Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Google Trends, genellikle dijital pazarlama çalışmalarında kullanılan ücretsiz bir araç. Bu yazımızda Google Trends’in ne olduğu, özellikleri, kimlerin ne için bu aracı kullandığı hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz. 

Google Trends Nedir?

Google, günümüzde dünyanın en çok tercih edilen arama motoru. Bu yüzden arama verilerini biriktirerek kullanıcılara dair büyük bir veri elde ediyor. Biz de Google Trends aracılığıyla, popüler arama ve haber sorgularını birleştirerek analiz edebiliyoruz. 

Google Trends, Google’ın sunduğu ücretsiz servislerden biri. Google üzerinde belirlediğimiz kelimelerin arama hacimlerini ve arama sıklıklarını görmemizi sağlıyor. Bir zaman aralığı belirleyerek bu dönemde öne çıkan aramalara ve güncel konulara ulaşabiliyoruz. Hedeflediğimiz anahtar kelimeleri burada aratarak hangi zaman aralığında ve hangi bölgelerde daha çok sorgulandığını görebiliyoruz. 

Google Trends Ne İşe Yarar?

Bu araç, Google arama motorundaki geçmiş sorgular hakkında bizi bilgilendiriyor. Böylece herhangi bir e-Ticaret sitesinde, bu aracı kullanarak ürün ve reklamları popüler aramalara göre yönetip güncel bir satış stratejisi geliştirebiliyoruz. Aynı zamanda daha yerel, yalnızca şehir içinde satış yapan online mağazalar için bölgesel olarak arama hacimlerini kontrol edebiliyoruz. Yıllık arama trendleri sayesinde pazar araştırmalarımız için kullanıcı davranış analizi yapmamıza olanak sağlıyor. 

Google Trends ile anahtar kelimeleri, arama trendlerini ve bunlarla alakalı konuları öğrenebiliyoruz. Aynı zamanda, yakın geçmişte popüler hale gelmiş bir konunun ya da anahtar kelimenin tam olarak ne zaman ve hangi ülkelerde, bölgelerde ya da şehirlerde daha sık arandığını bir rapor halinde görebiliyoruz. Geniş coğrafyalar için böyle bir analize ulaşmak ve bunun güncel olması, internet mağazacılığı ve e-Ticaret için bulunmaz bir fırsat yaratıyor. Böylece güncel gündemi ve haberleri takip etmek kolay hale geliyor. 

Anahtar kelimeleri karşılaştırarak daha çok aratılan kelimeleri görebiliyoruz. Böylece içeriklerimizde kullanabileceğimiz trend kelimeler ortaya çıkıyor. Aynı zamanda anahtar kelime hacimleriyle sektörel rekabet analizleri yapabiliyoruz. 

Google Trends, bir hedef analizi yaparak popüler aramaları geçmiş arama hacimleri ile karşılaştırmamıza olanak sağlıyor. Böylece çalışmalarımız daha sağlam ve etkili bir hal alıyor.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

blank

Uygulamanın arayüzü oldukça basit. Google Trends sayfasına giderek arama kısmına, analiz etmek istediğiniz kelimeleri girmeniz yeterli. İsterseniz beş farklı kelimeye kadar karşılaştırmalı verileri de görebilirsiniz. Kelime arama kısmının altındaki bölmeden arama yapacağınız bölgeyi ve tarih aralığını değiştirebilirsiniz. Ya da bir kategori seçerek aramanızı daha spesifik hale getirebilirsiniz. 

Bu araç, Google dışında, YouTube için de arama hacimlerini ölçmemize olanak sağlıyor. Kelime girdiğimiz kısmın altında, en sağdaki seçenekler arasında YouTube, Google Görseller, Google Haberler ve Google Alışveriş gibi farklı arama motorlarını seçebilirsiniz. 

Biz de bu yazımızda “kolonya” ve “dezenfektan” kelimeleri üzerine yaptığımız bir çalışmayı örnek olarak gösterdik. 

blank

Hedef kelimelerimizi arattığımızda önümüze zaman içinde gösterilen ilgi grafiği çıkıyor. Buradaki örnekte, son 12 ayda Türkiye’de “kolonya” ve “dezenfektan” kelimelerinin arama hacimlerini görüyoruz. Pandeminin Türkiye’de artış gönderdiği ilk zamanlarda bu kelimelerin arama oranları oldukça yüksekmiş. Yine de “dezenfektan” aramaları çoğu zaman “kolonya” kelimesinden az sorgulanmış. Günümüze yaklaşırken her iki kelimenin de arama hacimleri düşmüş. 

blank

Sayfanın devamında, seçtiğimiz alt bölgeye göre ilgi alanı tablosunu görüyoruz. Bu harita bize nüfusa göre kolonya ve dezenfektan kelimeleri ile en çok arama yapan şehirleri gösteriyor. İlgili sorgular kısmı ise bu kelimeler ile ilgili son bir yılda Türkiye’de artan sorguları sıralıyor. Google Trends’ten yararlanarak aramaları bu şekilde analiz edip, dijital pazarlama stratejilerimiz için dönemsel öngörüler oluşturabiliyoruz.

Google Trends’i Kimler Kullanabilir?

Google Trends genellikle SEM ve SEO çalışmaları yapan kişiler tarafından sıklıkla kullanılıyor. Uygulama, sunduğu veriler ve analiz araçları sayesinde, internet üzerinden üretim ve satış yapan herkesin kullanması gereken bir servis. Genellikle marka bilinirliği çalışmalarında, kullanıcı davranışlarının zamanla değişiminin gözlenmesinde, ürünlere duyulan ilginin analizinde, online pazar araştırmalarında ve sektörel rekabet analizinde kullanılıyor.

Özellikle içerik üreticileri, online satış yapan e-ticaret siteleri; satışlarını ve site trafiklerini artırmak, aynı zamanda arama motorlarında öne çıkmak için bu uygulamayı kullanabilirler. Google’da pazarlama stratejisi için araştırma yapanlara bir rehber niteliğinde.

blank

Sonuç olarak,

Google uygulamaları arasında, iş alanında en çok kullanılan servislerden biri. Fakat uyarmalıyız ki, Google Trends, tüm verilerini kendi arama motoru üzerinden elde ettiği için, buradan yapılan bir çalışma farklı arama motorlarında aynı sonuçları göstermeyebilir. Bu yüzden daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Detaylı bilgi