Dijital 2021 Raporunda Türkiye ve Dünyada İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı Karşılaştırması, Ocak 2021

We Are Social ve Hootsuite ortak çalışması sonucu Dijital 2021 raporunu yayınlandı. Dijital 2021 raporu COVID-19 salgınıyla birlikte internet ve sosyal medya kanallarının kullanımının dünyada nasıl değiştiğini gösteriyor. Raporda 16-64 yaş aralığında olup, 2020 yılında interneti aktif olarak kullananların verileri analiz edildi. Bu yılki rapor, sosyal medya, e-ticaret ve video oyunlarının geçtiğimiz 12 ayda insanların hayatlarının daha da önemli bir parçası haline geldiğini ortaya koydu.

Ocak 2021 verilerinden oluşan raporun genellikle Türkiye ile ilgili kısımları karşılaştırmalı olarak derledik. Yazımızda Dijital 2021 raporunun özetini, sosyal medya kullanımı, internet hızı ve internetten alışveriş istatistiklerinin analizlerini dünya geneli ile Türkiye karşılaştırmalı olarak bulabilirsiniz.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

İçindekiler

Dijital 2021 Raporunun Kısa Özeti:

 • Dünyadaki internet kullanıcılarının sayısı dünya nüfusunun %59.5’i kadar. Yani 4,66 milyar.
 • Tüm dünyada insanlar günlük 6 saat 54 dakikayı internette geçiriyor.
 • Dünya genelinde insanlar günde ortalama 3 saat 24 dakika televizyon izliyor, 2 saat 25 dakika sosyal medyada vakit geçiriyor, 2 saat kitap okuyor, 1 saat 31 dakika müzik dinliyor, 1 saat radyo / podcast dinliyor ve 54 dakika video oyunu oynuyor.
 • İnternet erişiminin %92.6’sı telefonlar ile yapılıyor.
 • Dünyada en sık kullanılan ilk 3 browser; Chrome, Safari ve Firefox.
 • İnternet kullanıcıların çoğu interneti bilgi edinmek için kullanıyor. Oranları ise %63.
 • Google, Youtube ve Facebook dünya genelinde en çok ziyaret edilen siteler. Google’ın arama motoru pazar payı %91.4. 
 • Facebook, Youtube, Whatsapp, FB Messenger ve Instagram  dünya genelinden en çok kullanılan sosyal platformlar. 
 • Dünyada 4.2 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı var. 
 • Son 5 yılda dünyadaki sosyal medya kullanıcı sayısı neredeyse 2 kat arttı. 2019 yılına göre bu sayı %13.2’lik bir artış gösterdi.  
 • Son beş yılda insanların sosyal medyada harcadığı zaman yaklaşık olarak 1.5 kat arttı. 
 • 25-34 yaş aralığı, sosyal medyayı en çok kullanan yaş grubu.
 • Kadınlar sosyal medyayı erkeklerden daha az kullanıyor. 

2020 yılında dünya genelinde internet ve sosyal medya kullanımlarının genel çerçevesini inceledik. Şimdi de veri sağlayan 42 ülkeden dünya ortalamalarına ve Türkiye’nin durumuna bakalım. 

Dünyada ve Türkiye’de İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı İstatistikleri

Türkiye’de internette geçirilen günlük ortalama süre 7 saat 57 dakika.

Globalwebindex’in 2020 yılının 3. çeyreğinde yaptığı araştırmaya göre tüm dünyada günde ortalama 6 saat 54 dakika internette geçiriliyor. Buna sosyal medya, haber kanalları, TV ve alışveriş de dahil. Türkiye’de oran biraz daha artıyor. Bizde günlük olarak internette geçirilen zaman 7 saat 57 dakika. 

Dünyada en çok üretilen web sitesi içeriği dilinde Türkçe 4. sırada.

blank

Alexa.com’dan gelen trafik sıralaması verilerine göre, dünyanın en iyi 10 milyon web sitesinde kullanılan diller sıralaması yapıldı. Bu sıralamada İngilizce, Rusça ve İspanyolca’nın ardında dördüncü sırada Türkçe var. Yani dünyadaki en iyi 10 milyon sitenin %3.7’si Türkçe. Bu veri çok önemli çünkü dijital dünyaya hakim olma potansiyelimizin bir göstergesi. 

Kişisel verilerin kötüye kullanımı konusunda en az endişelenen 7. ülke Türkiye.

blank

blank

Portekiz, İspanya ve Brezilya, kişisel verilerin kötüye kullanımını en çok önemseyen ülkelerin başında geliyor. Bu konuda en az endişelenen ülkeler ise Nijerya, Fas ve Gana. Türkiye ise bu çizelgede %29.3’lük oranla sondan 7. sırada. 

Türkiye’de nüfusun %70.8’i sosyal medya kullanıcısı. 

blank

Dünya nüfusuna oranla, tüm dünyadaki sosyal medya kullanıcılarının oranı %53.6. Birçok ülke bu oranın üzerinde kullanıcıya sahip. Türkiye’de ise nüfusun %70.8’i sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Bu sıralamada %99.0’lık bir oranla Birleşik Arap Emirlikleri başı çekiyor. Sosyal medya kullanım oranı en az olan yer ise %15.8’lik oranla Nijerya. 

Türkiye’de sosyal medyada geçirilen günlük ortalama süre 2 saat 57 dakika.

blank

Globalwebindex raporuna göre, sosyal medyada geçirilen günlük süre, dünyada kişi başı 2 saat 25 dakika. Türkiye’de ise 2 saat 57 dakika. Sosyal medya kullanımı en fazla olan yer ise 4 saat 15 dakika ile Filipinler. Bu veri yalnızca Instagram, Facebook, Twitter vb. sosyal kanalların kullanım süresi. 

Türkiye’de internet kullanıcılarının ortalama 9.4 farklı hesabı var. 

blank

Dünya’da internet kulanıcılarının ortalama 8.4 sosyal medya hesabı var. Bu sıralamada başı 11.4 ile Hindistan çekiyor. Türkiye’de ise kişi başı ortalama 9.4 sosyal medya hesabı bulunuyor. 

Sosyal medya kullanıcılarının %54.5’i markaları sosyal medyadan araştırıyor.

blank

Sosyal medya kullanıcılarının markaları sosyal medya kanallarından araştırması, marka çalışmalarının satış faaliyetlerine etkisini gösteriyor. Dünya genelinde bu oran %44.8. Türkiye ise %54.5’lik bir oranla dünya ortalamasının üzerinde.

blank

Sosyal medyayı iş için kullananların oranı %47. 

blank

E-ticaret gibi faaliyetler için sosyal medyanın kullanım oranı dünyada %40.4. Türkiye bu sıralamada biraz daha yukarılarda. Türkiye’de iş için sosyal medyanın kullanım oranı %47. Bu durum, satış faaliyetlerinin yanında tanıtım ve reklam için sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. 

Dünyada ve Türkiye’de İnternet Hızı İstatistikleri

Sabit İnternet Hızı

blank

Dünyada Sabit İnternet Hızı Ne Kadar?

Dünya kablolu internet hızı ortalaması 96.43 megabit. 

Dünyada Sabit İnternet Hızı En Yüksek Olan Ülkeler Hangisi?

En hızlı kablolu internet 308.35 megabit hızla Tayland’da bulunuyor. Bunu, 245.31 megabit ile Singapur ve 226.80 megabit ile Hong Kong takip ediyor. 

Türkiye’de Sabit İnternet Hızı Ne Kadar?

Türkiye, 28.89 megabit ile en yavaş kablolu internet hızına sahip beş ülkeden biri. Endonezya, Fas, Kenya ve Nijerya ise bizden sonra gelen ve sıralamanın en sonunda olan ülkeler. 

Mobil İnternet Hızı

blank

Dünyada Mobil İnternet Hızı Ne Kadar?

Dünya mobil internet hızı ortalaması 42.70 megabit. Araştırmaya dahil olan ülkelerin neredeyse yarısı bu oranın altında bir hıza sahip. 

Dünyada Mobil İnternet Hızı En Yüksek Olan Ülkeler Hangisi?

En hızlı mobil internet Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunuyor ve 177.52 megabit hıza sahip. Sıralamanın devamında 169.03 megabit ile Güney Kore ve 155.89 megabit ile Çin yer alıyor. 

Türkiye’de Mobil İnternet Hızı Ne Kadar?

Türkiye, sıralamada dünya ortalamasının altında yer alıyor. 34.79 megabit mobil internet hızına sahip.  

İnternetten Alışveriş İstatistikleri

Türkiye’de internet kullanıcılarının %54.8’i bir önceki ay internetten alışveriş yapmış.

blank

Globalwebindex 2020 yılının üçüncü çeyreğinde internet kullanıcılarından bir önceki ay cep telefonu ve tabletten alışveriş yapanların oranlarını sıraladı. Bu sıralamaya bakıldığında dünya ortalaması %55.4. Yani dünyada mobil internet kullanıcılarının yarısından fazlası bir önceki ay internetten alışveriş yapmış. Türkiye mobil e-ticaret sıralamasında dünya ortalamasının hemen altında ve %54.8’lik bir orana sahip. 

Türkiye’de bir kişi internetten alışveriş yapmak için yılda ortalama 304 dolar harcıyor. 

blank

İnternet alışverişinde en çok para harcayan ülkeler Güney Kore, İsviçre ve İngiltere. Türkiye’de ise kişi başı 304 dolar harcanıyor. Bu miktar bugün itibariyle 2.526 TL değerinde(22 Nisan 2021). 2019 yılında bu harcama 960 dolardı. Fakat pandemi dönemi e-ticareti de sekteye uğrattı. 

Türkiye’de mobil ödeme araçlarının kullanım oranı %14.8. 

blank

Dünyada internet kullanıcılarının %30.9’u Apple Pay, Samsung Pay gibi mobil ödeme hizmetlerinden yararlanıyor. Türkiye ise bu sıralamada son üç ülke arasında. Mobil ödeme araçlarının Türkiye’deki kullanım oranı %14.8.

Türkiye’de internet kullanıcılarının %41.6’sı internet alışverişinde kredi kartı bilgisi giriyor. 

blank

İnternet alışverişlerinde kredi kartı bilgisi giren kişilerin dünya ortalaması %18.4. Türkiye %41.6’lık oranla dünya ortalamasının üzerinde. Bu da sitelerin müşteriye verdiği güven hakkında bilgi sağlıyor. 

İnternetten yemek siparişi verme oranı Türkiye’de %53.

blank

Online yemek siparişlerinde Türkiye, dünya ortalamasına oldukça yakın. Ülkemizde 16-64 yaş aralığındaki internet kullanıcılarının %53’ü, internetten yemek siparişi veriyor. Bu veri Yemeksepeti, Getir gibi online yemek siparişi siteleri için önemli. 

Özetle,

2020 yılı, Covid-19 sonrasında e-ticaret daha da önemli hale geldi. Yine pandemi dolayısıyla küçük işletmeler için bir fırsat doğdu ve sayıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Sosyal medyanın da e-ticaret üzerindeki payı yadsınamaz. İnternet hızının dünya ortalamasının hayli altında olması bir engel oluştursa da, dünyanın en iyi sitelerinin arasındaki Türkçe sitelerin oranı umut vadediyor.