İNSTAGRAM yeni özellik

Instagram Ana Sayfası Tamamen Değişiyor

Instagram tasarımını tamamen yenileyerek baştan aşağı yenileniyor. Videoların öne çıkarıldığı Instagram’ın yeni yüzünün görüntüleri paylaşıldı.

1 milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram’ın başkanı olan Adam Mosseri, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ve yayınladığı videoda Instagram’ın ana sayfa akışında yeni ve sürükleyici bazı değişiklikleri test ettiklerini duyurdu.

Instagram’ın Yeni Hali Nasıl Olacak?

Instagram görüntü tabanlı bir sosyal medya platformu. Şu anda test aşamasında olan yeni tasarımında ise, video ve resim ana sayfanın tamamını kaplayacak.

Instagram’ın yeni tasarımı ekranı tamamen kaplayan resim ve video görüntüsüyle aslında TikTok’un ana sayfasına oldukça benziyor. Böylece Instagram’da video içerikleri daha değerli hale geliyor.

instagram yeni tasarımı

İnsanlar Instagram’da geçirdiği zamanın %20’sinden fazlasını Reels videoları izleyerek tamamlıyor. Bu veriden de yola çıkarak yeni tasarımda videoların çok daha önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Tasarımın odağı da videoları öne çıkarma yönünde geliştirilmiş.

Instagram’ın yeni ara yüzünde dikey olarak ekranı kaplayan video/resim kısmının altında beğeni, Instagram yorum, paylaşım gibi çeşitli butonlar yer alacak. Bunların dışında eski tasarımda da altta yer alan ana sayfa, keşfet, reels, alışveriş ve profil simgelerinin hala yerli yerinde olduğunu görüyoruz.

Hesap değişimi, bildirimler, gönderi paylaşımları ve mesajlar ile ilgili butonların da yeni tasarımda en üst kısımda olacağı görülüyor.

Instagram Hikayeleri Kayboluyor

Hikayeler, artık ana sayfanın en üstünde yer almayacak.

blank

Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri hikayeler olduğu için bu paylaşım türünün Instagram’dan tamamen kaldırılmasını beklemiyoruz. Fakat ekranın neresinde konumlanacağı henüz kesin değil. Mevcut arayüzde hikayeler ana sayfanın en üstünde her zaman ön planda tutuluyorken yeni sürümde geri plana alınması, kullanıcıları biraz şaşırttı.

TikTok Videoları Paylaşılamayacak

Instagram tarafından paylaşılan son bilgilere göre artık TikTok videoları Reels kısmında paylaşılamayacak. Yapılan paylaşımlar ise ana sayfa akışında görünmeyecek.

Instagram’a gelen yeni özelliklerden bir diğeri de, sabitleme özelliği. Twitter ve Facebook’ta olan bu özellik artık Instagram’da da kullanılmaya başlanacak.

Henüz sınırlı sayıda kullanıcının erişebildiği yeni tasarımın ve özelliklerin tüm kullanıcılar için ne zaman aktif hale getirileceği bilinmiyor.