Dijital 2021 Ekim Küresel İstatistik Raporu

2021 yılının son çeyreğine ait Dijital 2021 Ekim Küresel İstatistik Raporu, We Are Social ve Hootsuite ortaklığında yayınlandı. Bu çeyreğin en önemli verisi, sosyal medya kullanıcılarının 4.5 milyar kişiyi geçmiş olması.

Yazımızda, Dijital 2021 Ekim Küresel İstatistik Raporu’nun özetini, Türkiye verileri ile dünya verilerinin karşılaştırmalarını bulabilirsiniz. Raporun tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 Ekim 2021’de Dijitalin Özeti

 • Dünya nüfusu Ekim 2021’in başında 7,89 milyara ulaştı ve geçen yılın bu zamanına kıyasla yaklaşık 80 milyonluk (yüzde +1) bir artış oldu. Mevcut büyüme oranları, küresel nüfusun 2023’ün ortalarına kadar 8 milyarı aşacağını gösteriyor.
 • Bugün dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlası cep telefonu kullanıyor ve küresel kullanıcılar son 12 ayda neredeyse 100 milyon (yüzde +1,9) artarak Ekim 2021’de 5,29 milyara ulaştı.
 • Şu anda dünya çapında 4,88 milyar internet kullanıcısı var ve bu da dünya nüfusunun neredeyse yüzde 62’sine denk geliyor. En son veriler, küresel internet kullanıcı sayısının geçen yıla göre 220 milyondan (yüzde +4.8) fazla arttığını gösteriyor, ancak COVID-19, araştırmaları engellemeye devam ederken, gerçek rakam önemli ölçüde daha yüksek olabilir.

 • Sosyal medya kullanıcıları son 12 ayda 400 milyondan fazla (yüzde +9,9) artarak Ekim 2021’de 4,55 milyara ulaştı. Kullanıcı büyümesi son 3 ayda biraz yavaşladı, ancak küresel toplam her gün 1 milyondan fazla yeni kullanıcıyla artmaya devam ediyor.

 • Her saniye ortalama 13 yeni kullanıcı sosyal medyayı ilk kez kullanmaya başlıyor ve sosyal medya kullanıcı sayıları da istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor.
 • Dünyada internette geçirilen süre ortalaması 6 saat 58 dakika. Sosyal medyada geçirilen zaman ise 2 saat 27 dakika. 

Şimdi internet, sosyal medya, mobil cihaz, e-ticaret ve dijital pazarlama özelinde detaylı verilere ve bu istatistikler içerisinde Türkiye’nin yerine bakalım.

İnternet Kullanımı

blank

Küresel dünya nüfusunun yüzde 61.8’i interneti aktif olarak kullanıyor ve bu rakam 4.88 milyar internet kullanıcısı olduğu anlamına geliyor. İnsanlar internette ortalama 6 saat 58 dakika geçiriyor ve kullanıcıların %90.9’u (4.44 milyar kullanıcı) internete mobil cihazlardan erişiyor. Mobil cihazlarda internet kullanım süresi ise günlük 3 saat 37 dakika.

Dünya genelinde mobil internet bağlantısının ortalam hızı 56.74 Mbps. En hızlı mobil internet bağlantısına sahip ülke 195.52 Mbps ile Birleşik Arap Emirlikleri, sıralamada en sonda kalan ise Gana. Türkiye’nin mobil internet hızı ise 47.43 Mbps ile dünya ortalamasının altında ve sondan 18. sırada.

Küresel sabit internet hızının ortalaması 110.24 Mbps. Bu sıralamada ise birincilik 254.40 Mbps internet hızına sahip olan Singapur’a ait. 17.41 Mbps ile Kenya dünya genelinde en yavaş sabit internet hızına sahip ülke olmuş. Türkiye ise bu sıralamda oldukça geride ve dünya ortalamasının çok altında. Türkiye’deki sabit internet hızı 40.58 Mbps olarak belirlenmiş.

blank

Cihazlara göre web trafiği dağılımına baktığımızda, en büyük payı %54.56’lık bir oranla mobil cihazlar alıyor. İkinci en çok kullanılan cihaz ise Masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar. Bunların kullanım yüzdesi de 42.83.

Tarayıcılar arasında en büyük trafik, Chrome üzerinden ilerliyor. Küresel web trafiğinin %65.15’i bu tarayıcı üzerinden akıyor. İnsanlar interneti en çok bilgi aramak için kullanıyor. İnterneti kullanma nedenlerinden ikinci en önemlisi ise aile ve arkadaşlarla bağlantıda kalmak.

En çok ziyaret edilen web sitesi ve kullanılan uygulamaların başında sosyal ağlar geliyor. İkinci sırada mesajlaşma uygulamaları, üçüncü sırada ise arama motorları var.

blank

Semrush‘ın verilerine göre, dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerin başında toplam 45.4 milyar ziyaret ile google.com yer alıyor. İkinci sıradaki youtube.com ise toplam 14.1 milyar ziyaret aldı. Üçüncü sırada ise 11.2 milyar ziyaret sayısıyla facebook.com var.

Arama motoru pazar payı en yüksek olan arama motoru da yine Google. Web trafiğinin içinde aramaların %92.04’ü Google’dan yapılıyor.

Dünya genelinde internet kullanıcılarının arama yaparken sesli asistanı kullanma ortalaması %23.9. Türkiye, ortalamanın altında olsa da bu orana oldukça yakın. Ülkemizde sesli asistanları kullanma oranı %22.2.

Küresel olarak mobil cihazlarda görüntü tanıma araçlarının kullanım oranı %29.5. Bu araçların Türkiye’deki internet kullanıcıları tarafından kullanım oranı ise %24.3.

Tüm dünyada internet kullanıcılarının %92.1’i her hafta herhangi bir türde video izliyor. Müzik videosu izleyenlerin oranı ise %51.5.

blank

Dijital 2021 Ekim Küresel İstatistik Raporu’nda Ekim ayında Netflix‘teki en iyi içeriklerin sıralaması da verilmiş. Diziler arasında Money Heist birinci, Lucifer ikinci ve Sex Education yapımı üçüncü sırada görülüyor. Filmlerde ise Kate ilk sırada. Afterlife of the Party iki, He’s All That filmi üçüncü sırada. 

Dünyada Vlog izleme oranları ortalama %28.8. En yüksek izlenmeye sahip ülke ise %60.3’lük oranla Filipinler. Türkiye ise bu sıralamda %22.4 ile dünya ortalamasının altında.

Podcast dinleme oranlarına baktığımızda dünya ortalaması %20.1. En yüksek yüzde 33.2 ile Meksika’ya ait. Türkiye ise %16’lık oranla ortalamanın oldukça altında.

blank

Video oyunlar, sürekli büyüyen ve gelişen bir sektör. İstatiklere baktığımızda dünya genelinde internet kullanan insanların ortalama %84.9’unun herhangi bir cihazdan video oyun oynadığını görüyoruz. Bunlardan %68.9’u oyunlarını akıllı telefonlardan, %39.8’i de bilgisayarlardan oynuyor.

En çok oyun oynayan ülke ise Filipinler. Türkiye ise %92.2’lik bir orana sahip. Oyun sektöründe yatırım yapmak isteyenler için Türkiye’nin iyi bir pazar olduğu söylenebilir.

Yine küresel anlamda online çeviri araçlarının kullanımı %32.3. Türkiye de bu araçları en çok kullanan ülkeler arasında ve %38’lik bir paya sahip.

Akıllı ev cihazlarının kullanımında Türkiye dünya ortalamasının üstünde yer alıyor. Tüm dünyada internet kullanıcılarının ortalama %13.5’i akıllı ev cihazlarını kullanırken, Türkiye’de bu sayı %17.1 ve İtalya, İspanya ve vietnam ile neredeyse aynı orana sahip.

Dünyada internette aktif vakit geçiren kişilerin %33.1’i, kişisel verilerinin kötüye kullanılmasından endişe ediyor. Ülkemizde kullanıcılar bu konuda daha rahat gibi görünüyor çünkü bu oran 28.4’e düşüyor.

En çok VPN kullanan ülke Hindistan. Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde ve internet kullanıcılarının %31’i VPN kullanıyor.

Sosyal Medya Kullanımı

blank

Küresel nüfusta 4.55 milyar sosyal medya kullanıcısı var. Bu sayı dünya nüfusunun yarısından fazlası anlamına geliyor. Geçen yıldan bu yana sosyal medya kullanıcı sayısı 409 milyon artmış.

İnsanların sosyal medyada geçirdiği ortalama süre günlük 2 saat 27 dakika. Aynı zamanda her internet kullanıcısı aylık yaklaşık 7 farklı sosyal medya uygulaması kullanıyor.

İnsanların sosyal medyayı kullanmaların en önemli üç nedeni şu şekilde:

 • Aile ve arkadaşlarla bağlantıda kalmak.
 • Boş zamanı değerlendirmek.
 • Yeni hikayeler okumak.

blank

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında Facebook ilk sırada geliyor. En çok kullanılan ikinci uygulama ise Youtube. Kullanım verileri böyle görülse de, insanların favori uygulama seçimlerinde sıralama değişiyor. Kullanıcıların favori sosyal medya uygulamalarının başında WhatsApp geliyor. İkinci sırada Facebook, üçüncü sorada ise Instagram var.

blank

Influencer pazarlamasının 2022 yılında daha da büyük ilgi göreceğini ve klasik reklamcılığı bu yöne doğru kayacağını, 2022 yılı trendleri listemizde açıklamıştık. Bu öngörüye göre Influencer takip verileri ve analizleri yeni yıl için önemli bir konumda duruyor.

Küresel verilerde sosyal medyada Influencer hesaplarını takip edenlerin oranı %22.1. Türkiye’de ise bu sayı %13.4’e düşüyor. Yine de Influencer pazarlamasının yükselen bir trend olduğu bir gerçek. Henüz başındayken bu trendi yakalamak, sosyal medya pazarlamacıları açısından iyi bir strateji olabilir.

Bu veri, özellikle hedef kitle olarak genç ve orta yaşlı nüfusu seçenler için faydalı olabilir çünkü Influencer’ları takip eden kişilerin yarısından fazlası 16-44 yaş aralığında.

blank

Sosyal medyanın en önemli kullanıcılarından ikisi markalar ve alıcılar. İster yalnızca araştırma ve bilgi alma isterse satın alma amacıyla olsun, sosyal medyanın markaları araştırmak için kullanıldığı bir gerçek. İnternet kullanıcılarının %43.2’si marka araştırmaları için herhangi bir sosyal medya platformunu kullanıyor. Türkiye’de ise bu oran %51.9. İş faaliyetleri için sosyal medyayı kullanma istatistikleri, dünya ortalamasında %22.9. Türkiye’de ise %27.8. Yani ülkemizde, markaların fiziksel varlıklarının yanında sosyal medyada da yer edinmesi, pazarlama çalışmalarında olumlu sonuçlar getirebilir.

Video arama oranlarına baktığımızda ülkemiz özelinde internet kullanıcılarının %45.4’ünün mobilden video arama yaptığını görüyoruz. Dünya ortalaması %38.5 iken Türkiye hem ortalamanın üzerinde hem de Vietnam, Birleşik Arap Emirlikleri ve Brazilya ile neredeyse aynı orana sahip.

Şimdi de sosyal medya platformu özelinde birkaç analize bakalım.

Facebook

 • Ekim 2021 itibariyle 2.28 milyon kullanıcıya sahip.
 • Kullanıcıların çoğunluğu ise erkeklerden oluşuyor.
 • Genelde 25-34 yaş aralığındaki kişilerin Facebook’taki profil sayısı fazla.
 • Reklam erişim sıralamasının ilk üçünde Hindistan, ABD ve Endonezya yer alıyor. Türkiye ise 14. sırada.
 • Paylaşılan gönderiler arasında en çok link eklenen gönderiler bulunuyor. Ardından en çok fotoğraf eklenen gönderiler paylaşılmış.

YouTube

 • YouTube, 2.29 milyar kullanıcıya sahip.
 • Facebook’ta olduğu gibi izleyicilerin yarısından fazlasının cinsiyeti erkek.
 • Çoğunlukla 18-44 yaş aralığı yoğunluklu olarak YouTube’u kullanıyor.
 • Reklam erişim sıralamasının başında Hindistan ve ABD geliyor. Üçüncü sırada ise Brezilya var. Türkiye bu sıralamada 12’de.

Instagram

 • 1.39 milyar aktif kullanıcısı var.
 • Bu sosyal medya platformunda da kullanıcı ağırlığı erkekler üzerinde.
 • Kullanıcı profili ise çoğunlukla 18-34 yaş aralığında toplanıyor.
 • Reklam erişim sıralaması küresel anlamda Youtube ile aynı. Türkiye bu listede 6. sırada.

Facebook Messenger

 • Ekim 2021 analizlerinde göre 1.09 milyon kullanıcıya sahip.
 • Kullanıcıların çoğunluğu erkek.
 • Platformu yoğunluklu olarak kullanan yaş aralığı 18-34.
 • Dünya genelinde reklam erişim sıralamasının başında Hindistan, Brezilya ve Meksika var. Türkiye de 13. sırada.

TikTok

 • 825 milyon kullanıcıya sahip.
 • Kullanıcılarının çoğunluğu kadınlardan oluşuyor.
 • Özellikle 18-24 yaş aralığındaki kitlenin kullandığı bir platform.
 • TikTok reklam erişim sıralamalarında ABD birinci sırada. İkinci sırada Endonazya, üçüncü sırada ise Brezilya var. Türkiye ise ilk 10’un içerisine girebilmiş ve 9. sırada.

LinkedIn

 • 790 milyon kullanıcısı var.
 • Üyelerinin yarısından fazlasını erkekler oluşturuyor.
 • Genellikle 25-34 yaş aralığındaki kitlenin kullanımında.
 • Reklam erişim sıralamasında ABD ilk sırada. Ardından Hindistan ve Çin geliyor. Türkiye ise Filipinler ile 14. sırayı paylaşıyor.

Snapchat

 • 538 milyon kişi platformu kullanıyor.
 • Bu sosyal medya uygulamasında da kadın kullanıcı sayısı daha fazla.
 • Diğer platformlara nazaran daha geniş bir yaş aralığına hitap ediyor. Profillerin çoğu 13-49 yaş arasındaki kişilere ait.
 • Snapchat’in reklam erişim sıralamasının başında Hindistan var. İkinci ABD, üçüncü ise Fransa. Türkiye bu listede 11. sırada.

Twitter

 • Dünyada 436 milyon Twitter kullanıcısı var.
 • Cinsiyet dağılımı arasındaki fark, bu platformda hayli fazla. Erkek kullanıcı sayısı, kadın kullanıcı sayısının iki katından fazla.
 • ABD, reklam erişim sıralamasının başında yer alıyor. Onu Japonya ve Hindistan takip ediyor. Türkiye ise 7. sırada.

Pinterest

 • Pinterest’te 233 milyon kullanıcı var. Bunların neredeyse beşte dördünü kadınlar oluşturuyor.
 • Kullanıcılar genellikle 18-34 yaş aralığında.
 • Reklam erişim listesinin ilk sırasında ABD var. Brezilya ve Meksika, onu takip eden ülkeler. Türkiye ise bu listede sıralamaya girememiş.

Mobil Cihaz Kullanımı

blank

Dünya genelinde 5.29 milyar insan mobil cihazları kullanıyor. Akıllı telefonlarda kullanılan ortalama aylık mobil veri 11.6 GB. Web trafiği %72.44’lük bir oranla Android cihazlar üzerinden akıyor. iOS cihazların payı sie %26.75.

Haftalık kullanımlarına göre mobil uygulama sıralamasının ilk üçü, Google’ın araçlarından oluşuyor. İlk sırada Google Chrome yer alıyor. İkinci sırada Youtube, üçüncü sırada da Google var. WhatsApp 4. sırada, Facebook 6. ve Instagram da 8. sırada.

En çok aktif kullanıcıya sahip uygulama ise Facebook. Ardından WhatsApp ve Instagram geliyor. En çok tüketici harcaması yapılan uygulama ise TikTok. Sonra sıralamada Youtube ve Tinder var.

E-Ticaret Verileri

E-ticaret ve dijital pazarlama, dünyanın yakından takip ettiği ve herkesin bu alanda öne çıkmaya çalıştığı güncel ve olumlu getirileri olan mecralar. Türkiye ise bu iki alanda da başarılı ülkeler arasında geliyor.

blank

Tüm internet kullanıcılarının yaklaşık %58’i mutlaka haftada bir hizmet ya da ürün satın alıyor, ortalama %27’si ise online yemek sipariş ediyor. Türkiye’de haftalık online satın alma oranı ise %65.1. Dünyada Tayland ve Güney Kore’den sonra en çok online satın alım yapan üçüncü ülkeyiz.

blank

Mobil ticaret verileri ise hem dünya ortalaması hem de Türkiye oranları bakımından daha düşük. Dünyada online mobil satın alımlar %29.8 iken, Türkiye’de ortalamanın üzerinde ve %40.8. Bu oran, Güney Kore, Filipinler ve Malezya’dan sonra sıralamada en çok mobil ticaret yapan dördüncü ülke olmamızı sağlamış.

Geçtiğimiz yıla oranla e-ticaret trafiği bu yıl %6.5 azaldı. İnsanların e-ticarete ayırdığı süre de %16.3 oranında azaldı. Fakat dönüşüm oranları %7.6 arttı. Bu şu anlama geliyor: İnsanlar e-ticaretle geçen yıla oranla daha az ilgilenmeye başladı, fakat ilginin kalitesi arttı. Yani e-ticaret sayfalarına giren insan sayısı düşse de, girip de ürün ya da hizmet satın alan kişi sayısı arttı. Bu da aslında nitelikli ve dönüşüm sağlayan kullanıcının e-ticaret’i aktif olarak kullanmaya başladığının bir göstergesi.


E-ticaret verileri içinde özellikle ürün pazarlamacılarının dikkat etmesi gereken veriler, çevrim içi satın alma dürtüleri analizleri. Grafikte insanları alışverişe en çok sevk eden şeyin aslında ücretsiz teslimat kampanyaları olduğunu görüyoruz. Alışverişi çekici kılan ikinci şey kuponların ve indirimlerin olması. İnsanları satın almaya yönlendiren en iyi üçüncü kriter ise diğer müşterilerden gelen yorumlar. Tüm bunlar, ürünlerini iyi bir şekilde pazarlamak ve satın alımlarını artırmak isteyen markalar için şunları söylüyor: Sık sık ücretsiz teslimat ve indirim günleri yapın, olumlu geri dönüşler aldığınız müşterilerinizden ürünlerinize yorum yapmasını isteyin. 

blank

Online yemek siparişi verilerine baktığımızda, en çok sipariş veren ilk üç ülke arasındayız ve insanların %41.5’i mutlaka haftada bir online yemek siparişi veriyor. Bu iyi bir veri ve bu alanda yatırım yapmak isteyenler için Türkiye’nin pazar olarak uygun olduğunu gösteriyor. Dünyada interneti  online yemek sipariş vermek için en çok kullanan yaş aralığı 25-34. Yine de genç ya da yaşlı birçok insanın bu hizmetlerden faydalandığı bir gerçek.

Genel anlamda insanların %31.3’ü internetten film ya da tv üyeliği alıyor (Netflix gibi). Müzik uygulamalarındaki satın alım oranı ise %23.3.

Kullanıcıların %44’ü şu anda ödeme için e-cüzdanları kullanıyor. Klasik olarak kredi kartı kullananların oranı da %39.

GSYH’de e-ticaret yüzdesi en yüksek olan ülke Tayland. Türkiye ise %2.6’lık bir orana sahip. Sınır ötesi e-ticaret verilerinde ise Türkiye %11’lik bir orana sahip. En yüksek yüzde ise Estonya’nın. Bu veriler, e-ticarette yurtdışı pazarı arayan işletmeler için kullanışlı olabilir.

Dijital Pazarlama Verileri

blank

İnsanların yeni markaları keşfettiği kanallar arasında en başta gelen; arama motorları. Bunun ardından, günümüzde oranları azalsa da hala pazarlamanın güçlü kanallarından biri olan, televizyon reklamları geliyor. Sonrasında, aile ya da arkadaş arasında birbirine verilen tavsiyeler, yeni markaların keşfedilme yolları arasında geliyor. Sosyal medya reklamları ise burada dördüncü öneme sahip.

İnsanların dünya genelinde çevrimiçi marka araştırma oranları %52.4. Türkiye’de bu oran %66.6’ya çıkıyor. Bu da, fiziksel hizmetiniz ya da markanızın bugün hala bir dijital varlığı yoksa, büyük bir eksiğe sahip olduğunuz anlamına geliyor.

blank

İnsanların online olarak markaları aradığı ilk kanal arama motorları. Bunun yanında ikinci olarak sosyal ağları kullanıyorlar. Ardından üçüncü önemli kriter olarak müşteri yorumlarına bakıyorlar. Bu bilgiler, bir web siteniz, sosyal ağlarda hesaplarınız ve müşterilerinizin olumlu yorumları olduğu sürece insanların markanızı bulmasının çok daha kolay olacağını söylüyor.

Reklam engelleyici uygulama kullanan kişilerin oranı ülkemizde %39.3. En belirgin nedeni ise çok fazla reklamın olması. Bu, internete bir reklam verdiğinizde 100 kişiden yaklaşık 40’ının bunu göremediği anlamına geliyor. Bu sorun, iOS 14 güncellemesi ile birlikte de ortaya çıkan, farklı reklamcılık yöntemleri arayışını doğuruyor. Yani aslında insanlar reklamı “reklam” olarak görmek istemiyor. Buna rağmen markaların arama reklamlarına ayırdığı ücret yılın son çeyreğinde %2.7 artmış durumda. Üstelik aynı zaman diliminde bu reklamların gösterimlerinde de %14 oranında bir düşüş yaşandı. Bu reklamlara tıklama oranları da %11 düşüş yaşadı.

Sosyal medya reklamlarına harcanan para, 2021’in 2. çeyreğinden 3. çeyreğine geçerken %2.9 azaldı. Gösterimlerde de %5.6’lık bir düşüş oldu. Reklamların gösterim başına düşen maliyeti %2.9 arttı ve bu reklamlara tıklama oranları da %3.6 oranında düştü. Tüm bunların yanındaki olumlu bir gelişme ise tıklama oranlarında yaşandı. Sosyal medya reklamlarının tıklanma oranları aynı dönem için %2.8 artış gösterdi.

Özetle;

2022 yılına girmeden önce, geçtiğimiz yılın dijital verilerini incelemek, değerlendirmek ve analiz etmek, gelecek yılda izleyeceğiniz stratejileri belirlemenizde yardımcı olacaktır. Dijital 2021 Ekim Küresel İstatistik Raporu’nu ayrıntılı olarak inceleyip, sosyal medyanın odak noktalarını önceden tahmin edebilir, e-ticaret ve dijital pazarlama verilerinin yönelimini görebilirsiniz.

Profesyonel destek almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.