instagram organik takipçi

Instagram’da Organik Takipçi Kazanma Yolları 2022

Instagram’da gerçek ve organik takipçi kazanmak neden önemli? Instagram hesabınızı tehlikeye atmadan on binlerce takipçiyi nasıl kazanabilirsiniz? Nerede bulabilirsiniz?

Instagram‘daki hesapların %80’inden fazlasının bir işletmeyi takip ettiğini biliyor musunuz? Bu veri bile tek başına, bir işletme için Instagram’ın nasıl çalıştığı konusunda bilgi veriyor. Ancak Instagram’da başarı sağlamak, takipçi kitlesini artırmak yalnızca paylaşım yapmaktan daha fazlasını gerektiriyor. Bunun için kaliteli bir profil hazırlamalı ve içerik planlaması yapmalısınız. Platformdaki etkinliğinizi ve hareketlerinizi bir amaca bağlamalı ve etkileşimde bulunabilmek için doğru insanları çekmelisiniz.

Instagram’daki profilinizin kalitesini ve kararlılığını artırmak istiyorsanız, sizinle gerçekten bağlantı kurabilecek, ilgi alanları ortak olan gerçek kişilerden oluşan bir takipçi kitlesi oluşturmalısınız. Bunun için yapmanız gereken iki şey var: Önce insanlara sizi takip etmeleri için bir sebep verin ve ardından doğru insanlarla bağlantı kurun. Her ikisini de nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Instagram’da Organik Büyüme Taktikleri 

Paylaşımlar ile ilgili detaylara geçmeden önce Instagram hesabınızdan beklentilerinizi düşünün. Neyi başarmaya çalıştığınızdan eminseniz, devam edebilirsiniz. Ayrıca Instagram profilinizin ve biyografinizin eksiksiz olduğundan emin olun. Bununla ilgili olarak Neil Patel’in hazırladığı videoya göz atabilirsiniz.

Şimdi organik büyüme için önerdiğimiz yöntemlere geçelim.

Hedeflerinizi Belirleyin

İşletmenizin Instagram’da başarılı olması için hedeflerinizi yalnızca bir veya iki ile sınırlandırın. Bunu yaparken işletmenizin Instagram’ı hangi amaçla kullandığını düşünebilirsiniz. Web site trafiğini mi artırmak istiyorsunuz? posta abonesi mi kazanmayı amaçlıyorsunuz? Ürün satışlarını artırmak mı istiyorsunuz? Bunları “Web sitemin trafiğini %20 artırmak” gibi daha spesifik hale getirmenizde fayda var.

Hedeflerinizin ne olduğunu belirledikten sonra, bu hedefleri ne tür içeriklerin destekleyeceğini düşünün. Başka bir deyişle, ne tür içerikler göndermelisiniz? Eğer rastgele içerikler oluşturursanız, insanlar sizi takip etmeye değer görmeyebilir. Ancak içeriğiniz stratejik ise, işinizi büyütmenize yardımcı olabilecek takipçileri çekersiniz.

Hikayenizi Anlatmak İçin Resimleri Kullanın

İşinize kişisel bir dokunuş getiren insan resimleri, başlangıç için en kolay taktiklerden biri. İşin püf noktası, seçtiğiniz fotoğrafları hedeflerinize bağlamak. Böylece fotoğraflarınız, takipçilerinize almaları gereken mesajları ileten bir görsel hikaye haline gelir.

Amacınız yeni çalışanları işe almaksa, mutlu çalışanları iş başında gösteren insan merkezli fotoğraflar yayınlayın. Amacınız satışları artırmaksa, ürünlerinizi kullanan kişilerin fotoğraflarını paylaşın.

Ürün odaklı fotoğrafları da tercih edebilirsiniz. Örneğin, amacınız ürününüzün teknik özelliklerine ilgi çekerek satışları artırmaksa, üretim süreçlerinizin veya işinizde kullandığınız araçların kamera arkası fotoğraflarını yayınlayın.

Önemli mesajları paylaşmak için metin tabanlı görüntüleri de kullanabilirsiniz. Hedefiniz kitlenize ilham vermek ve güven sağlamaksa, markanızla, müşteri referanslarıyla veya önemli istatistiklerle uyumlu ilham verici alıntılar paylaşabilirsiniz.

Ne tür fotoğraflar paylaşmaya karar verirseniz verin, orijinal fotoğraflar önemli. Bir fotoğraf paylaşım platformu olarak Instagram’daki insanlar, gönderilerinizin geri dönüştürülmüş hazır fotoğraflar değil, orijinal olmasını bekler.

Uyumlu Bir Görüntü Yansıtın

instagam organik takipçi ücretsiz

İçerik stratejinizde olduğu gibi, içeriğinize markanızın profesyonel görünmesini sağlayan uyumlu bir görünüm kazandırmak için paylaştığınız şeylerde de görsel tutarlılığa ihtiyacınız var. Çektiğiniz fotoğrafları geliştirmek için Instagram’ın fotoğraf filtrelerini test edin. Beğendiğiniz bir filtre bulursanız, gönderilerinize gösterişli bir görüntü vermek için düzenli olarak kullanın.

Benzer şekilde, alıntılar için aynı renk şemasını ve yazı tipini kullanmayı deneyin. Ya da fotoğraflarınızda her zaman aynı logoyu kullanın. Bunlar, markanızı takipçileriniz için unutulmaz kılmanın yollarıdır. Markanız için doğru olan bir veya iki tanesini seçin ve bunları test edin.

Organik Takipçi İçin İçerik Metinleri Oluşturun

Paylaşacağınız bir fotoğraf ya da video olduğunda buna bir de içerik metni ekleyin. Bunu yaparken açıklayıcı ve ilgi çekici olun. Takipçilerinizin akışında hemen görebilmesi için en önemli bilgileri ilk sıraya koyun. Nasıl kaliteli içerik metni hazırlayacağınızı buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

blank

Hashtag’leri Kullanın

İçerik metinlerinde hashtag’ler de önemli. Özellikle Instagram’da, diğer sosyal medya uygulamalarına nazaran daha da önemli. Hashtag’leri henüz etkileşim kurmadığınız kişiler için bir katalog sistemi olarak düşünün. Sizinki gibi içerik arıyor olsalardı hangi kelimeleri yazarak bunları ararlardı? Kendinizi onların yerine koyun ve içeriğinizi keşfetmelerini kolaylaştıracak alakalı hashtag’lerin bir listesini yapın. Daha profesyonel bir hashtag çalışması yapmak için Instagram 2022 Hashtag Rehberi’ne bakabilirsiniz.

Etiketleri ilham almak için de kullanabilirsiniz. Aklınızda bir konu varsa onu Instagram’da arayın. Onlarla birlikte başka hangi hashtag’lerin kullanıldığını not edin ve sizinle alakalı olup olmadıklarını düşünün.

Spesifik etiketler çoğu zaman daha verimli. Genel hashtag’lerin erişimi geniş olsa da hedef kitlenize ulaşma oranınız daha düşük olur. Amacınız, herhangi bir kişi tarafından değil, doğru kişiler tarafından keşfedilebilir olmak. Bu yüzden size uygun olan etiketleri sıralayın ve bir liste oluşturun. 

Hashtag’lerin yanı sıra Instagram’ın konum belirleme özelliğini de kullanmalısınız. Bu, özellikle insanların fiziksel konumunuzu ziyaret etmelerini istediğiniz, gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler için önemli.

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Profilinizi geliştirdiniz, hedeflerinizi belirlediniz, içerik takviminizi oluşturdunuz ve her gün düzenli paylaşım yapıyorsunuz. Şimdi sıra, takipçilerin sizi bulmasını beklemekte mi? Aslında cevap hayır.

Siz takip edilebilir bir hesap oluşturduysanız zaten takipçilerinizin arttığını görürsünüz. Fakat illa onların sizi bulmasını beklemenize gerek yok.

  • İlk olarak rakiplerinizin ve sektörünüzdeki diğer kişilerin hesaplarına göz atın. Onları kim takip ediyor? Bunu görmek için takipçilerine bakın ve onları takip edin. Bir çoğunun size geri dönüş yaptığını göreceksiniz. Çünkü sizde kendileri ile ortak bir nokta bulurlar. Instagram’ın, kullanıcıları uygunsuz davranışlardan korumak için her gün takip edebileceğiniz hesap sayısı konusunda sınırlar koyduğunu unutmayın.
  • Aynı şekilde çıkardığınız hashtag listesini kullanın. Bunları tek tek deneyerek aratın ve çıkan en iyi gönderilerden birkaçına göz atın. Gönderilerine ve biyografilerine dayanarak, sizinkine benzer ilgi alanları var mı? Takipçileri potansiyel olarak içeriğinizle ilgilenir mi? Onların da takipçilerine bakın ve kim olduklarına göz atın. Daha önce yaptığınız gibi onları da takip edin.
  • Hızlı bir şekilde organik takipçi elde etmenin bir yolu da işbirlikleri yapmak. Özellikle son yıllarda bu konuda Influencer’lar öne çıkıyor. Çünkü onların da takipçileri organik. Ve eğer işinizle ilgilenen bir hedef kitlesi varsa, onlarla çalışmak otomatik olarak o kitlenin sizin potansiyel takipçileriniz olması demek.

Instagram Organik Takipçi Hilesi

Instagram Takipçi Satın Almanın Zararları

Sadece birkaç gün içinde binlerce takipçi kazanan insanları duymuşsunuzdur. Ne yazık ki bu takipçiler gerçek değil. Hesap büyütmek için bazı kişiler, Instagram’da takipçi satın almak gibi eylemler yapabiliyor. Bunlar asla gerçek müşterilere dönüşmüyor ve uzun vadede hesabınızın kapatılması gibi çok kritik sonuçlara neden olabiliyor. Bu yüzden kesinlikle önermediğimiz bir yöntem.

Instagram Takipçi Hilesi, Takipçi Satın Almanın Zararları isimli yazımızdan takipçi satın almanın detaylarına ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Instagram’da organik takipçi kazanmak istediğinizde bilmeniz gereken en önemli nokta, başarının bir gecede gelmediği. Ancak doğru çabayla, işletmenizin uzun vadede yarar sağlaması mümkün. Sizin için önemli olan temel istatistikleri takip etmeyi de unutmayın.