabınız sürekli görünür olur.

Instagram’da işletmenizi öne çıkarmak için merak edilenler

  • Deneysel paylaşımlar

Yaptığınız ürünlerin yöresine ait paylaşımlar, müşterilerin değerlendirmelerinin ekran alıntıları veya aklınıza gelen-iyi etkileşim alacağını düşündüğünüz her tür paylaşım. Sizin de kendinize ait bir formülünüz ortaya çıkacaktır.

  • Paylaşım sıklığı ne olmalı

“Takipçileri rahatsız etmeyecek sıklıkta” diyebiliriz. Haftada 3 veya 4 içerik önerilir ama bunu deneysel olarak anlayabiliriz. Haftada paylaştığınız 7 içeriğin toplam beğeni-paylaşım sayısı 4000 diyelim. Gelecek hafta yaptığınız 3 paylaşımın etkileşimiyle de bu sayıya ulaşırsanız “3 içerik idealdir” diyebilirsiniz.

blank

  • İlk defa reklam verecekler için bilgiler 

Öncelikle Instagram profilinizin işletme hesabına dönüştürülmesi gerekiyor. Instagram, Facebook bussiness’a bağlı uygulama olduğu için Facebook’a bağlı olan reklam aracına kredi kartınızı yönlendirmeniz gerekiyor. Aracı burada görebilirsiniz

Fotoğrafınızın üstünde yer alan yazıların en fazla fotoğrafın %20’sini kaplaması gerekiyor. Sadece fotoğrafın üstüne yazacağınız metin değil buna fotoğraf içinde yer alan yazılar da dahil. Eğer %20’nin üstüne çıkarsanız Instagram çok daha az öne çıkartacaktır. Fotoğrafınızın daha ucuza daha çok kişiye nasıl ulaşacağını kontrol etmek isterseniz buraya tıklayarak fotoğrafınızı yükleyin. Yazı bindirmesi aracı size sonucu söyleyecektir.

Hedef kitlenin doğru seçilmesi önemli diğer bir konu, bölge, cinsiyet, ilgi alanları gibi seçeneklerle bu tercihi belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenin çok dar ve çok geniş olmaması gerekiyor. Reklam verme aracı bunun için sizi yönlendirecektir. Reklam verme amacı ise önemli diğer bir konu. Burada reklamı görenlerin tıklaması için çıkacak olan butonda ne yazacağını seçiyorsunuz.

Düşük bütçeli birkaç reklam vererek sonuçları deneysel olarak görebilir ve kısa sürede sizin için en etkili yöntemleri anlayabilirsiniz.

Konum Bazlı Uygulamalar

Google Benim İşletmem

Google, Tripadvisor ve benzer uygulamalara rakip olarak “Benim işletmem” ürününü daha da geliştirdi. Ziyaretçilerin mekan araştırmak için sadece Google’a bakmasını sağlamak için işletmeleri de Benim İşletmem’e çekmeye çalışıyor.

Bunun için de Benim İşletmem’e üye olan, düzenli içerik yayınlayan, sık yorum alan ve yorumları yanıtlayan işletmelere aramalarda en üst sıralarda yer veriyor. 

Evet, aramalarda en üst sıralarda yer almak için Benim İşletmem’de aktif olmak çok önemli. Ayrıca Google’da mekan arayan birinin mekanınıza gelmesi, Instagram’da sizi takip edecek kişilerden çok daha olası. Bu uygulamaların en önemli ve kullanıcılar tarafından en güvenilir bulunan yanı, yapılan bir yorumun işletme tarafından silinemiyor olması.

Yapmanız gereken işletmenizin kaydını yapmak, bilgilendirici formu eksiksiz doldurmak, mekanın size olduğunu teyit etmek. Arkasından da düzenli içerik yayınlayarak gelen yorumları yanıtlamak.

Bu işlemleri mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Tripadvisor

Dünya çapında mekan değerlendirmeleri açısından en önemli referanslardan biri. Mekanınıza ilk defa gelecek kişilerin, özellikle de yabancı turistlerin bakacağı ilk yer. Burada yüksek puanlar almak için de bir hesap açarak, ürün ve bilgilerinizi yükleyebilir, müşterilerinizin yorum yapması için mekanınızda hatırlatıcı mesajlara yer verebilirsiniz.

Tripadvisor kullanıcı sayıları, içgörüleri, reklam modelleri, öne çıkma önerileri ve örnekleri ile ilgili kapsamlı bir yazıya ileride yer vereceğim. 

Zomato

Büyük şehirlerde gideceğimiz yerleri araştırırken ilk başvurduğumuz kaynaklardan biri. Zomato’da var olmak, mekan gezginlerinin keşfetmesini sağlamak için önem taşıyor. Yerli sosyal medya kullanıcılarının müşteriye dönüşmesi için en kısa yollardan birisi burası ve objektif yorumlar sayesinde rağbet görüyor.

Zomato’ya, Türkiye’deki kullanıcı sayısı, iç görüleri, reklam modelleri gibi bir yazı yazmak üzere bie e-mail yazdım. Bu iç görüleri alınca bununla ilgili de bir inceleme yazısına yer vereceğim. Sizi öne çıkaracak daha fazla ipuçlarını burada bulabilirsiniz. 

Yemek Sepeti-Scotty

Siparişte üst sıralarda yer almak ve puanınızı yükseltmek için her şey kullanıcıların değerlendirmelerine bağlı. Müşterinizi beğenisini sağlayacak dekorlarınız, müziğiniz vb. materyalleriniz yok. Alan daha sınırlı. Burada önemli olan müşteriye dokunabilmek ve onu mekanınıza geldiği gibi memnun etmek için yollar bulmak.

Ürünün yolda soğuması, kuryenin tepkileri, paketin ürünü ne kadar koruduğu veya ambalajın işletmenizi ne kadar iyi temsil ettiği… gibi öncelikler mevcut. Başlangıçta en mantıklısı Yemek Sepeti’ndeki benzer işletmelerin olumsuz yorumlarını okuyup not almak ve kendi işletmenizde bu olumsuzlukları en baştan yok etmek.

Sipariş sonrası memnuniyet amaçlı telefonla aramak, ikram ürün göndermek, ilham verici ya da mutluluk veren küçük notlar paylaşmak, mekanınıza geldiklerinde kullanabilecekleri bir indirim kuponu vermek… Kendi yöntemizi bulabilirsiniz. İşletme yöneticisi olarak sizin pozitif yanınızı bir şekilde görmesini sağlayabilirsiniz.

Sizin hakkınıda yapılan yorumlara zamanında dönüş yapmanız da müşterilerin sizi daha iyi anlaması için önem taşıyor.

Soru ve önerilerinizi iletişim formuna yazabilirsiniz, en kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağım. Bol takipçili, başarılı ve bereketli günler diliyorum.

    Leave Your Comment Here