Instagram içeriklerinizi keşfet sayfasına çıkartmak

Hootsuite 2018 raporuna göre Türkiye’de 51.4 Milyon mobil internet kullanıcısı mevcut. Yine aynı raporda yer alan Similarweb sonuçlarına göre 33 Milyon aktif Instagram kullanıcısı var ve Instagram’da bir kişi günde ortalama 14 sayfa arasında geziyor.

Bu tablo bile bir işletme için Instagram kullanıcıları için önerilen içerikler arasında yer almanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Keşfet’te yer alarak sayfanızda hiç reklam harcaması yapmadan kat be kat hızlı bir takipçi, etkileşim artışı görebilirsiniz. Hatta mesaj kutularınız takipçiler tarafından gelen talep mesajlarıyla dolabilir.

Instagram 2019 itibariyle keşfet sayfasına bazı özellikler ekledi ve sayfayı daha kişisel hale getirdi. Kullanıcıların geçmiş içeriklere reaksiyon olarak yaptığı beğenilere, yorumlara, kaydetme davranışına göre keşfet’te karşılarına yeni içerikler öneriliyor.

Bu yazıda Instagram hesaplarınızın takipçi sayısını ve etkileşimini hızla arttıracak Keşfet sayfasına çıkmanın yollarını detaylı bir şekilde ele alacağız. Diğer yandan Keşfet’e hangi özellikler görmüş onları göreceğiz.

blank

Instagram’da keşfet’e nasıl düşülür?

Instagram her kullanıcısının ilgi alanına göre içerikler önermeyi amaçlayan algoritmaya sahip. Yemek, doğa, seyahat, alışveriş gibi kategorilerdeki en kaliteli içerikleri önermeye çalışıyor. Çalışıyor ki, kullanıcılar bu içerikler sayesinde Instagram’da daha fazla süre geçirsin. 

Fakat keşfet’e çıkarmadan (sizin içeriğinize kefil olup kullanıcılara önermeden) önce bazı niteliklerden emin olmak istiyor. Bu kalite filtresinden geçen içerikler de ilgili kişilere ilgili kalitesi oranında gösteriliyor. Techcrunch tarafından hazırlanan How Instagram Explore Works yazısında karışık algoritmayı daha iyi anlamanız mümkün.

Temel olarak bu mantığı anladığımızda diğer önemli kıstaslar da ortaya çıkıyor.

Keşfet sayfasında yer almanın önemli kriteri “Etkileşim”

İçeriğinizin takipçiler tarafından beğenilmiş, yorum yapılmış ve özellikle de “kaydedilmiş” içerik olması gerekiyor. Bu konuda video içerikleri fotoğaflara göre daha şanslı çünkü timeline’da video içerikler otomatik olarak oynadığı için her görülme etkileşim hanesine yazılıyor.

İşletmeler için takipçi ve etkileşim kazandıran içerik ipuçlarını bir sonraki yazıda ele alacağım fakat “keşfet” sayfasına çıkmak amacıyla değinmek istiyorum.

Instagram’da keşfet’e çıkmak için yol 1: İçerik metni

Etkileşimin diğer önemli kriteri ise içerik konusunun iyi ifade edilmiş olması. Instagram kullanıcılarının içeriği okurken karşısında “insan” olduğunu hissetmesi önemli bir diğer ayrıntı. Takipçiyi harekete geçirecek mesajlarının yer alması. Yoruma davet eden bir cümle, arkadaş etiketleme daveti gibi.

Instagram’da keşfet’e çıkmak için yol 2: Kaydetme

Bir işletmeci gibi değil de sosyal medya kullanıcısı olarak düşündüğünüzde, içeriğinizi daha sonra göz atmak için arşive kaydeder miydiniz? Eğer samimi bir şekilde cevabınız evet ise keşfet’e çıkmanın en önemli kriterlerinden birini yerine getirmişsiniz demektir. “Kaydet” Instagram’ın geçtiğimiz yıl getirdiği özelliklerinden biri ve Instagram her yeni özelliğinin daha yaygın kullanılmasını sağlamak için kolaylıklar tanıyor.

Instagram’da keşfet’e çıkmak için yol 3: Hashtag kullanımı

“Hashtag takibi” özelliğinin gelmesinden itibaren Instagram bu konuya da ayrı bir önem veriyor. Ayrıca bu sayede sadece takipçilerinizin değil, hashtag’i takip edenlerin de karşısına çıkıyorsunuz. Araştırdığım yerli ve yabancı birçok kaynağa göre ideal hashtag kullanım sayısı “6”. İçeriğinizle en ilgili olan ve en yaygın 6 etiket ile paylaşırsanız görünme olasılığınız daha yüksek.

Bu sayının üzerindeki her hashtag sayısı arttıkça Instagram içeriğinizi beğeni kasan niteliksiz içerik olarak algılıyor.

Instagram’da keşfet’e çıkmak için yol 4: Lokasyon etiketi

Kullanıcıların birçoğu kendi bulundukları bölge ile ilgili Instagram’da neler paylaşıldığını görmek için bulundukları konumdan içerikleri inceliyor. Yani çok merkezi olan lokasyonlarda yer bildirimi yaparak içerik paylaşanların görüntülenme şansı daha yüksek.

Instagram’da keşfet’e çıkmak için yol 5: Yüksek takipçili hesapları kazanmak

Yüksek takipçili hesaplar sizi takip ettiğinde, içeriğinize yorum yaptığında ya da sizi etiketleyerek içerik paylaştığında keşfette daha sık yer almanız çok çok kolaylaşıyor. Çünkü Instagram, takipçi ve etkileşim sayısı yüksek olan bu kişiyi sizin referansınız olarak kabul ediyor.

Sonuç olarak,

Instagram sahip olduğu tüm özellikleri kullanarak, en iyi görsellerle, en iyi kelimelerle ve ideal sayıda hashtag kullanarak post paylaşmanızı istiyor. “Kaydetme” en önemli kriterlerden biri. Ayrıca Instagram içeriklerin çok takipçili hesaplar tarafından beğenilmesini paylaşılmasını önemsiyor.

blank

Instagram Keşfet Algoritması ve Keşfet sayfasında yeni neler var?

Alışveriş sekmesi

Instagram reklam modellerinin daha sık kullanılır hale gelmesi için kullanıcıların alışveriş konusunda daha çok aksiyon almasını istiyor. Bunun için de Keşfet’in en başında üstte alışveriş sekmesi yer alıyor. Burası keşfet’e çıkmayı başarmış alışveriş içerikleri ile bir e-ticaret sitesi gibi görünüyor ve bir rekabet alanı oluşuyor.

Story’ler

Instagram ve Facebook kullanıcıları daha fazla story kullanmaya ve izlemeye teşvik etmek istiyor çünkü bu platformlarda daha çok zaman geçirmenin en iyi formülü story’ler. Reklam alabilen ve günden güne interaktif özellikleri artan story’leri keşfet’te göreceğiz.

IG TV

Instagram’ın en önemli yatırımlarından biri olan IG TV dikey formatta daha çok video çekilmesini ve izlenmesini sağlamak için keşfet’te ona yer ayırdı. Türkiye’de YouTube’da bir kişinin günde 23 dakika video izlediğini düşündüğümüzde (Hootsuite 2018 raporu verisi) IG TV’nin kullanıcıları Instagram’da daha uzun süre tutmak için ne kadar önemli olduğunu tahmin etmek zor değil.

Reels

 

Kaynaklar:

https://techcrunch.com/2019/05/16/how-instagram-explore-works/ 

https://sproutsocial.com/insights/instagram-explore/ 

    Leave Your Comment Here