Instagram Kılavuz Özelliği Nedir?

Instagram Kılavuz Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram kılavuz özelliği ya da Instagram rehberleri insanların pek de kullanmadığı ve değeri bilinmeyen bir araç. Bu yazımızda Instagram kılavuzlarının ne olduğunu, nasıl kullanılabileceğini, Instagram rehberinin nasıl yapılacağını ve kılavuz türlerini öğrenebilirsiniz.

Instagram Kılavuzları, aslında topluluğunuzla seçilmiş, derlenmiş içeriği paylaşmak için mükemmel bir araç. Kullanıcılara, Instagram gönderilerinden, ürünlerinden veya yerlerinden oluşan bir koleksiyonu, kolay ulaşılabilir bir biçimde sunar.

Tüm bunlara rağmen, Rehberler hala pek fazla kullanılmıyor. Bu da, size markanızı Instagram’da farklı kılmak için harika bir fırsat verir.

Instagram Kılavuz Nedir?

İlk olarak 2020’nin ortalarında kullanıcılara sunulan Instagram Kılavuzları, minyatür bloglar gibidir. Kullanıcıların, bir blog gönderisine benzer şekilde, yorum içeren derlenmiş bir içerik akışını gezinmelerine imkan verir.

Instagram kılavuzları diğer Instagram özelliklerinden farklı. Çünkü tüm yayın gönderilerinizi, ürünlerinizi ya da yer paylaşımlarınızı bir araya getirir, kişisel yorumlarınızı eklemenize olanak tanır ve küratörlüğünü yapmanızı sağlar.

Aynı zamanda tüm rehberleriniz Instagram profilinizde tek bir özel yerde, Instagram Rehberler sekmesinde yer alır.

Instagram kılavuz oluşturma

Instagram Kılavuzları Ne İçin Kullanılır?

Instagram rehberleri, kullanıcıların sayfanızda uzun uzun kaydırmadan içeriklerinize ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda kişisel önerilerinize, beğenilerinize ve yorumlarınıza da kolayca erişmelerine yardımcı olur.

Sayfanızda paylaştığınız farklı temalara ait gönderileri Instagram rehberlerinde bir araya toplama seçeneğiniz var. Öne çıkan ürünlerinizi, seyahat önerilerinizi, restoran incelemelerinizi, kategorilere ayrılmış ürünlerinizi bu kılavuzlar sayesinde bir arada sunma imkanınız olur.

blank

Instagram Kılavuzları Nelerdir

Instagram kılavuzları sayesinde, eski içeriklerinizi yeniden ön plana çıkarabilirsiniz. Aslında bir kullanıcı, kılavuzdaki bir gönderiye tıkladığında, orijinal gönderiye yönlendirilir. Bu da, onları tekrar tekrar kullanabilmek için size bir fırsat sunar.

Örnek olarak;

  • Bir beslenme uzmanı “Kısa Sürede Hazırlanacak Sağlıklı Tarifler” konulu bir rehber hazırlar.
  • Seyahat ile ilgili bir hesapta “İlkbaharda Gezilebilecek Tabiat Parkları” benzeri bir rehber ilgi çekici olur.
  • Marka sayfası “En Çok Satanlar” ya da “En Çok Beğenilenler” gibi bir kılavuz hazırlar. Hatta ürünlerin en iyi özelliklerini de yorumlar kısmına ekleyip kullanıcıların daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlar.

Instagram Kılavuz Oluşturma – Instagram Rehber Oluşturma

  1. Adım

Instagram’da rehber oluşturmak için ilk olarak profilinizin sağ üst köşesinde bulunan + simgesine tıklayın ve çıkan panelden “Rehber”i seçin.

Instagramda Rehber Nasıl Yapılır?

Instagram Kılavuz oluşturma 2. Adım

Bu aşamada 3 farklı biçim arasından bir seçim yapın: Yerler, Ürünler ve Gönderiler. Ardından oluşturmak istediğiniz rehber türünü seçin ve içeriğinizi düzenlemek için karşınıza çıkan komutları izleyin.

Rehber türleri

Yerler Rehberi

Bu rehber türü ile, Instagram’da listelenen bir konumdan seçim yapmanızı sağlar. Bir konum seçtiğinizde, o konumda paylaşılmış en fazla 5 gönderiyi seçme imkanınız var. Bu rehberin en iyi kullanım alanı, fiziksel konuma sahip işletmeler. Böylece işletmenizin konumunda Instagram gönderisi paylaşan kullanıcıları ve bunların paylaşımlarını (UGC) öne çıkarabilirsiniz.

Ürünler Rehberi

Bu rehber, Instagram Mağaza‘sından seçim yapmanıza imkan tanır.

Instagram Kılavuz Oluşturma 3. Adım

Rehberinizde öne çıkarmak istediğiniz Yerleri, Ürünleri veya Gönderileri seçtikten sonra, “Başlık Ekle” ve “Kapak Fotoğrafını Değiştir” gibi kısımları düzenleyin. Her gönderi için ayrı ayrı başlık ve yorum da ekleyebilirsiniz.

blank

instagram rehberi oluşturma

4. Adım

Hazırladığınız rehberden memnun kaldığınızda ekranın sağ üst köşesindeki “ileri” butonunu tıklayın ve rehberinizi paylaşın.

instagram rehber özelliği

Instagram Kılavuzuna İçerik Ekleme

Zaten bir kılavuz oluşturduysanız, buna yeni gönderiler eklemek ve onu zenginleştirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak da hiç zor değil.

Profilinizdeki Rehberler sekmesine gidin ve ekleme yapmak istediğiniz rehberi açın. Sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayın ve açılan panelde “Rehberi Düzenle” seçeneğine tıklayın.

Sayfanızın altında başında + işareti olan “Gönderi Ekle” seçeneği çıkar. Ona tıklayarak istediğiniz gönderileri rehberinize ekleyin.

Bu panelden, önceden yayınlamış olduğunuz rehberleri düzenleme, yeniden adlandırma, yorum ekleme ve silme işlemlerini yapma imkanınız da var.

Özetle;

Instagram kılavuz özelliği, katalog benzeri şekilde içerik koleksiyonlarını düzenlemeye imkan veriyor. Kişiselleştirilmiş önerileri, ipuçlarını ve kategorize edilmiş içerikleri görme seçeneğiniz var.

Yayınlanan kılavuzlar ne yazık ki henüz ana sayfa akışında paylaşılmıyor. Fakat bunun yerine profilinizde özel bir rehber sekmesinde yer alıyor.

Siz de profilinizi daha öznel hale getirmek ve kullanıcılarınıza farklı şeyler sunmak isterseniz Instagram kılavuzlarını kullanabilirsiniz.