Instagam yorum

Instagram Yorumları Nasıl Yönetilir? Sabitleme, Silme

Instagram yorumları, takipçilerle bağlantı kurmanıza ve platformda güvenilir bir varlık oluşturmanıza yardımcı olur. Hesabınız için yorumları yönetme hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

Instagram, 2010’da sosyal medya podyumuna ilk adımını attığından beri, fotoğraflardan hikayeler ve reels videolarına kadar uygulama pek çok değişiklik geçirdi.

Ancak tüm bunlara rağmen, yorumlar çoğunlukla aynı kaldı. 10 yıldan fazla bir süredir, her gönderinin altında sadık bir şekilde duruyorlar.

Instagram Yorumu Nedir?

Instagram yorumu, kullanıcıların yayınlanan bir fotoğrafa, videoya veya Reels videosuna bırakabileceği bir yanıt. Doğrudan mesajların aksine, Instagram yorumları herkese açık. Bu yüzden birini takipten çıkarken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Yorum bırakmak için bir fotoğrafın veya videonun sol alt tarafında ve Reels videolarının sağ alt tarafında bulacağınız konuşma balonu simgesine dokunun.

Instagram Yorumları Neden Bu Kadar Önemli?

Aslında yorumlar basit bir yanıttan daha fazlası. Markanızın algılanan özgünlüğünün önemli bir parçası ve kullanıcıların gönderilerinizi ne sıklıkta gördüğünü etkiler.

Instagram yorumları topluluk oluşturur.

Yorumlar, takipçilerinizin sizinle Instagram’da herkese açık bir şekilde iletişim kurmasının tek yolu. Bu da genel olarak daha fazla etkileşimi teşvik eder.

Yorumlar, Instagram’ın algoritması için bir sıralama sinyalidir.

Instagram algoritması karmaşık ve biraz gizemli bir sisteme sahip. Kısaca, algoritma hangi gönderilerin bir kullanıcının haber akışının en üstüne çıkacağını, hangi gönderilerin Keşfet sekmesinde öne çıkacağını ve gönderilerin, hikayelerin, canlı videoların ve Reels’lerin bu sosyal medya platformunda gösterilme sırasını belirler.

blank

Yorumlar, gönderilerinizin ne sıklıkla görüldüğüne katkıda bulunan birçok faktörden biri. Daha fazla yorum, markanız üzerinde daha fazla gözün olduğu anlamına gelir. Bu da daha fazla takipçiye işarettir.

Instagram yorumları harika bir müşteri hizmeti aracıdır.

Soru soran yorumlar, müşteri desteği için mükemmel bir araç. Bir yorumu yanıtlarken diğer kullanıcılar yanıtınızı görür. Böylece ürününüzle ya da hizmetinizle alakalı bilgileri verebilirsiniz.

Yorumlar, potansiyel takipçilere güvenilirlik hissi verir. 

20 bin takipçisi olan ancak her gönderisine 2 veya 3 yorum yapan bir kullanıcı, bin takipçisi ve her gönderiye 20-25 yorumu olan bir kullanıcı kadar gerçekçi görünmüyor.

Bu yüzden sadece yorum için takipçi satın almak bir fayda sağlamıyor aksine takipçi satın almanın zararları uzun vadede çok daha fazla.

Instagram Yorumları Nasıl Silinir?

Başka birinin Instagram gönderisine yaptığınız bir yorumu silmek için, silmek istediğiniz yoruma dokunun ve parmağınızı ekrandan kaldırmadan ekranı sola kaydırın. İki seçenek görünecektir: gri bir ok ve kırmızı bir çöp kutusu. Yorumu silmek için çöp kutusuna dokunun. Ya da yoruma bir süre uzun basın ve ekranınızın üst kısmında çıkan aynı panelden çöp kutusuna dokunun. 

Instagram’da Bir Yorum Nasıl Sabitlenir?

Kendi Instagram hesabınızda, yorum beslemesinin en üstüne en fazla üç yorumunuzu sabitleyebilirsiniz. Bu şekilde, yayınınız insanların önüne çıktığında görecekleri ilk yorumlar bunlar olur. 

Bir Instagram yorumunu sabitlemek için üzerinde sola kaydırın, yada bir süre basılı tutun. Ardından gri raptiye simgesine dokunun.

Yorumları sabitlediğinizde, yorumunu sabitlediğiniz kişi bir bildirim alır.

Instagram’da Bir Yorum Nasıl Düzenlenir?

Teknik olarak, bir Instagram yorumunu yayınladıktan sonra düzenleyemezsiniz. Yanlışlıkla yaptığınız bir yorumu “düzenlemenin” en kolay yolu, onu silmek ve yeni bir tane yazmaktır.

Ya da kendi yorumunuzu yanıtlayarak düzeltmenizi yapabilirsiniz.

blank

Instagram’da Yorumlar Nasıl Kapatılır?

Gönderilerinizden birine kimsenin yorum yapmasını istemiyorsanız veya gönderilerinizden biri beğenmediğiniz çok sayıda yorum alıyorsa ve bunları silip daha fazlasını önlemek istiyorsanız, yorumları kapatabilirsiniz.

İlk olarak, gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktaya basın. Oradan bir menü açılır. Yorumları durdurmak (ve orijinal yorumları görünmez yapmak) için Yorum yapmayı kapat’ı seçin.

instagram yorumları nasıl kapatılır

Instagramı yorumları nasıl sınırlandırılır?

Yorum yapmayı tamamen kapatmak yerine, belirli bir süre için “yorumları sınırlayabilirsiniz”. Hesabınızın uygulamada birden fazla kişi tarafından taciz edildiğini düşünüyorsanız, kısa vadeli yararlı bir araç olacaktır.

Instagram’da yorumları sınırlandırmak için önce profilinize gidin ve sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun. Oradan, Ayarlar’a basınArdından, Gizlilik’e dokunun. Oradan Sınırlar’a gidin.

Sınırlar sayfasından Instagram, istenmeyen yorumları ve mesajları geçici olarak kontrol etmenize olanak tanır. Sizi takip etmeyen hesapların yanı sıra ve yalnızca geçen hafta sizi takip etmeye başlayan hesapları sınırlayabilirsiniz. Bir gün ya da 4 haftaya kadar sınırlama yapma imkanınız var. 

instagram yorum sınırlama

Instagram Yorumları Nasıl Engellenir?

Belirli kullanıcıların gönderilerinize yorum yapmasını engelleyebilirsiniz.

Belirli kişilerden gelen yorumları engellemek için ayarlarınıza, ardından Gizlilik’e gidin ve Yorumlar’a dokunun.

Buraya kullanıcı isimlerini girerek bu kişilerin herhangi bir gönderinize yorum yapmasını engelleyebilirsiniz.

Instagram'da yorumlar nasıl engellenir

Belirli kelimeleri içeren Instagram yorumları nasıl gizlenir?

Bu, tacizle mücadele için başka bir yararlı araç. Rahatsız edici veya incitici kelimeler içeren çok sayıda yorum alıyorsanız, Instagram’a sayfanızda izin verilmemesi gereken kelimelerin bir listesini verebilirsiniz. Bunu yapmak için ayarlarınıza, ardından Gizlilik’e gidin. Oradan, Gizlenen Sözcükler’e dokunun.

Gizli kelimeler özelliğini kullanarak, otomatik olarak gizlenecek kelimelerin (ve hatta emojilerin) bir listesini yönetebilirsiniz.

instagram yorumu kelime filtresi

Bu listeyi oluşturduktan sonra “geri” okuna dokunun ve Yorumları Gizle’yi açın. Artık kelime listenizi (veya bu kelimelerin yanlış yazımlarını) içeren yorumlar gizlenecek.

Instagram’da rahatsız edici yorumlar nasıl gizlenir?

Instagram’ın, otomatik olarak filtrelemek üzere ayarlayabileceğiniz kendi rahatsız edici yorum listesi var. Bunu yapmak için Ayarlar > Gizlilik > Gizlenen Sözler’e gidin. Rahatsız Edici Sözcükler ve Deyimler altında, Yorumları Gizle düğmesini ve Gelişmiş Yorum Filtreleme’yi açın.

Şimdi, Instagram’ın rahatsız edici olabileceğini düşündüğü yorumlar gizlenecek. Bunları tek tek inceleyebilir ve gösterebilirsiniz.

Instagram’da yorumunuzu nasıl bulabilirsiniz?

Yaptığınız bir yorumu unutmak kolay. Ne söylediğiniz, kime söylediğiniz veya hangi gönderi hakkında söylediğinizi her zaman hatırlayamayabilirsiniz. Fakat yorumları uygulamada bulmak çok kolay.

Öncelikle profilinize gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunun. Oradan, Hareketlerin’e basın. Ardından, Etkileşimler’e gidin. Ardından, Yorumlar’a dokunun. Oradan, son zamanlarda yaptığınız tüm yorumları görebileceksiniz. Daha belirli bir tarih veya saate göre filtrelemek için sağ üst köşedeki Sırala ve Filtrele’ye dokunun.

Ayrıca bu sayfadan yorumları toplu olarak silebilirsiniz.