Instagram Takipçi Satın Almanın Zararları

Instagram Takipçi Hilesi, Takipçi Satın Almanın Zararları

Instagram takipçi hilesi kullanmanın ve takipçi satın almanın Instagram hesabınıza nasıl zararlar verebileceğini, bunları yaparsanız hangi sonuçlarla karşılaşacağınızı ve alacağınız cezaları bu yazımızda derledik.

Birçok marka ve E-Ticaret firması Instagram sayesinde kısa bir süre içerisinde geniş müşteri kitlelerine ulaşabilme imkanı buluyor. Sistem şu şekilde işliyor: Müşteriler ya da marka ile ilgili kişiler markanın Instagram hesabını takip ediyor. Marka da düzenli olarak paylaşım yaptığı takdirde satış oranlarında artış gözleniyor. Tabii sonuca ulaşmak göründüğü kadar basit değil çünkü arka planında etkili bir Sosyal Medya Yönetimi Planı yatıyor.

Daha fazla geri dönüşe ve etkileşime sahip olmak, reklam almak isteyen bazı markalar, takipçi sayısını artırmak üzerine yoğunlaşıyor. Bu amaçla Instagram takipçilerini artırmak için çeşitli yöntemlere başvuruyorlar. Bunlar genel olarak iki gruba ayrılıyor: Organik takipçi kazanma ve Instagram takipçi hilelerine başvurmak.

Instagram Takipçi Hilesi Nedir?

Instagram Takipçi Hilesi nedir

Instagram’da takipçi artırmak için çabalarken en sık kullanılan yöntemlerden biri Instagram takipçi hilesi. Bu kadar çok tercih edilmesine rağmen zararları da var. Hatta zararlarının yararlarından çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram kullanıcıları ya da markalar, takipçi sayılarını kısa sürede artırarak çok fazla insana ulaşmak istiyorlar. Buradaki asıl amaç markanın bilinirlik seviyesini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak. Aynı zamanda takipçi sayısını artırarak sayfaya reklam almak ve para kazanmak. Fakat sadece takipçi sayısını artırmaya odaklandığımızda aldığımız sonuç yalnızca niceliksel oluyor. Yani aslında bu illegal yöntemlerle elde ettiğiniz takipçiler, nitelikli değil, yalnızca bir sayıdan ibaret. Size avantajdan çok dezavantaj sağlıyorlar.

Takipçi Satın Almak Güvenli Mi?

Her ne kadar internet ortamında takipçi satın almanın güvenli yöntemleri olduğu söylense de, size gönderilen takipçilerin bot olması ihtimali de var. Ya da satın aldığınızda gelen takipçilerin aslında gerçek hedef kitleniz olup olmadığını da kesin olarak bilemezsiniz.

Takipçi Satın Almanın Zararları

Takipçi Satın Almanın Zararları

Neden Instagram takipçisi satın almamalısınız? Takipçi satın almanın ya da Instagram takipçi hilesi kullanmanın zararları olduğunu söyledik. Şimdi bu durumlara tek tek göz atalım.

blank

Instagram Takipçi Hilesi Hedef Kitle Değişimine Neden Olur

Eğer satın aldığınız ya da bir uygulama ile kazandığınız takipçiler bot hesaplarsa, bu hesabınızın hedef kitlesinin önemli derecede değişmesine neden olur. Instagram’da takipçi kazandıran ajanslar, kimi zaman gerçek hesapları size yönlendirirken kimi zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki bot kişileri size takipçi olarak gönderebiliyor. Böylece ürün ya da hizmetlerinizle etkilemek istediğiniz potansiyel müşteri grubuna sahip olamıyorsunuz. Yani takipçileriniz, aslında sizin ürettiklerinizle ilgilenmeyen bir kitle oluyor.

Marka Verilerinde Değişim

Instagram takipçi hilesi ile size gelen takipçiler, reklam performanslarında önemli düşüşler yaşanmasına neden oluyor. Çünkü hazırladığınız reklam belirli bir yaşa, cinsiyete, bölgeye ve kitleye hitap ediyor. Ancak sahte takipçilerinizle bu veriler değişiyor, aslında hitap etmek istediğiniz kitleden farklı bir kitle karşınıza çıkıyor. Verdiğiniz reklam da bu kitleye ulaşıyor ve sizi maddi açıdan da zarara uğratıyor.

Marka İmajının Değişmesi

Takipçi hilesi Zararları

Instagram üzerinden markalarla iletişime geçecek olan kişiler, ilk güvenilirlik kriteri olarak takipçi sayısına ve beğenmelere bakıyor. Takipçi hilesi yöntemleri ile takipçi sayısı fazla görülse bile, bu yöntem beğeni ve yorum sayılarını değiştirmez ve insanlar bunları kolayca fark eder. Sonuç olarak firmanın profili, müşterilerin gözünde kötü bir imaja bürünür, prestiji sarsılır.

We Are Social Digital 2022 raporu Instagram pazarlama verilerine göre, Instagram kullanıcılarının %90’ı en az bir işletmeyi takip ediyor. Aynı zamanda ortalama bir Instagram işletme hesabı, takipçilerini her ay %1,69 oranında artırıyor ve Instagram işletme hesabı gönderilerine ortalama katılım %0,83.

Instagram Takipçi Hilesi Etkileşimlerin Düşmesine Neden Olur

Takipçi satın alma işlemi sonucunda sayfaya gelen bot takipçiler, profilde herhangi bir etkileşim sergilemiyor. Bu da, beğeni sayılarını, yorumları ve izlenme sayılarını düşürüyor ve Instagram’ın algoritmasının bozulmasına neden oluyor. Sonuç olarak, Instagram’dan aldığınız veriler de büyük ölçüde değişiyor.

Instagram Algoritmasının Çalışma Biçimini öğrenmek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Reklam Performanslarında Düşüş

Instagram’da reklam vermek isteyen firmalar, reklam vermek istedikleri sayfaları detaylı olarak inceliyorlar. Yani buradaki takipçilerin %100 gerçek ve organik yollarla elde edilmiş olmasına bakarlar. Bahsettiğimiz etkileşim oranlarının düşmesi sorunu bu reklamları da etkiliyor. Reklam veren, sayfanın takipçi kitlesine oranla beklediği etkileşimi alamayacağını biliyor. Bu tür sayfalara reklam vermek istemiyor.

Takipçileri Ayırt Etmenin Zorluğu

Diyelim ki, Instagram’da takipçi hilesi ile yüksek bir takipçi kitlesi elde ettiniz. Fakat daha sonrasında bunların zararlarını gördümüz ve bunun aslında yararsız bir strateji olduğuna karar verdiniz. Bu sahte takipçileri, gerçekten sayfanızı beğeniyle takip edenler arasından ayırıp nasıl takipten çıkaracaksınız?

Sahte takipçileri alırken gördüğünüz kolaylık onları çıkarırken devam etmiyor. Bu takipçileri alırken tek bir tuşa basmanız yeterliyken, onları çıkartmak için her biri için tek tek uğraşmanız gerekiyor.

Böyle bir durumda markaların ne yaptığını da söyleyelim; bir kez bot takipçi satın alan sayfalar direkt olarak sayfayı kapatıyor ve en baştan, sıfırdan bir sayfa açmak zorunda kalıyorlar. Verdikleri tüm emeği ve yaptıkları maddi yatırımı çöpe atıyorlar.

blank

Hesabın Çalınma İhtimali

Takipçi Satın Almak Güvenli Mi?

Bazı takipçi satın alma firmaları nedeniyle yaşanan sorunlardan biri de takipçi yüklemesi yapılırken hesabınızın şifresinin istenmesi. Bu durumda hesabınızın çalınma ihtimali de doğuyor. Aynı zamanda yüksek oranda takipçi yüklemesi yaparken hesabın kapanma ihtimali de var.

Instagram Takipçi Satın Almak Hesaba Zarar Verir Mi? Takipçi Satın Alırsak Hesap Kapanır Mı?

Takipçi satın almanın hesaba ne tür algoritma sorunları getireceğini, profili nasıl kalitesiz göstereceğini yukarıda listelemiştik. Bunun yanında, Instagram takipçi satın aldığınızı farkederse, uygulayacağı çeşitli cezalar da var. Bunlardan en büyüğü de hesabınızın kapanması. Evet, takipçi hilesi kullanırsanız bunun olma ihtimali var.

Bot Takipçi Etkileşimi Düşürü Mü? Instagram’da Bot Takipçi Kullanmanın Zararları

Takipçi satın almanın ya da diğer takipçi hilelerinin bir anlamı da aslında haksız kazanç sağlamak. İnsanların büyük emek ve zaman harcayarak elde ettiği takipçi sayısına bu yollarla 3 dakikada bile ulaşılabiliyor. Uzun yoldan elde edilen takipçiler kalıcı ve gerçek olurken, hile ile gelen takipçi kitlesi yalnızca göstermelik oluyor. Etkileşim oranlarını düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor.

Instagram Takipçi Hilesi Cezası

Önceleri, Instagram’da beğeni ya da takip gibi işlemleri gerçekleştiren bot hesaplar kapatılıyordu. Fakat bunlardan yararlanan Instagram hesaplarına herhangi bir yaptırım uygulanmıyordu. Fakat hızlı bot üretimi ve bunlardan yararlananların sayısı artıkça hesap sahiplerinin de ceza alma durumu ortaya çıktı.

Bu cezalar spam yemek, tüm etkileşimlerinizin silinmesi, tüm beğenilerin silinmesi, 24 saat ya da 1 hafta arası hesaba erişimi kapatma, içerikleri silme olarak farklılık gösteriyor.

Instagram, bot takipçi kullandığını tespit ettiği hesaplara bir bildirim gönderiyor. Bu bildirimde bu tür uygulamaları kullanmamaları gerektiğini söylüyor. Ve kullanmaya devam ederlerse Instagram tarafından ceza alacaklarını haber veriyor.

Ayrıca sahte yazılım kullanan hesaplar sürekli denetleniyor. Tekrar sahte bir işlem görüldüğünde hesap, Instagram tarafından askıya alınıyor.

Instagram hesabınızın kapanması

Bot takipçilerin neden olduğun en büyük zararlardan biri hesabın kapatılması. Uygulamaları sürekli kullanan ve uyarıları gözardı eden hesapların kalıcı olarak kapatılması ihtimali var.

Instagram takipçi hilesi kullandığınızda  spam yiyebilirsiniz.

takipçi hilesi

Spam yemek, belki de Instagram cezaları arasında en hafif olanı.

Instagram, hesabınızda yapabileceğiniz işlemlere bir sınır koyuyor. Yani içerik beğenmenizin, yorum yapmanızın ya da istek kabul etmenizin bir sınırı var. Bunu aşarsanız, hesabınız bir süreliğine spam yiyor ve buna da spam cezası deniyor.

Aynı şekilde takipçi satın aldığınızda da kısa süre içerisinde yapılan bu hızlı işlemler de Instagram tarafından şüpheli görülüyor. Ve yine spam cezası alma durumunuz var. Böyle bir durumda hesabınızda geçici olarak engellendiğinize dair bir uyarı görüyorsunuz.

Spamlar kısa süreli olsa da bu süre zarfında hesabınızda hiçbir etkileşimde bulunamıyorsunuz. Aynı durum topluluk kurallarına uymadığınızda da geçerli oluyor.

Hesabınızda olan tüm beğeni, yorum ve izlenmelerinizin silinme ihtimali var.

Instagram takipçi hilesi, sadece takipçi ile sınırlı değil aslında. Benzer yöntemlerle beğeni, yorum gibi etkileşim satın alanlar da oluyor. Her iki durum da yine Instagram tarafından tespit edildiğinde ceza olarak tüm etkileşim ve izlenme sayılarınız silinebiliyor ve bunun bir geri dönüşü yok.

Hesap erişiminin24 saat-1 hafta arasında kısıtlanması

Yine spam gibi hesabınızın belirli bir süre erişime ve etkileşime kapatılma ihtimali var. Hatta bu süre zarfında hesabınız hiçbir kullanıcıya görünmez. Bu ceza da, belirli süreli ve geri dönüşü mümkün cezalar arasında. Fakat tekrarlanması durumunda hem kısıtlama süresi uzar hem de daha ağır cezalara neden olur.

Instagram hesabınızda bulunan tüm içeriklerinizin silinmesi

Instagram’ın yıkıcı cezalarından biri de bu. Hesabınız kapatılmasa da, takipçi satın aldığınız için tüm içeriğinizin bir anda silinme ihtimali var. Uzun süre emek verdiğiniz içeriklerinizin bir anda yok olduğunu ve en baştan başlamak zorunda kaldığınızı hayal edin.

Özetle;

Takipçi hilesi kullanan hesaplar hem Instagram tarafından hem de kullanıcılar tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor. Üstelik her iki şekilde de hesap zarara uğruyor. O zaman takipçi hilesi yapmak ya da takipçi satın almak için hangi geçerli sebep kalıyor?

Instagram’da kalıcı ve size yararlı olan, satışlarınızı artıran daimi takipçileri elde etmenin yolu; organik Instagram takipçisi kazanmak. Nasıl yapacağınızı her ayrıntısıyla derlediğimiz yazımıza buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.