Facebook Kampanya Amaçları Nelerdir?

Facebook Kampanya Amaçları Nelerdir? Reklam Formatları

Facebook kampanya amaçları, Ads Manager’da reklam verme hedeflerine göre birçok seçenek sunar. Belirlediğiniz reklam verme amacına göre bazı metrikler reklam raporlarında varsayılan olarak çıkar.

Markanızı daha çok tanıtmaya yönelik bir reklam verebilirsiniz. Ya da e-ticaret sitenize trafik çekme amaçlı bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Facebook Reklam Verme Hedefi Nedir?

Hedef kitlenizi etkileşime davet etmek, yeni kişilere ulaşmak ve sunduğunuz en yeni hizmet ve ürünleri paylaşmak için Facebook’ta reklam verebilirsiniz.

İşletmeniz büyüdüğünde kampanya hedeflerinizde de değişiklikler olacaktır. Bu yüzden kampanyalarınızda ilk olarak bilinirliğinizi artırmaya, aynı zamanda yeni müşteriler kazanmaya odaklanın. Ardından kitlenizi alışveriş yapmaya ya da bir etkinliğe yönlendirin.

Kampanya Amacı Nedir?

Meta Ads Manager’da, oluşturacağınız reklam kampanyaları için 3 ana başlıkta kampanya amacı bulunur: Bilinirlik, Değerlendirme ve Trafik.

Facebook Instagram Kampanya Türleri

Facebook Kampanya Amaçları: Bilinirlik Kampanyası

Bilinirlik reklamlarında asıl amaç pazarlama ya da satış değildir. Odaklanılan nokta marka bilinirliğini artırmaktır. Ürün ya da hizmetlerinize dikkat çeken reklamlar verilir. Bilinirlik kampanyalarında markanın insanlar tarafından tanınması, farkındalığının ve incelenmesinin sağlanması amaçlanır.

facebook Bilinirlik Kampanyası

Marka Bilinirliği

Facebook marka bilinirliği reklamlarında amaç, reklamlarınızı hatırlama ihtimali daha yüksek olan kişilere reklamlarınızı göstermektir. Yani hedef kitleniz arasında sizin sunduğunuz ürünlere ve hizmetlere ilgi duyma olasılığı daha yüksek olan kişilere reklamınızın tekrar tekrar gösterilmesini sağlar. Markanıza ilgi duyan kişilerin karşısına daha sık çıkmak, markanızın farkındalığını artırmak gibi bir amacınız varsa, Facebook kampanya amaçları arasından marka bilinirliğini tercih edin.

blank

Erişim

Marka bilinirliği amacına benzer şekilde, erişim reklamlarında da amaç, reklamınızı en fazla sayıda kişiye ulaştırmaktır. Burada aynı kişiye reklamın yeniden gösterilmesinden ziyade, daha çok sayıda insana reklamı eriştirmek asıl hedeftir. Mümkün olduğunca fazla insana yalnızca 1 kez aynı reklam gösterilir.

Fakat reklamı yayınlamadan önce bir kişinin reklamı kaç kez göreceğini, ya da aynı reklamı tekrar görmesi için kaç gün geçmesi gerektiğini belirleyen sıklık kontrollerini ayarlayabilirsiniz.

Facebook Kampanya Amaçları: Değerlendirme Kampanyası

Değerlendirme kampanyalarının amacı, doğrudan iletişim ve etkileşimdir. İnsanları, işletmenizi değerlendirmeye ve hakkında daha fazla bilgi almaya teşvik eder. Markanıza ilgi duyan kitlelerle direkt bağlantı kuruluyor. Bu kampanya türünde ürün satılmıyor, ya da iletişim formu doldurulmuyor. Amaç yeniden pazarlama kampanyaları için data biriktirmek ve müşterilerinizle etkileşime geçmektir.

Facebook Kampanya Amaçları Değerlendirme Kampanyası

Trafik

Eğer bir e-ticaret siteniz ya da web siteniz varsa ve buraya trafik çekmek istiyorsanız, bu facebook kampanya amacını seçebilirsiniz. Facebook Piksel kodu sayesinde trafik reklamları verirsiniz. Böylece belirlediğiniz hedef kitle arasından sitenizi ziyaret etme olasılığı en yüksek olan kişiler reklamınızı görür.

Ayrıca trafik reklam kampanyası ile yeniden pazarlama hedefleri için veri biriktirisiniz. Bu yüzden trafik kampanyalarında dönüşüm asıl hedef değildir.

Etkileşim

Reklam olarak çıktığınız gönderinin beğeni, yorum, paylaşım gibi etkileşim oranlarını artırmak için bu reklam amacını tercih edin. Etkileşim reklamları, reklamınızın hedef kitleniz içerisinde gönderinizle etkileşime girme ihtimali en yüksek olan kişilere gösterilmesini sağlar.

Uygulama Yüklemeleri

Bir mobil uygulamanız varsa ve bunun indirme oranlarının artmasını istiyorsanız facebook kampanya amaçları arasından uygulama yüklemelerini seçin. Hatırlatalım ki, uygulama yüklemeleri modelinin ölçülebilir bir çalışma yürütebilmesi için Facebook Piksel kodu ve gerekli olaylar mobil uygulamanızda yüklü olmalı.

Uygulama yüklemeleri reklam modelinde reklamınız, uygulamanızı indirme ihtimali yüksek olan kitlelere gösteriliyor. Sonuç olarak mobil uygulamanızın yüklenme oranları da artar.

blank

Video Görüntülemeleri

Reklamlarınızın, videonuzu en uzun süre izleme ihtimali olan kişilerin karşısına çıkmasını istiyorsanız, video görüntülenmeleri reklam modelini seçin.

Potansiyel Müşteriler Bulma

Instagram ve Facebook reklam modelleri arasında en pahalı olanı. Potansiyel müşteri bulma reklamlarında amaç aslında bilgi toplamak. Bu reklamlarda hizmetinize ya da ürününüze ilgi duyma ihtimali yüksek kişilerin iletişim bilgileri toplanır. Ardından siz de toplanan e-posta, telefon gibi bilgiler ile bu kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Bu reklamlar ile;

  • Potansiyel müşterilerinizi belirlersiniz
  • Bülten için üye bilgileri toplarsınız
  • Tanıtım broşürü ya da raporunuz varsa indirilmesi için teşvik edersiniz
  • Potansiyel müşterilerinizin davranışlarını ve ilgi alanlarını anlarsınız
  • Etkinliklerinize insanların kaydolmasını sağlarsınız.

Mesajlar

Hedef kitleniz içinde size mesaj atma olasılığı yüksek olan kişilere ulaşmak isterseniz, facebook reklam amaçları arasından mesajları seçin. Böylece Instagram Direct, Massenger ya da Whatsapp üzerinden potansiyel müşterilerinizden mesaj alabilirsiniz. Böylece markanızı ya da ürününüzü değerlendirme aşamasındaki müşteriler, eylem aşamasına geçer.

Aynı zamanda şu amaçlar için bu reklam türünü kullanabilirsiniz:

  • Potansiyel müşterileri keşfetmek
  • İşlemleri artırmak
  • İnsanlarla bağlantı kurmak ve onlara erişmek
  • Soruları cevaplamak
  • Destek sunmak

Facebook Kampanya Amaçları: Dönüşüm Kampanyası

Bu reklam türünün amacı, işletmenizle ilgilenen kitleleri sattığınız ürün ya da hizmeti almaya teşvik etmektir.

Bu reklam türü sayesinde reklamlarınız daha ölçülebilir duruma geliyor. Aynı zamanda kampanya maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Burada bahsedilen dönüşümler farklı farklı olabiliyor. Bir blog için dönüşüm bülten aboneliğiyken bir e-ticaret sitesi için ürünün sepete eklenmesidir.

Yani dönüşüm kampanyaları ile satış yapılıyor. Hatta bazen potansiyel müşteri formu amacıyla da kullanılıyor.

Facebook Kampanya Amaçları Dönüşüm Kampanyası

Dönüşümler

Web sitenizdeki dönüşümleri artırmayı amaçladığınızda bu reklam modelini kullanın. Fakat hatırlatalım ki bunu kullanabilmek için Facebook Piksel kodunun sitenize ekli olması gerekir. Aynı zamanda özel dönüşümler ve olaylar kurulumlarının da yapılmış olması lazım.

Bu facebook reklam amacını seçerseniz, reklamınız, hedef kitleniz içinde size dönüşüm getirme olasılığı en yüksek olan kişilere gösteriliyor. Bu reklam türünü ürün ya da hizmetlerinizi pazarlamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Katalog Satışları

Facebook kampanya amaçları arasından katalog satışları sayesinde, sitenizdeki ürünleri bir akış oluşturarak Business Manager paneline aktarırsınız. Ardından belirlediğiniz hedef kitlenize göre bu katalogdan ürünleri gösterirsiniz. Bu reklam formatında, eklediğiniz ürünleri satın alma ihtimali en yüksek olan kişilere reklamınız gösteriliyor.

Bir siteye girip, sepete bir ürün ekleyip çıktıktan sonra aynı ürünün çeşitli yerlerde reklam olarak karşınıza çıktığını görmüşsünüzdür. İşte bunu sağlayan reklam türü, katalog satışları.

Mağaza Trafiği

Fiziksel bir işletmeye sahip firmaların kullanması önerilen reklam türü. Mağaza trafiği reklamları sayesinde, konum olarak işletmenizin yakınlarında bulunan hedef kitlenize reklamlarınız gösteriliyor. Böylece fiziksel mağazanızın ziyaretçi sayısı artıyor.