Instagram Reels Algoritmasının Çalışma Biçimi 2022

Instagram Reels algoritmasının nasıl çalıştığını ve aşılacağını bilmek, şu anda Instagram’da büyümek isteyen herkes için büyük bir avantaj sağlıyor. 

Instagram Reels Algoritması Nasıl Çalışır?

Reels gönderileri, şu anda Instagram’daki en hızlı büyüme araçlarından biri ve böyle de devam edecek gibi görünüyor.

Gönderi önermelerinde artık reels videolarının da çıkması ve reels’lerin kendine özel keşfet butonunun geliştirilmesinden sonra reels algoritması biraz daha karışık hale geldi.

İlk olarak, Instagram reels, eğlence için tasarlandı. Bu yüzden keşfet sekmesine benzer şekilde reels kısmı da kullanıcıların takip ettiği hesaplardan çok takip etmedikleri profillerin içeriklerini akışa çıkarıyor.

Instagram; bir kişinin bir reels videosunu baştan sona izleme olasılığını, beğenme ihtimalini, kullanıcının içeriği eğlenceli ve komik bulmasını, kullanılan ses sayfasına gitme durumuna göre kendi reels’lerinde bu sesi ilham alıp almayacağı ihtimallerini değerlendiriyor ve buradaki tahminlere dayanarak reels videolarını öne çıkarma kriterlerini belirliyor.

Reels videolarını öne çıkarırken algoritmanın dikkat ettiği kriterler:

 • Kişisel aktivite: Paylaştığınız gönderilerin yanında neyi beğendiğiniz, hangi gönderilerle etkileşime girdiğiniz algoritma tarafından izleniyor ve böylece ne tür içeriklerin size hitap ettiği anlaşılıyor.
 • Reels videosunu yayınlayan kişi ile olan etkileşiminiz: Reels keşfet sekmenizde karşınıza çıkan video daha önce hiç duymadığınız biri tarafından üretilmiş olabilir ve bunu beğenerek etkileşime geçebilirsiniz. Bu durum algoritmaya, sizinle paylaştığı içeriklerle ne kadar ilgilendiğiniz konusunda bir fikir veriyor.
 • Videonun kendisi hakkında bilgiler: Kullanılan ses parçaları, video ebatları ve kalitesi, yazı oranları ve çerçeve, videonun ne kadar viral olduğu gibi sinyallerdir ve reels algoritması tek tek bunları da toplar.
 • Videoyu paylaşan kişinin bilgileri: Kullanıcının paylaşım geçmişi, içeriklerinin ne kadar trend olduğu ve etkileşim aldığı gibi veriler de reels algoritması tarafından işleniyor.

Tüm bu kriterler bir yana, reels sekmesi, henüz platformda yeni olan ve büyümeye çalışanların da kolayca öne çıkabileceği bir yer. Instagram reels algoritması, düzenli paylaşım yapan ve sık sık reels içeriği oluşturan hesapları da öne çıkarmaya odaklanıyor.

Instagram Reels Algoritması Nasıl Aşılır?

Instagram, yakın zamanda paylaştığı bir postta, reels sekmesinde keşfedilmek için ipuçlarını paylaştı. Bu yönlendirmeler de aslında bize reels’in çalışma biçimi ve algoritması açısından önemli bilgiler veriyor.

Bu ipuçlarını kullanarak reels algoritmasını kavrayabilir ve onu aşabilirsiniz. Böylece yeni kitlelere ulaşma ve takipçi sayınızı artırma şansınız da yükselebilir.

Reels’de keşfet sekmesine düşmek için yapmanız gerekenler:

 • İnsanları eğlendiren, güldüren, sevindiren ve sürprizlerle dolu bir video yayınlayın.
 • İçerikleriniz ilham verici olsun. Diğer insanların da kolayca uygulayabileceği bir trend başlatabilirsiniz.
 • Metinler, filtreler veya kamera efektleri gibi yaratıcı araçları kullanın.
 • Dikey videoları kullanın, yatay videoların dönüştürülmesi daha zordur.
 • Videolarınızda Instagram’ın müzik kütüphanesinden seçeceğiniz müzikleri kullanın, orijinal bir ses oluşturun ya da reels sekmesinde gördüğünüz orijinal sesleri kullanın.
 • Reels bir deney alanı. Yeni şeyler denemekten korkmayın, kendiniz olun ve nelerin işe yaradığını keşfedin.

Reels videolarında yapmamanız gereken hatalar:

 • Çözünürlüğü düşük olduğu için bulanık görünen videolar yayınlamayın.
 • Başka uygulamaların logolarını ya da filigranlarını içeren videolar paylaşmayın.
 • Etrafında kenarlık olan reels’ler üretmeyin.
 • Eklediğiniz metinleri, videonun tamamını kaplayacak kadar büyük oluşturmayın.
 • Instagram’ın Topluluk Kuralları‘na uymayı unutmayın.

 

İçerik paylaşımlarında olduğu kadar, Instagram’ın ücretli reklamları arasında da en popüler seçeneklerden biri reels reklamları. “Instagram Reels Reklamı Nasıl Verilir?” yazımızdan bu reklam türü ile ilgili ayrıntılı bir kılavuza ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.