blank

Twitter Etkileşimi Artırma Yöntemleri

Twitter etkileşimi nedir? İşletmeniz için neden önemli? Twitter etkileşim sonuçlarınızı nasıl ölçebilirsiniz? Twitter etkileşimini artırmak için uygulayabileceğiniz stratejiler bu yazının konusu.

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, Twitter en büyük oyunculardan biri. Aylık 321 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Hemen hemen her marka, bir sürü içeriği Twitter’da seri bir şekilde paylaşıyor fakat üzerinde çokça uğraşılmış olsa da hiçkimse etkileşime girmiyor. Takipçi ve sosyal medya varlığı oluşturmak zaman alırken, Twitter etkileşiminizi hızlı bir şekilde artırmak için kullanabileceğiniz stratejiler ve teknikler var. Bunlar, daha fazla tıklama, marka bilinirliğinin artması ve daha fazla dönüşüm sağlayabilir.

Twitter Etkileşimi Nedir?

Twitter etkileşimi, birisinin yayınladığınız içerikle etkileşime girmesidir. Müşterilerin içeriğinizle etkileşime geçebilmesi için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı yol var:

 • Tweet’inizi favorilere ekleme
 • Tweet’inizi retweetleme
 • Tweet’inize yanıt verme
 • Ayrı bir tweette hesabınızdan bahsetme
 • Bağlantınızı tıklamak (bazı pazarlamacılar bunu yalnızca tıklanma oranı altında kategorize eder ve etkileşim olarak görmez)

Bu nedenle, etkileşim, sitenize trafik göndermek için Twitter’da paylaşım yapmanın ana amaçlarından biri. Twitter kullanımı ve etkileşimi hakkında önemli bilgiler söz konusu olduğunda, bilmeniz gereken bazı genel istatistikler şunlar:

 1. Twitter’daki ortalama “yüksek” etkileşim diğer platformlardan daha düşük ve %0,09 ile %0,33 arasında değişebilir.
 2. Eğer marka, takipçileri ile alakalı içerik yayınlamak ya da onlarla etkileşim kurmak için yeterli çaba göstermezse, kullanıcıların %15’i markayı takip etmeyi bırakır.
 3. Bir tweet toplam etkileşiminin yarısını ilk 24 dakika içinde alır.
 4. GIF içeren tweetler, içermeyenlere göre %55 daha fazla etkileşim alır .
 5. Videolu tweetler, görsel bileşenleri olmayan gönderilerden 10 kat daha fazla etkileşim alıyor.
 6. 2018 itibariyle tüm Twitter kullanıcılarının %27’si platformda en az bir markayı takip ediyor.

Twitter Etkileşimi Neden Önemli?

Çoğu insan sosyal medya pazarlamasına ve Twitter pazarlamasına başladığında, odaklandığı ilk şey takipçi sayıları oluyor. Popüler, önemli, yerleşik ve saygın görünmek istiyorsunuz ve çok etkileyici bir Twitter takipçi sayınız yoksa bunu nasıl yapabilirsiniz?

Elbette birçok yönden takipçi sayınız önemli. Sahip olduğunuz takipçi sayısı, içeriğinizle yarı düzenli olarak kaç kişiye ulaşabileceğinizi size söylüyor, bu nedenle ne kadar çok takipçiniz olursa, o kadar çok insan tweetlerinizi düzenli olarak görebilir.

Bununla birlikte, Twitter etkileşimi çoğu durumda daha da önemli.

Etkileşim oranınız, hedef kitlenizin içeriğinizle ne kadar ilgili olduğunu söyler; bu, çok fazla markanın gözden kaçırdığı veya küçümsediği son derece önemli bir metrik.

blank

Örneğin 100 takipçiniz varsa ve 20 tweet ile bir şekilde etkileşime giriyorsanız, bu çok iyi bir sonuç. Eğer 10.000 takipçiniz varsa ve yalnızca 20 etkileşime sahipseniz, bu çok daha az etkileyici bir faaliyet yürüttüğünüzü gösteriyor. Yani içeriğin yeterince alakalı, yeterince kaliteli olmadığının bir kanıtı.

Hedef kitlenizin üyeleriyle bireysel bir ilişki kurmak söz konusu olduğunda, Twitter’daki katılımın son derece değerli olduğunu da unutmayın. Özellikle retweetler ve yanıtlar, kitle üyeleriyle sohbet başlatmak ve anlamlı şekillerde etkileşim kurmak için büyük bir potansiyel sunuyor.

Ayrıca, tweetlerinizde katılımın güçlü olması diğer insanların, yüksek beğeni, yanıt veya retweet sayılarına sahip tweetleri fark etmesine ve söylediklerinize güvenmesine yol açabiliyor.

Twitter Etkileşimi ve Tıklanma Oranları Nasıl Ölçülür?

Twitter etkileşimini ölçmek istediğinizde, Twitter Analytics, ihtiyacınız olan raporların çoğunu sağlayabilir. Sağ köşedeki profil resminize ve açılır menüden “Analytics”e tıklayarak analizlerinizi bulabilirsiniz.

“En İyi Tweetlerinize” baktığınızda, her bir tweetin aldığı gösterim sayısını ve aldığı etkileşim sayısını görebileceksiniz. Bu, içeriğinizin alaka düzeyini bir bakışta hızlı bir şekilde değerlendirmenize ve her bir tweetin bireysel olarak nasıl performans gösterdiğini görmenize yardımcı olabilir. 

blank

Sitenize kaliteli trafik çekme açısından Twitter’ın etkisini anlamak isterseniz Google Analytics de etkili bir araç olacaktır. Google Analytics, stenize Twitter’dan kaç kullanıcı geldiğini ve onların sitenizde neler yaptığını açıklayan ayrıntılı bir raporlama sistemine sahip. Bu, yalnızca tıklamaları izlemenize değil, aynı zamanda etkileşimin sağladığı yatırım getirisini, değeri ve site dışı etkiyi görmenize de yardımcı olabilir.

Ayrıntılı anlatım için Google Analytics Kullanma Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Twitter Etkileşimini ve Tıklanma Oranlarını Artırmak İçin İpucu

Artık Twitter etkileşiminin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl ölçüleceğini tamamen ele aldığımıza göre, onu nasıl artıracağımıza odaklanabiliriz.

blank

Twitter’daki etkileşimi ve Tıklama Oranlarınızı (TO) artırmaya yönelik stratejiler, diğer içeriklerle nasıl etkileşim kurduğunuza, gönderinizi oluşturmak için seçtiğiniz kelimelere ve içeriğinizi nasıl ve ne zaman yayınladığınıza ilişkin stratejileri içeriyor.

1. Diğer Kullanıcıların İçeriğiyle Etkileşime Geçin

Diğer kullanıcıların içeriğinizle etkileşime geçmesini istiyorsanız, başlamanın en iyi yolu onlarla etkileşimi ilk sizin kurmanız. Mümkün olduğunda kullanıcılarınızın içeriğini beğenin, yanıtlayın, retweetleyin ve onları takip edin.

Diğer kullanıcılara yanıt verdiğinizde veya içerikleriyle etkileşim kurduğunuzda, onların da sizin ne paylaştığınıza dikkat etme olasılığı yükselir. Birçok marka günümüzde bunun için zaman ayırmıyor. Bu yüzden bu strateji öne çıkmanız için doğru ve güçlü bir adım olacaktır.

Özellikle retweetlemek, Twitter’da en çok değer verilen etkileşim türlerinden biri. Çünkü o içeriği beğenmekle kalmıyor, doğrulayıp paylaşacak kadar değer verdiğinizi gösteriyor. Aynı zamanda retweet yapmak, sizin içeriğinizi o kullanıcının takipçi kitlesine de taşıyor. Böylece daha fazla insana ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Bu yöntemle yalnızca etkileşimi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda markanız ve etkileşimde bulunduğunuz kullanıcılar arasında bir ilişki kurmaya başlayacaksınız. Bu da güvenilirliğinizi artıran bir etken olacak.

2. Tweetlerinizi Kısa Tutun

Twitter, gönderilerimizi 280 karakterle sınırlayarak tweetlerimizi kısa tutmaya zorluyor. Yani asıl amacı az ve öz anlatım yapmak. Bu yüzden paylaşım metinlerinizi biraz daha kısa tutmak, etkileşiminizin artmasını sağlayabilir. Farklı siteler ve verilere göre, etkileşimi yüksek bir tweet için metin boyutu, etiketler de dahil olmak üzere 80-110 karakter arasında olmalı.

3. Çeşitli Bağlantıları Paylaşın

Sitenize tıklama almak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu tweetlerinize link koymak. Yalnızca kendi sitenizin değil, size uygun, güzel herhangi bir içeriğin linkini de paylaşabilirsiniz. Hatta içeriği oluşturan kişiyi ya da markayı etiketleyebilir, takipçi kitlenizin daha fazla ilgisini çekebilirsiniz. Farklı sitelerin bağlantılarını paylaşmak, sektörünüzdeki liderler ile ilişki kurmanızı sağlayabilir hatta içeriklerinizi onların da paylaşması olasıdır.

4. Sizden Bahsedilen Tweetleri Yanıtlayın

Kullanıcılar ile markanız arasında bir bağ kurmanın en etkili yollarından biri onlara cevap vermek. Eğer biri tweetinde sizden bahsederse ya da size cevap verirse, siz de onu yanıtlayın. Bu, Twitter’a daha fazla zaman ayırmanız anlamına gelebilir ama bir sohbet ortamının oluşmasını sağlar. Onlara mümkün olan en kısa sürede cevap vermek, güçlü bir etkileşim oluşturur ve bu kişilerin gelecekteki gönderilerinizle etkileşime geçme ihtimalini de artırır.

5. Gönderileriniz İçin En Yoğun Saatleri Seçin

Tıpkı Instagram ve Facebook’ta olduğu gibi, daha fazla kullanıcının sitede aktif olduğu, etkileşime girme olasılığının daha yoğun olduğu günler ve saatler var. Bunları tespit ederek yayınlarınızı bu saat aralıklarına koymalısınız. Böylece daha fazla görüntülenme elde edersiniz ve tıklanma olasılığınız artabilir.

Bazı araştırmalar , pazartesiden cumaya 12:00-3:00 saatleri arasında gönderi paylaşmanın en uygun yöntem olduğunu söylüyor. İçeriğinizin farklı zamanlarda nasıl performans gösterdiğini test etmek, sizin ve hedef kitleniz için hangi zaman dilimlerinin en faydalı olduğunu belirlemenin en iyi yolu olacaktır.

Birçok marka, sosyal medya platformlarında ortak ve düzenli paylaşımlar yapmak için Hootsuite, Later, Buffer gibi araçları kullanıyor. Bunlar, çalışma saatleriniz dışında da uygun zaman dilimlerinde yayın yapmanızı kolaylaştıracaktır.

6. Twitter Reklamlarını Kullanın

Twitter Reklamları maliyetlidir (ve Facebook Reklamlarından daha pahalı olabilir), ancak yine de ihtiyacınız olduğunda etkileşimi artırmaya yardımcı olabilirler. Twitter Reklamları daha pahalı olsa da, bazı kullanıcılar Twitter’ın tıklama oranlarının aslında daha üstün olduğunu düşünüyor. Özellikle trafiği site dışına çekmek istediğinizde, Twitter Reklamları ücretsiz olmasa da iyi bir çözüm sunuyor.

7. Değer Katan İçerik Üretin

Markalar farklı şekillerde değer sunabilir; gönderiler, kullanıcıları eğlendirerek, bilgilendirerek ya da ilham vererek değer sağlamaya çalışabilir

Hangi tekniği seçerseniz seçin, insanlara değerli bir şeyler sunmak, içerik pazarlamasında başarının en önemli faktörlerinden biri. Kullanıcıların geri gelmesinde, tweetlerinizle daha fazla ilgilenmesinde ve etkileşim kurmasında fayda sağlayacaktır.

8. Etiket Kullanın

Etiketler, Twitter kullanımının önemli bir parçası, aynı Instagram’da olduğu gibi. Etiketler, kullandığınız etiketi arayan birinin sizin bu etiketle alakalı gönderinizi bulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda etkileşimi de artırır.

Etiket içeren tweetler, etiketsiz benzer bir tweet’e kıyasla etkileşimde %1,065’e varan bir artış sağlayabilir ve etiketli tweetlerin, diğerlerine göre retweet edilme olasılığı %33 daha fazla. 

Burada her gönderi için 1 etiket kullanmak ideal olarak kabul ediliyor. Bir etikete sahip tweetlerin retweet edilme olasılığı , iki etikete sahip olanlardan %69 daha fazla. Popüler bir etiket aracılığıyla trend olan konulara girmek, hem etkileşimi hem de gösterimleri artırmanın harika bir yolu.

9. Resim ve Video Paylaşın

Görseller sosyal medyanın önemli bir parçası. Özellikle Twitter’da metin sınırının 280 karakter olduğu düşünülürse, anlatmak istediklerinizi daha detaylı bir şekilde aktaracak video ve görseller işlevsel olacaktır. Bazı çalışmalar resimli tweetlerin %313 daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. 

Tek bir tweette 4 adede kadar resim paylaşabilirsiniz, ancak ekstra etkileşim sağlamak için yalnızca 1 resim kullanmak bile yeterli.

Videolar ise resimlerden daha iyi performans gösterebilir. Twitter kullanıcılarının %82’si sosyal medya platformunda video içerik izliyor. Twitter Video ise, akıllı telefonunuzdan yeni bir video kaydetmenize veya bir iPhone’unuz varsa mevcut bir videoyu yüklemenize olanak tanıyor.

10. Retweet İsteyin

Kulağa basit gelen fakat oldukça etkili olan çözümlerden biri de amacınız neyse onu istemek. Bir tweet içerisinde retweet istemek, retweet etkileşimini artırabilir. Bunu yapmanın farklı yolları var. İlk önce, direkt gönderilerinizin altında “Lütfen Retweetleyin (RT)” gibi bir ifade yazabilirsiniz. Bunun yanında, onları retweet yapmaya teşvik edebilirsiniz (Bu genelde çekilişlerde kullanarak “Retweetleyin ve bir arkadaşınızı etiketleyin” şeklinde kullanılıyor). Diğeri de, paylaştığınız haberi ya da bilgiyi yaymak için yardım istemek. En basit örneği, “yavru bir kedinin sahiplendirilmesi için retweetleyin” gibi bir ifadedir.

11. Çok Fazla Tweet Atmayın

Çok fazla tweet göndermek, kendi içeriğinizde boğulmak anlamına gelebilir. Sık sık ve fazla sayıda gönderi paylaşmak, etkileşiminizi artırmak yerine düşürebilir, takipçi kaybetmenize sebep olabilir.

Bazı araştırmalar günde 1-3 kez tweet atmanın, markalar için ideal sıklık olduğunu söylüyor ve bu paylaşımların yüksek etkileşim aldığını belirtiyor.

12. Farklı Zamanlarda Paylaşım Yapın

Kitlenizin platformu en yoğun kullandığı zamanlarda paylaşım yapmanın ne kadar değerli olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu, bir günde atacağınız tweetlerin tamamını aynı anda atmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bir saat aralığı belirleyerek atacağınız tweetleri eşit aralıklarla bu zamana yaymak, gönderinizi görme ihtimali olan insan sayısını artırır.

13. Temiz ve Anlaşılır Bir Dil Kullanın

Metinlerinizi yazarken belirsiz ve karmaşık cümleler kurmayın. En iyi yöntem, kısa ve öz bir yazı yazmak, anlatmak istediğinizi net olarak aktarmaktır. Bir tıklama ve etkileşim elde etmek için yalnızca 280 karakteriniz var. Hatta 80-110 karakter arasında yazmanın daha faydalı olduğunu da söyledik. Bu nedenle, kaliteli etkileşim almak için konuya hakim olmalı ve içeriğinizi, okuyucuyu sıkmayacak ve mantıklı şekilde hazırlamalısınız. Yazım hatası olmadığından emin olun ve hedef kitlenizin büyük olasılıkla anlayacağı bir dil ve terminoloji kullanın.

14. Sorular Sorun

Çalışmalarınıza insanları dahil etmek ve böylece etkileşim sağlamanın en klasik yollarından biri onlara soru sormak. İnsanlar verdikleri cevabın görüldüğünü, yorum yapıldığını farkederse fikirlerini sunmaktan ve deneyimlerini paylaşmaktan çekinmiyorlar. Bu da demek oluyor ki, yalnızca soru sorup cevapları beklememeli, onları okuduğunuza dair tepkiler ve yanıtlar da vermelisiniz.

blank

Soru sorarken beğenilerini alabilir, ne düşündüklerini, istediklerini sorabilir, paylaşımlarınızı değerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Hatta onlara paylaşımlarınıza arkadaşlarınızı etiketlemelerini söyleyebilirsiniz.

15. Güçlü Kelimeler Kullanın

Karakter sınırı olduğu için Twitter’da doğru kelime kullanımı çok önemli. Yazıların başlıklarında ya da ilk cümlelerinde ilgi çekici ve etkili kelimeler kullanmak, tıklamaları ve görünme oranlarını artırabilir. Örnek Olarak:

 • En İyi Twitter Etkileşimi Artırma Yöntemleri
 • Twitter Etkileşim Artırma Yöntemleri

Bu şekilde iki farklı yazı olsa hangisi daha çok tıklanır ya da okunur? Tabi ki ilki, çünkü “en iyi, en hızlı, hemen, özel, bilinmeyen” gibi güçlü kelimeler ve sıfatlar vaat içerir ve ilgi çeker.

İçerik metinlerini mükemmel hale getirmek için hazırladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 16. Ünlü İsimler Hakkında Konuşun

Sektörünüzdeki önemli markalar, kişiler ya da kurumlar hakkında tweet atmak ya da onları etiketlemek, daha fazla insana ulaşmak için bir araç olabilir. Sektörde yer edinmiş bu kişi ve markalar sizinle iletişime ya da etkileşime geçebilir. Özellikle içeriğinize yanıt verip retweetlerlerse ve kitleleri aktifse daha yüksek düzeyde katılım elde etmeye devam edebilirsiniz. Bu aynı zamanda alanınızdaki ünlü isimlerle ilişki kurmanıza olanak sağlar.

17. Twitter Kartlarını Kullanın

Twitter’da paylaşım yaparken bu 280 karakterle sınırlıyız ve istediğimiz her şeyi buna sığdırmak zor olabiliyor. İşte burada Twitter Kartları devreye giriyor.

Twitter Kartları, tweetinize daha fazla içerik ekleme fırsatı sunan bir özellik. Bir özet kart, fotoğraf kartı, ürün kartı vb. seçenekleri bulunuyor. Bunlar tweetinizi büyütecek, daha fazla dikkat çekecek ve daha dinamik ve zengin hale getirecektir.

Twitter Kartları, web sitenizi Twitter ile doğrulamanızı ve sitenize Twitter Kartı meta verileri eklemenizi gerektiriyor. Yine de gönderilerinizi daha dinamik hale getiriyor ve tıklama oranları büyük ölçüde artıyor.

18. Kısaltılmış Bağlantıları Kullanın

Link paylaşımı yaparken karakter sınırı bir sorun haline gelebilir. Bununla başa çıkmak için gönderdiğiniz içeriğe kısaltılmış bağlantı eklemek daha mantıklı bir tercih.

Bazı site ve uygulamalar otomatik olarak bağlantıları kısaltma özelliğine sahip. Fakat bunları kullanmıyorsanız Google’ın URL kısaltıcısı, bunu birkaç saniye içinde manuel olarak yapmanıza yardımcı olabilir. Kısaltılmış bağlantıları kullanmak size daha fazla karakter kazandıracak ve Tweetleriniz daha temiz görünecek.

blank

19. En İyi İçeriği Geri Dönüştürün

Bir içeriği yayınladığınızda iyi bir sonuç verdiyse bu, o içeriğin raf ömrünün bittiği anlamına gelmez. Tekrar kullanarak ve dönüştürerek hedef kitlenizin beğendiğinden emin olduğunuz içeriği yeniden sunabilirsiniz. Bir zamanlar iyi performans gösteren içeriğin tekrar güzel bir sonuç vermesi muhtemel.

Pek çok büyük marka, en iyi içeriklerini sık sık geri dönüştürüyor. Bu, kullanıcıların kaçırmış olabileceği yüksek kaliteli tweetlere, videolara ve bağlantılara göz atmalarına olanak sağlıyor.

İçeriği geri dönüştürürken, mümkünse birkaç hafta sonraya yer ekleyerek, günün veya haftanın farklı bir bölümünde paylaşmaya çalışın. Tabi içeriğinizin gerçekten geri dönüştürülebilir bir paylaşım olup olmadığından emin olun (son dakika haberleri, festival, konser etkinlikleri gibi gönderiler geri dönüştürülemeyebilir).

20. Canlı Videolara Önem Verin

Twitter’ın odaklandığı asıl nokta “şu an”. Son dakika haberleri, güncel konular, insanların olaylar üzerindeki anlık düşünce ve tepkileri bu platformun akışını sağlıyor. Son zamanlarda geliştirdiği özelliklerden biri de canlı videolara öncelik vermek.

Twitter’ın kardeş uygulaması Periscope ile canlı yayına geçebilir ve yayını gerçek zamanlı olarak Twitter’da paylaşabilirsiniz. Özellikle güncel konular hakkında böyle bir çalışma yapmak mutlaka olumlu sonuçlar getirecektir. Bu, algoritmada daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak, en iyi tweetlerinize veya en son tweetlerinize bakmaksızın kullanıcıların sayfalarında en ön sıraya yerleşmenize yardımcı olacaktır. Elbette algoritmada ne kadar ön sırada olursanız, katılım oranlarınız da o kadar yüksek olacaktır. 

Twitter’da canlı video ile etkileşimi artırma konusunda en iyi sonuçları elde etmek için şu stratejileri uygulayabilirsiniz.:

 • Yorumları ele alarak ve soruları yanıtlayarak izleyicilerin ilgisini çekmeye çalışın.
 • İnsanlara yayından önce, yanıtlanmasını istedikleri sorular olup olmadığını sorun veya canlı yayında hangi konuyu konuşacağınızı tahmin etmelerini isteyin.

Özetle,

Bu stratejilerin neredeyse tamamı ücretsiz. Yalnızca biraz fazladan zaman ve içerik düzenlemesi gerektiriyor. Aylık 321 milyon aktif kullanıcının olduğu bu platformda insanların içeriğinizle etkileşime geçmelerini sağlamak için doğru stratejileri bulmanız gerekiyor.

Twitter’da etkileşimi ve tıklanma oranlarınızı artırmaya devam ettikçe, sitenize trafik göndereceksiniz, potansiyel müşterilerinizi, satışlarınızı, güvenilirliğinizi ve müşterilerinizle ilişkilerinizi artıracaksınız. Twitter’daki etkileşimler sayesinde bu platformun dışında da avantajlar elde edeceksiniz.

Kurumsal sosyal medya yönetimi hakkında destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.