instagram hesap geliştirme

Instagram Hesap Geliştirme Nasıl Yapılır? 10 İpucu

Instagram hesap geliştirme ve takipçi sayısını artırma, Instagram’da profili olan tüm marka ve kişilerin kolaylıkla gerçekleştirmek istediği bir şey. Fakat aslında o kadar da basit olmadığını, sosyal medya yönetiminin ne kadar karmaşık ve emek isteyen bir iş olduğunu biliyoruz.

Birçok Instagram hesabı biyografilerindeki takipçi sayısını şişirmek için takipçi satın alıyor ya da sahte etkileşime başvuruyorlar. Bu, işin kolay yolu olabilir ama takipçi hilesi kullanmanın da geri dönülemez zararları var. Aynı zamanda yalnızca kısa vadede etkili gibi görünüyor ve uzun vadede hiçbir fayda sağlamıyor.

Bu yüzden, var olan hesabınızı kaliteli bir hale getirmek ve organik bir şekilde kalıcı takipçiler kazanmak için uygulayabileceğiniz 10 taktiği bu yazımızda topladık.

Instagram Hesap Büyütme 2022

3.5 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı ile Instagram en büyük sosyal medya platformlarından biri. Sırasıyla 1,9 milyar ve 2,4 milyar kullanıcıyla Facebook ve YouTube, dünyadaki en büyük sosyal medya siteleri. Ancak Instagram da aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip.

Platform büyümeye ve gelişmeye devam ederken bazı Instagram istatistiklerine daha yakından bakalım.

  • Instagram,  Facebook’tan sonra en çok etkileşime girilen ikinci ağ.
  • Facebook kullanıcılarının 58 dakikasına kıyasla günde ortalama 53 dakika Instagram’da harcanıyor.
  • Her dakika Instagram’da 347.222 kullanıcı geziniyor.
  • Kullanıcıların %83’ü Instagram’da yeni ürün ve hizmetler bulduklarını belirtiyor.
  • Her gün 500 milyon kullanıcı Instagram hikayelerini kullanıyor.
  • Instagram’da her gün 100 milyondan fazla Instagram fotoğrafı ve videosu paylaşılıyor.
  • Instagram’daki video gönderilerinin görsellere oranla etkileşime girme olasılığı daha yüksek.

Peki, Instagram büyümenizi organik olarak nasıl artırabilirsiniz? Organik Instagram hesap geliştirme nasıl yapılır?

Instagram, bir numaralı sosyal medya platformu olma yolunda ilerlerken siz de Instagram hesabınızı büyütmek istemez misiniz? İster markanız, ister kişisel hesabınız için olsun, verdiğimiz ipuçlarını uygulayıp biraz da sabırlı olabilirseniz, fayda görebilirsiniz.

Instagram Hesap Büyütme Yoları

1. Instagram Takipçilerinizi Artırmak İçin Gönderi Planlayın

Instagram’ı büyütmekten bahsettiğimizde aslında Instagram takipçi sayısını artırmaktan da bahsediyoruz. Bunun için, yüksek kaliteli içerik oluşturmanız gerekir. Ancak sadece gönderi oluşturmak yeterli değil. Paylaşım süreçlerinizi organize etmelisiniz ve bunun bir düzeni olmalı.

Bunu yapmak için, gönderilerinizi önceden planlayabileceğiniz bir Instagram zamanlama aracı kullanın. Böylece Instagram stratejinizi otomatik pilota almış olursunuz.

Sosyal medya uzmanları tarafından sıkça kullanılan birkaç gönderi planlama aracı var: Later, Buffer, Hootsuite, Postcorn gibi.

blank

Instagram hesap geliştirme araçlarının hepsi farklı özellikler sunsa da ortak bazı noktaları var. Instagram gönderi planlama programları sayesinde gönderilerinizi tek bir gösterge panosundan planlar ve yönetirsiniz. Günün hangi saatinde gönderilerinizin yayınlanacağını belirlersiniz ve kısa zamanda toplu bir şekilde gönderi hazırlarsınız.

Bu araçlardan bazıları hashtag analizi, hedef kitle analizi, hikaye planlama, profile link ekleme gibi farklı seçenekler de sunuyor. Her birinin özelliklerini inceleyerek sizin için en faydalı olanı seçin ve zamandan tasarruf edin.

2. Nicelikten Çok Niteliğe Odaklanın

Bazı kaynaklar, Instagram’da günde bir ila üç kez paylaşım yapmanız gerektiğini söylüyor, ancak bu sizin için pek uygun olmayabilir. Marka bilinirliği iyi olsa da, potansiyel takipçileriniz aşırı sık gönderileri spam olarak görebilir ve sizi takipten çıkabilir. Ya da günde birkaç kez gönderi paylaşmaya başlar ve ardından yavaşlarsanız, hedef kitlenizle kullanıcı etkileşim oranlarınız düşebilir.

Her gün kaliteli resimler oluşturamıyorsanız , daha az sıklıkta yayın yapın. Çok sayıda düşük kaliteli içerik yerine haftada birkaç kaliteli resim yayınlamak her zaman daha iyi bir sonuç verir.

Nelerin Instagram algoritmasında yankı uyandırdığını görmek için Instagram analizlerini kullanın. Ayrıca, profilinizi ziyaret etmek ve web sitenize gitmek için bir harekete geçirici mesaja sahip olan Instagram reklamlarıyla yüksek performanslı gönderilerinizi artırabilirsiniz.  Nasıl yapacağınızı buradan öğrenin.

3. Instagram Hikayelerini Kullanın

Instagram, resim paylaşımı yapılan bir sosyal ağ olarak başladı. Ancak şimdiden bu noktanın çok ötesine geçti ve büyüdü. Dünya çapında her gün, 24 saat sonra kaybolmak üzere 500 milyon hikaye paylaşılıyor. 

Instagram hikayelerinin amacı, hayatınızın anlarını hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmak. Buradaki en iyi özellik, tüm hikayelerin herhangi bir ön ödeme ya da etkileşime gerek kalmadan Instagram akışının en üstünde yer alması ve vurgulanması.

blank

Hikayeler yalnızca 24 saat sürmesine rağmen, etkileri çok daha uzun, özellikle de profilinizin öne çıkan kısımlarına sabitleyebileceğiniz ve sayfanızın ziyaretçilerinin bunları tekrar tekrar oynamasına izin verebileceğiniz haliyle.

Hikayeler elbette bir resim biçiminde olabilir, ancak daha iyi etkileşim için daha canlı bir görünüm vermenizi öneriyoruz. Bunun için videoları tercih edin. Video çekemiyor veya düzenleyemiyorsanız, hazır videolardan yararlanın. Instagram’ın kendi video düzenleme araçlarıyla basit ama etkili tasarımlar yapma olasılığınız da var.

Instagram hesap geliştirme için hikayelerde alışveriş etiketlerini, müzikleri, çıkartmaları kullanın. Hedef kitlenizin dikkatini ve ilgilerini çekmenize ve onları etkileşime geçmeye teşvik etmenize yardımcı olurlar. Bir filtrenin bile ne kadar etkili olabileceğini deneyip görün.

Ayrıca, etkileşim kurmak için soru cevap etkinlikleri yapın. Böylece kitlenizle güçlü ilişkiler kurabilirsiniz.

Instagram hikayelerinizin viral olma şansını artırmak için hashtag’ler ve konum etiketleri ekleyin. Unutmayın ki, Instagram hikayeleri konum ve hashtag sonuç sayfalarının üst kısmında özel bir alana sahip. Bu da öne çıkabilmeniz için bir fırsat demek.

4. Instagram Hesap Geliştirme  İçin Kendi Etiketlerinizi Oluşturun

Hashtag’ler bir topluluk oluşturmaya ve ortak ilgi alanlarına sahip insanları bulmaya yardımcı oluyor. Doğru etiket, görselinizi, videonuzu veya Instagram hikayenizi geniş ve hedeflenmiş bir kitleye gösterir.

Ancak arama hacmi yüksek etiketler kullanmak, her zaman faydalı olmaz. Çünkü bu etiketlerde rekabet de yüksek olur. Aynı şekilde arama hacmi çok düşük bir etiket de, gönderinizin çok az bir kitleye görünmesine neden olur. Bu yüzden hashtag’leri stratejik olarak kullanmanız gerekiyor.

Etiketler konusunda bir diğer önerimiz de kendi etiketinizi oluşturmanız. Birçok marka kendi etiketlerini oluşturuyor ve insanları onları kullanmaya teşvik ediyor. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, #yoldaşımthule etiketi, markanın kendi oluşturduğu bir etiket.

Siz de kendi etiketlerinizle oluşturulan içerikleri hesabınızda paylaşabilir, takipçilerinize ne kadar değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.

Instagram, gönderi başına 30 hashtag kullanmanıza izin verir. Ancak bu, her gönderide bu sayıya ulaşmanız gerektiği anlamına gelmez. Etiket kullanımında aşırıya kaçmak, Instagram profilinizin spam gibi görünmesine neden olur.

hashtag kullanımı

Hashtag’ler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Instagram Hashtag Rehberi’ne bakabilirsiniz.

5. Sosyalleşin ve Diğer Hesaplar Hakkında Yorum Yapın

Instagram’ın yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve ortak ilgi alanlarını paylaşan kişilerle iletişim kurabileceğiniz bir sosyal medya platformu olduğunu unutmayalım.

Instagram hesap geliştirme adımları için hesabınızın odaklandığı temalar ve konular ile ilgili resimleri beğenmeye başlayın. Yorumlarınızı diğer gönderilerin altına bırakın ve bu konuyla ilgili kendi görüşünüzü paylaşın.

Bu arada, kendi gönderilerinize gelen yorumlara ve mesaj kutunuza gelenlere cevap vermeyi unutmayın. Takipçilerinize iki yönlü bir iletişim sağlayın ve sosyalleşin.

6. İnsanlara Sizi Takip Etmeleri İçin Bir Sebep Verin

İnsanların belirli bir markayı, blog yazarını veya influencer’ı takip etmesinin ana nedeni, onda kendilerinden bir parça bulmaları. Genellikle görsel olarak çekici olan ve özellikle bilgilendirici ve hatta motive edici içeriğe abone olma eğilimindeyiz.

Pozitif mesajlar veren, karşılaştığı zorlukları ve bunları nasıl aştığını anlatan profiller her zaman daha ilgi çekici gözükür.

7. Benzersiz Bir Profil Izgarasına Sahip Olun

Instagram hesap geliştirme nasıl yapılır

Instagram hesap geliştirme söz konusu olduğunda görsel iletişimin gücünü hafife almayın. Bir markayı tanıtmak söz konusu olduğunda, müşteriler ürünü önce logosundan veya renk seçiminden tanırlar. 

Bunu kendi Instagram profilinizde uygulayın. Izgaranızı tutarlı hale getirin ve görsel olarak çekici görünmesini sağlayın.

Bu sadece renkle ilgili değil, aynı zamanda yapı ve simetri ile de ilgili. Paylaşım sıranız da bu görselliği etkiler. Bu yüzden gönderilerinizi paylaşmadan profilinizde nasıl duracağını önceden gösteren bir Instagram gönderi planlama aracı tercih edin.

Organize ettiğiniz fotoğraf paylaşımlarının akışı ile marka hikayenizi anlatmaya başlayın.

8. Resimlerinize Konum Etiketi Ekleyin

Ziyaret ettiğiniz ya da takipçilerinize önerdiğiniz mekanları post olarak paylaşırken konum eklemeyi unutmayın. Etiketlediğiniz restoranı, şehri ziyaret eden ya da etmeyi planlayan kullanıcı bu konum etiketi sayesinde fotoğrafınızı fark eder. Ortak bir nokta üzerinden size ulaştığı için de potansiyel takipçiniz olma ihtimali var.

Hatta kendi coğrafi etiketinizi oluşturun ve başkalarının gelecekte kullanabilmesi için konum etrafında içerikler üretin.

9. Influencer’lar İle Çalışın

Ünlüler, tanınmış kişiler, blogger’lar ve Influencer’lar ile iletişime ve etkileşime geçin. Sizin alanınızla ilgilenen bir Influencer ile ortak bir etkinlik düzenlemek, onun takipçilerinin otomatik olarak sizi de keşfetmesini sağlar. Benzer ilgi alanlarına ve konulara sahip birkaç işbirliği yaptığınızda, organik olarak sayfanızı büyütürsünüz. Tabi bu işbirliklerinin çoğunun ücretli yapıldığını hatırlatmakta fayda var.

10. Instagram Biyografinizi Geliştirin

Instagram hesap geliştirme stratejisi

Instagram biyografiniz, birçok insanın markanızla ilk etkileşimidir aslında. Bu nedenle kalabalığın arasından sıyrıldığınızdan emin olun ve sizi öne çıkaracak bir biyografi hazırlayın.

Bir işletme hesabınız varsa, işletmenizin ne yaptığı konusunda açık ve net olun. Ziyaretçiler tam olarak ne hakkında hizmet verdiğinizi anlasın. Bunun için markanız ve sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri kullanın.

Eğer bir web siteniz ya da bloğunuz varsa, profilinize bir URL ekleyerek ziyaretçileri oraya yönlendirin. Tek bir bağlantıdan birden çok bağlantıya ulaşmalarını istiyorsanız URL kısaltıcı uygulamaları da kullanabilirsiniz.

blank

Instagram Hesap Geliştirme Özet;

Instagram hesap geliştirme yöntemleri çok çeşitli ve profilinizi büyütmenin birden fazla etkili yolu var. Profilinizin düzenini ve genel görünümünü düşünün, düzenli olarak gönderi paylaşım yaptığınızdan emin olun, paylaştığınız içerikte takipçileriniz için değerli şeyler bulunmasını sağlayın. Sosyal medyada diğer etkileyiciler ve markalarla birlikte çalışın. Çekilişler, tanıtımlar ve reklamlar aracılığıyla görünürlüğünüzü artırın.