yasaklı hashtag

Yasaklı Etiket Listesi – 2022 Instagram Yasaklı Hashtag’ler

Yasaklı etiket nedir? Nasıl belirlenir? 2022’de Instagram’da kullanmamanız gereken yasaklı etiket listesini ve bu soruların cevabını yazımızda bulabilirisiniz. Başlamadan önce, Instagram gönderilerinizde etiketleri nasıl kullanacağınıza dair Instagram 2022 Hashtag Rehberi‘ni inceleyebilir, hashtag stratejinize dair ipuçları alabilirsiniz.
Instagram’da en çok karşılaşılan problemlerin arasında, paylaşımlarda kullanılan etiketlerin yasaklı olması nedeniyle gönderilerin görünmemesi var. Peki yasaklı etiket ne anlama geliyor?

Yasaklı Hashtag, Yasaklı Etiket Nedir?

Yasaklı Instagram etiketleri ya da hahstag’leri, aslında Instagram kullanıcılarının şikayet ettiği etiketler. Bu etiketlerin kullanıldığı gönderiler Instagram Kuralları’na aykırı olduğunda kullanıcılar tarafından şikayet ediliyor. Dolayısıyla bu etiketleri kullanarak paylaşımı yapılan gönderiler gizleniyor ve Instagram’daki organik büyüme ve takipçi kazanma çabalarınız boşa gidiyor.

Yasaklı etiketler, Instagram’ın yaptığı araştırma ve topluluk raporlarına göre sürekli değişir ve güncellenir. Sonsuza kadar yasaklanan etiketler olabileceği gibi geçici olarak yasaklanan hashtag’ler de vardır. Bugün, 114.000’den fazla yasaklanmış Instagram etiketi var. Fakat hala Instagram bu hashtag’lerin tam bir listesini açıklamıyor ya da yayınlamıyor.

Instagram Neden Etiketleri Banlıyor?

Kullanıcıların şikayetleri doğrultusunda Instagram’ın etiketleri yasakladığını söyledik. Bunun asıl nedeni, bu etiketleri kullanan kişlilerin uygunsuz içerik yayınlaması.

Yasaklı etiket listesinde tahmin edemeyeceğimiz şeyler olabiliyor. Örnek olarak #alone (yalnız) etiketi bunlar arasında. Instagram’da bu etiketi arattığınızda gönderi sayısı görünmesine rağmen gönderilerin görünmediğini fark edeceksiniz. Fakat bunların alternatiflerini, mesela #yalnızlık gibi bir versiyonunu kullanmak bir sorun yaratmıyor.

Yasaklı Hashtag’ler Neler?

yasaklı etiket listesi

Burada verdiğimiz listenin kesin olarak doğru olduğunu düşünmeyin. Her an değiştiği için her zaman geçerli bir liste oluşturmak imkansız. Bunlar, yazıyı hazırladığımız zaman diliminde yasaklı olan etiketler. Daha sonrasında değişmiş, güncellenmiş, sayısı artmış ya da azalmış olabilir.

Önerimiz; bunları kullanmaktan kaçınmanız. Eğer mutlaka kullanmanız gerekiyorsa da, hala yasaklı olup olmadığını Instagram üzerinden kontrol etmeniz. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı da anlattık.

Instagram’da Yasaklı Etiket Kullanırsak Ne Olur?

Sık sık etiket engeli almak, hesabınızın durduk yere kapanması, engellenmesi ya da dondurulması, yasaklı etiket kullandığınızda ortaya çıkan sorunlardan bir kaçı.

Yasaklanan Instagram hashtag’lerini kullanmanız, hesabınızın tamamen kapanmasına neden olabilir. Hesabınız bloke olabilir ya da ceza alabilirsiniz. Erişim engeli ya da kısıtlaması yeme ihtimaliniz de var.

blank

Bir gönderide kullandığınız 10 etiketten biri yasaklıysa, diğer 9 etiket de kullanım dışı kalır. Yani gönderiniz bu etiketlerde de görünmez. Sanki hiç paylaşmamışsınız gibi, kimsenin keşfet sayfasına düşmez.

Tüm bu nedenlerden dolayı, daha önce hiç kullanmadığınız bir etiketi kullanmak istediğinizde, önce yasaklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Yasaklı Etiketlerden Nasıl Kaçınılır?

Bu etiketlerden kaçınmanız için doğal olarak hangi etiketlerin yasaklı olduğundan haberdar olmanız gerekiyor. Bu sorunu kesin olarak çözebilecek bir uygulama ya da Instagram politikası maalesef yok. Verdiğimiz liste dışında eklenenler de olabilir. Bu hashtag’ler günlük olarak değiştiği ve güncellendiği için bunları tespit etmek oldukça zor. Fakat gönderilerinizde kullandığınız etiketleri önceden kontrol ederek yasaklı olup olmadığını anlık olarak görebilirsiniz.

Yasaklı Etiket Nasıl Bulunur?

Instagram’da yasaklı etiketlerin kesin bir listesini bulamasanız da, gönderilerinizde kullanacağınız etiketlerin yasaklı olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu var.

Gönderinize ekleyeceğiniz etiketi paylaşmadan önce Instagram’da aratın. Bu etiket altında paylaşımların görünüp görünmediğini kontrol edin ve ne tür içerikler paylaşıldığına bakın. Böylece, etiket olmasına rağmen hiçbir gönderisi görünmeyen kelimelerin aslında yasaklı etiket olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı şekilde bu etiketle paylaşılan gönderiler görünebilir fakat çok eski olabilir. Bu durum da o hashtag’in yasaklı olduğu anlamına gelir.

  • Instagram’da arama çubuğunuza bir etiket yazın.
  • Eğer # işareti ile yazdığınız kelime arama sonuçlarında görünmüyorsa, engellenmiş demektir.
  • Ya da hashtag arama sonuçlarında görünüyor olabilir. Hatta bu etiket ile yapılan paylaşım sayısı da altında görünebilir. Fakat etiketi tıkladığınızda karşınıza boş bir sayfa çıkıyorsa, ya da sayfanın topluluk kuralları nedeniyle kısıtlandığı yazıyorsa, bu etiket de yasaklanmış demektir.