Chrome Eklentisi

Dijital Pazarlama İçin En İyi 6 Chrome Eklentisi

Dijital pazarlamacıların en sık kullandığı 6 Chrome eklentisi, bu eklentilerin özellikleri ve bağlantıları bu yazımızda.

Tarayıcılarımıza eklediğimiz eklentiler, verilerimizin nasıl ilerlediğini kontrol etmek, ipuçları almak, gelişimimizi takip etmek ve optimizasyon yapmak için bize yardımcı oluyor. Web sitemizi kontrol etmemizi sağlayan bu araçlar, hem çalışmalarımızda hem de analizlerimizde bize yardımcı oluyor, avantaj sağlıyor.

Biz de, web site yönetim süreçlerini kolaylaştıran, sektörde en çok kullanılan, profesyonellerin kullandığı ve bizim de 7/24 elimizin altında olan eklentilerden 6 tanesini listeledik.

1. PageAnalytics by Google

PageAnalytics by Google

Google tarafından piyasaya sürülen bu araç, web sitelerimizin ziyaretçilerinizle nasıl bir etkileşim kurduğunu keşfetmemize yarıyor. Kitlemizin web sitesi içerisinde nerelere tıkladığını görebiliyoruz. Böylece ziyaretçilerimizin ilgisini en çok çeken yerleri tespit ederek faydalı bir heatmap bilgisi alıyoruz. Ardından dönüşüm odaklı işlevsel geliştirmeler yapabiliyoruz.

PageAnalytics by Google, Google Analytics verilerinden yararlanıyor. Bu nedenle, Analytics hesabımızda görebildiğimiz metriklerin tamamını bu eklenti sayesinde hızlıca görüntüleyebiliyoruz. Kısaca okunabilen veriler şu şekilde:

  • Sayfa görüntülenme sayısı
  • Benzersiz sayfa görüntülenme sayısı
  • Sayfada geçirilen ortalama süre
  • Bounce rate (hemen çıkma oranı)
  • Gerçek zamanlı aktif ziyaretçi sayısı

Aynı zamanda sayfadaki bağlantıların tıklanma yüzdelerini de bize sunuyor. Ayrıca Analyticcs kaynaklı olduğu için yalnızca kendi hesaplarınız için bu verileri görebileceğinizi hatırlatalım.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz eklentiyi tarayıcınıza buradan ekleyebilirsiniz.

2. SEMRush Rank – Chrome Eklentisi

SEMRush Rank

blank

SEMRush, özellikle anahtar kelime analizi ve kelime bulma aracı olarak kullandığımız bir uygulama. Eklentilerinden biri olan SEMRush ise izlediğiniz sayfanın SEMRush sıralamasını görmemizi sağlıyor.

İster rakiplerinizi isterseniz de kendi sayfalarınızın durumlarını kontrol ediyor olun, bu araç sayesinde bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan ve başka bir uygulama kullanmadan bu analizleri yapabilirsiniz.

Uygulamayı ücretsiz olarak buradan ekleyebilirsiniz.

3. Open This in SEMRush

Open this in SemRush

SEMRush’ın bir diğer uzantısı da Open This in SEMRush. İstediğimiz bir sayfanın reklam görüntülenmelerini, anahtar kelimelerini, trafik kaynaklarını ve oranlarını, sıralamalarını, backlink ve organik aramalarını görmemizi sağlıyor. Yine SEMRush’ın asıl uygulaması üzerinden bu analizleri detaylı olarak yapabiliyoruz. Fakat Chrome eklentisi, bunu daha hızlı ve pratik bir şekilde yapmamıza imkan sağlıyor. Sonuç olarak eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Similar Web – Chrome Eklentisi

similar web Chrome Eklentisi

Similar Web, site analizlerini kolaylaştıran bir araç. Bu eklenti sayesinde küresel ve yerel tüm web sitelerinin sıralamalarını, ziyaret sayılarını bir grafikte görüntüleyebiliyoruz. Trafik oranlarını altı aylık bir yelpazede inceleyebiliyoruz. Sitelerin hemen çıkma oranlarını görebiliyor ve dönüşümleri hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Aynı zamanda tarih ve konum bazlı trafik kaynaklarını, ziyaretçi lokasyonlarını inceleyebiliyoruz.

Eklentiyi tarayıcınıza buradan ekleyebilirsiniz.

5. BuzzSumo

buzzsumo

blank

İçeriklerin sosyal medyadaki paylaşım oranlarını incelemek için BuzzSumo‘yu kullanıyoruz. Bu sayede içeriklerimizin sosyal medyada ne kadar paylaşıldığını, linkleri ve etkilerini analiz edebiliyoruz. Aynı zamanda rakip analizlerini de bu eklenti ile sağlıyoruz.

Son zamanlarda içerik pazarlama uzmanlarının en sık kullandığı uygulamalardan biri olan BuzzSumo, herhangi bir web sayfası ile ilgili sosyal etkileşim datasını sunuyor. Ayrca yeni içerikler hakkında fikir edinmemize ve içerik stratejimizi geliştirmemize yarıyor. Sitelerde en çok paylaşılan içerikleri görebiliyor ve web sitelerini içerik otoriteleri bakımından analiz edebiliyoruz.

Fakat bu Chrome eklentisinin ücretli olduğunu, deneme sürümünün ise çok kısıtlı araçlara sahip olduğunu belirtelim.

6. Evernote Web Clipper – Chrome Eklentisi

Evernote Chrome Eklentisi

Dijital ortamda kolayca notlar alabilmemizi sağlayan bir eklenti Evernote. Web’de gezinirken ya da analiz çalışmaları yaparken, sayfaların ekran görüntülerini alarak üzerine notlar ekleme imkanı veriyor. Aynı zamanda Fotoğraflar, makaleler, pdf belgeler ya da web sayfaları, dosyanın ne olduğu farketmeksizin fotoğrafını çekip üzerine kalemle yazar gibi notlar alabiliyoruz.

Eklentiler hakkında daha fazla bilgi ve profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.