google analytics nasıl kurulur

Google Analytics 4 Nasıl Kurulur?

Google, Analytics’in 2020 yılında duyurulan yeni sürümü GA4, geçtiğimiz aylarda kullanıma sunuldu. Ayrıca 1 Temmuz 2023 tarihinde de herkes tarafından kullanımı zorunlu hale getirilecek ve Universal sürüm kullanımdan kaldırılacak. Biz de bu yazıda Google Analytics 4 nasıl kurulur ve Google Analytics 4’e nasıl geçilir, bunları cevapladık.

Google Analytics 4 sürümü, Universal Analytics’in başarılı olduğu özellikleri koruyor. Buna ek olarak klasik Analytics’in eksik kaldığı tarafları iyileştiriyor ve yeni özellikler getiriyor. Ayrıca GA4’ün yenilikleri ve Universal Analtics’ten farklarını öğrenmek için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Google Analytics 4 Kurulumu

Eğer bir Google Analytics hesabınız yoksa, ilk aşama olarak bir hesap oluşturun. Google, artık GA4’e geçmeyi teşvik ettiği için, ilk açtığınız hesap Google Analytics 4 olarak tanımlanacak. Eğer hala Universal Analytics’i kullanmaya devam etmek istiyorsanız, Kurulum Sihirbazı’ndan yararlanın.

Şimdi adım adım Google Analytics 4 nasıl kurulur, inceleyelim.

1. Adım

Başlarken, https://analytics.google.com/analytics/ adresine gidin ve Google hesabınıza girin. Hemen sonra, sayfanın ortasında görünen “Ölçüme Başla” kısmına tıklayın.

Google analytics 4 kurulumu

Google Analytics 4 Nasıl Yüklenir 2. Adım

İkinci kısımda Google, sizden hesap ayrıntılarını girmenizi isteyecek. Hesap adınızı, mülk bilgilerinizi ve para biriminizi seçin. Bu aşama, Google Analytics’in hangi versiyonunu kullanmak istediğinizi seçeceğiniz kısım. Universal Analytics kullanmaya devam etmek için bu paneli onaylamadan önce “Gelişmiş seçenekleri göster” butonuna tıklayın.

analytics hesap kurulumu

3. Adım

Gelişmiş seçenekler panelinde, sağ taraftaki konumu aktifleştirin. Yeni bir GA4 mülkü oluşturmak için burada hem Google Analytics 4 hem de Universal Analytics mülkü oluşturan ilk seçeneği işaretleyin. Yalnızca eski sürüm ile devam etmek istiyorsanız ikinci seçenek olan “Yalnızca Universal Analytics mülkü oluştur” kısmını işaretleyin. universal analytisc mülk oluşturma

blank

4. Adım

İleri dedikten sonra, karşınıza iş bilgileri menüsü gelecek. İşletmeniz hakkındaki bilgileri bu aşamada doğru bir şekilde doldurun ve “Oluştur” butonuna basın.

Google analytics iş bilgileri

Google Analytics 4 Nasıl Yüklenir 5. Adım

Ardından çıkan panelde GA Hizmet Sözleşmesini kabul edin. Bu aşamadan sonra Google Analytics 4 kurulumu tamamlanmış demektir.

Google Analytics 4’e Nasıl Geçilir?

Sıfırdan Google Analytics 4 nasıl kurulur öğrendik. Şimdi de, zaten Analytics kullanıyorsanız, Google Analytics 4’e nasıl geçeceğinize bakalım.

1. Adım

Hesabınıza giriş yapın ve sol altta görünen “Yönetici” sekmesine tıklayın.

Google analytics yönetici

2. Adım

Ardından “Mülk” başlığının altında bulunan “GA4 Kurulum Asistanı”na tıklayın.

Google analytics 4 kurulum asistanı

3. Adım

Burada karşınıza iki seçenek çıkacak. İster yeni bir mülk oluşturarak isterseniz de var olan Google Analytics 4 mülkünüzü hesabınıza bağlayarak devam edebilirsiniz.

blank

Google Analytics 4 Mülkü Oluşturma

4. Adım

Yeni bir mülk oluştur kısmına tıkladıktan sonra karşınıza kurulum asistanı çıkar. Burada da “Mülk Oluştur” diyerek devam edin.

Google analytics 4 mülk oluştur

5. Adım

Artık mülkünüzü başarılı bir şekilde bağladınız. Şimdi, “GA4 mülkünüze göz atın” kısmında tıklayın.

Google Analytics 4 mülkü

6. Adım

Veri akışları sayfasına gitmek için, “Etiket yükleme” kısmında tıklayın. Burada karşınıza veri akışları sayfası çıkacak.

google-analytics-asistani-kurun

7. Adım

Bir uygulamadan ya da web üzerinden veri akışı eklemek istediğinizde, “Akış ekle” butonuna tıklayın. Mülkünüzün akış ayrıntılarını görmek için de ok işaretine basın.

Analytics 4 veri akışları

8. Adım

Son olarak ölçüm kimliğinize buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

ga4-web-akisi-ayrintilari

Google Analytics 4’ün farkı ne?

GA4’ün, Universal Analytics’ten ayrılan temel özellikleri, cross platform, öngörüler ve gizlilik. Yani Analytics’in yeni sürümü daha gelişmiş bir makine öğrenimine sahip. Böylece uygulamalarınız ve siteniz hakkında daha ayrıntılı öngörüler sunar. Ayrıca kullanıcıların farklı cihaz ve platformlarındaki verilerini de derleyerek daha anlamlı bir rapor oluşturuyor.

Google Analytics 4’e geçmeli miyim?

Universal Analytics’te ciddi bir birikiminiz varsa yeni sürüme geçmek zahmetli görünebilir. Ama Google, 1 Temmuz 2023 itibariyle sadece Google Analytics 4’ü destekleyecek. Yani hemen olmasa bile, bu değişikliği mutlaka yapmak durumunda kalacaksınız. Bu yüzden, ne kadar erken yeni sürüme alışırsanız, o kadar faydalı olacağını düşünüyoruz.