içerik pazarlama nedir

İçerik Pazarlama (Content Marketing) Nedir?

İçerik pazarlama nedir, nasıl yapılır? Amaçları ve faydaları nelerdir? Türleri, içerik pazarlama stratejisi ve örnekleri bu yazımızda.

Makale, video, podcast gibi medyaları kullanarak, ilgili içerikler paylaşarak kar getirecek bir kitleyi çekmek, elde tutmak için kullanılan pazarlama stratejisine içerik pazarlama denir. Bu yaklaşım markalar için bilinirlik sağlar, uzmanlıklarını artırır ve sattığınız ürünler için akılda kalmanızı sağlar.

İçerik Pazarlaması (Content Marketing)

İçerik pazarlaması, ilgili, faydalı içeriğin (bloglar, haber bültenleri, teknik incelemeler, sosyal medya gönderileri, e-postalar, videolar ve benzerleri) mevcut ve potansiyel müşterilere ulaştırılarak tanımlanmış bir kitleyi çekmek, elde tutmak ve nihayetinde eylemlerini yönlendirmek için kullanılan yeni nesil bir stratejik pazarlama ve dijital iletişim yaklaşımıdır. Yani ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak yerine, potansiyel müşterilerinize sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için gerçekten alakalı ve faydalı içerik sağlıyorsunuz.

Tutarlı bir içerik pazarlaması, mevcut ve potansiyel müşteri ilişkileri kurar ve bunları besler. Sonuç olarak hedef kitleniz markanızı ya da şirketinizi başarılı bir rehber, değerli bir kaynak olarak görür. Böylece ürün ya da hizmet satın almak istediklerinde sizi seçme olasılıkları yüksek olur.

İçerik pazarlamasını ilgi çekici yapan şey, size bir şeyler satmaya çalışan mesajlardan farklı olarak, değerli ve alakalı bilgi sunması. Yani hedef kitlenin dikkatini çekecek içerikler hazırlanarak, hali hazırdaki ve yeni müşteri kitlesinde duyusal yer edinme çalışmalarının yapılması. Sonuç olarak bir ürün geliştirdiğinizde, içerik pazarlama stratejisi ile, hedef kitlenizin hiç aklında yokken ürününüzü ihtiyaç haline getirip talep yaratabilirsiniz.

İçerik pazarlamasında her bir içerik hedef kitleye bilgi verir, ayrıca dikkatleri ürüne ve markaya çeker. Böylece markayı ilgi çekici hale getirir. P&G, Microsoft, Cisco Systems, Coca-Cola ve John Deere gibi dünyanın önde gelen birçok kuruluşu tarafından kullanılıyor. Aynı zamanda dünya çapındaki küçük işletmeler ve dükkanlar da bu pazarlama stratejisini kullanıyor ve geliştiriyor.

Verilere göre 10 tüketiciden 7’si, içerik pazarlaması ile tüketici ihtiyaçlarına çözüm sağlayan hizmet ve ürünlere yöneliyor; geleneksel pazarlama yöntemleri yerine izledikleri videoları, okudukları blogları ve görsel içerikleri tercih ediyor. Aynı zamanda satın alma davranışlarının %93’ü de online arama ile başlıyor.

İçerik Pazarlama Tarihi

Dijital gelişmelerle birlikte içerik pazarlama yeni bir yöntem gibi anlaşılsa da aslında tarihi 1895’e kadar dayanıyor. Aynı zamanda markalar kendi hikayelerini anlatmak için yüzyıllardır bu pazarlama yöntemini kullanıyor. İçerik Pazarlama Enstitüsü‘nün videosuyla bu tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Content Marketing Ne İçin Yapılır?  Amaçları ve Faydaları

İçerik pazarlaması, işe yaradığı kanıtlanan bir uygulama. Aynı zamanda rekabet avantajı da sağlar. Birkaç veriye göz atalım:

 • Blog sahibi işletmeler, diğer şirketlerden %67 daha fazla potansiyel müşteri elde ediyor.
 • Alıcıların %47’si bir satış temsilcisiyle görüşmeden önce 3 ila 5 farklı içeriği görüntülüyor.
 • İçerik pazarlamasını kullanan şirketler, kullanmayan işletmelere göre yaklaşık %30 daha yüksek büyüme oranlarına sahip.
 • B2B pazarlamacıların %72’si , içerik pazarlamanın katılımı ve oluşturdukları olası satış sayısını artırdığını söylüyor.

İçerik Pazarlamasının Amacı

Bu pazarlama yaklaşımında asıl amaç; sürekli ve etkili içerik paylaşımı yaparak müşterileri etkilemek, yeni müşteriler elde etmek ve hepsiyle sürdürülebilir bağlar oluşturmaktır. Yani içerik pazarlamasının temeli, müşteri davranışını değiştirmektir. Aynı zamanda satış yapmadan, hedef kitle ile iletişim kurmanın bir yoludur.

İşletmeniz, potansiyel müşterileri çekmek amacıyla içerik pazarlaması kullanmalı. Böylece birisi ne satın alacağını araştırırken ürün ya da hizmetinizi almaları için bir gerekçe oluşturabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasının Faydaları

Spesifik olarak, işletmelerin içerik pazarlamasını kullanmaları için 4 temel neden ve fayda vardır:

 1. Satışları yükseltmek
 2. Tasarruf sağlamak
 3. Sadık müşteriler kazanmak
 4. İçeriği kar merkezine dönüştürmek

İçerik pazarlama, ürün satışı anlamına gelmez. Aslında hedef kitlenin dikkatini ürün ve markaya çekerek satın alma davranışını doğal olarak gerçekleştirmeleri için yönlendirici konumundadır.

İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlama Türleri

Yazılı, görsel, video, sesli içerikler olarak 4 farklı içerik tipinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bazı yöntemlerde bunlar bir arada da kullanılabilir. İçerik pazarlama türleri ise aşağıdaki gibi genişletilebilir.

 • Bloglar
 • E-Kitaplar
 • E-Dergiler
 • E-Mailler
 • Vaka İncelemeleri
 • Video
 • İnfografik
 • Araştırma ve Raporlar
 • Online Etkinlikler
 • Forumlar
 • Webinar
 • Online Haber Bültenleri
 • Görseller (fotoğraf, illüstrasyon)
 • Sosyal medya paylaşımları
 • Ürün tanıtımları
 • Yarışmalar

Sonuç olarak markalar bu içerik pazarlama türlerini kullanarak kitlelerinin yaşam döngülerine dahil olur.

İçerik Pazarlama Stratejisi

İşletmenin ya da markanın anlatmak istediği geniş hikayenin, ortaya çıkarıldığı ve geliştirildiği yöntemdir içerik pazarlama stratejisi. Burada müşteri ile bağ kurmak, üretilen içeriklerle satışa giden aksiyonlar elde etmek amaçlanır.

blank

Aslında içerik pazarlamasında etkili olmak için belgelenmiş bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmak şart. Bu stratejiye sahip markalar, sektörel olarak daha fazla rekabet edebilir ve sosyal medya kanallarının kullanımında daha etkilidir.

İçerik Pazarlama Nasıl Yapılır?

Başarılı bir içerik pazarlama kampanyası yönetilebilir ve sürdürülebilir olmalı. Müşteri ve işletme hedeflerini hayata geçirmek için kullanılan strateji ve hedefleri bütünleştirerek, istikrarlı, kalıcı ve entegre edilmiş çözümler sunmalı. Aynı zamanda hedef kitleye ve müşteriye katma değer sağlamalı.

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına yönelik çok miktarda kaliteli içerik üretin. Ardından A’dan Z’ye konu hakkında her türlü bilgiye sahip olduğunuzu gösterin ve müşterilerinize bilgi edinmeleri konusunda yardımcı olun. Fakat yayınlayacağınız içeriğin en fazla %20’sinin doğrudan sizinle alakalı olabileceğini unutmayın. Başlamak için uygulayacağınız adımlar şu şekilde:

1. Hedeflerinizi ve Kitlenizi Tanımlayın

İçerik Pazarlama Türleri

İlk olarak markanızın pazarlama hedeflerini belirleyin. Belirli bir kitleye yönelik içerik oluşturmak için, kitlenizin öncelikleri, sorunları ve tercihleri hakkında net bir fikre sahip olmalısınız. Analizler sonucunda onların neleri sevdiğini, merak ettiğini ve nelere değer verdiğini en ince ayrıntısına kadar öğrenin. Ardından hedef kitle üyelerinizin ve potansiyel müşterilerinizin profillerini oluşturun.

2. Stratejinize Göre Doğru Biçimleri Belirleyin

Ardından içeriklerde vermek istediğiniz çözüme göre stratejinizi belirleyin. Satış döngünüzün hangi aşamasına yönelik içerik oluşturacaksanız, hangi değerlerinizi öne çıkarmak istiyorsanız, bunlara en uygun olan içerik biçimini seçin. Bu bazen bir blog yazısı olabilirken bazen de bir video içeriği olabilir.

3. İçeriğinizin Kaliteli Olduğundan Emin Olun

Hedef kitleniz, içeriğinizi kalitesine göre değerlendirecektir. Bu nedenle çalışmalarınızın kaynaklarının doğru ve güvenilir olduğundan emin olun.  Aynı zamanda kitlenizin karşısına çıkarmadan önde profesyonel düzenlemeler yapın. Ayrıca yazım hataları, telaffuz hataları, videolarda kesintiler, ses kalitesinin kötü olması gibi durumları ortadan kaldırın.

4. Dağıtım Kanallarınızı Belirleyin

Sitenizde içerik yayınlamak ya da insanlara e-posta göndermek. Kitlenize nereden daha kolay ve etkili şekilde ulaşabileceğinize karar verin. Ayrıca bu alanlarda size fayda sağlayacak içerik biçimlerini tercih edin. Mesela bir makale yayınladıysanız, bunu e-posta yoluyla potansiyel müşterilerinize göndermek mantıklıdır. Bir kılavuzu yayınlamak için ise sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

5. Sürdürülebilir Bir Plan Oluşturun

İçerik pazarlama planını iddialı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Fakat bu gerçekçi bir plan olmaz. Bu nedenle hedef kitlenizi öğrendikten ve onlara uygun içerik türlerini belirledikten sonra bütçenize ve kaynaklarınıza dayalı olarak kısa vadeli (3-6 aylık) bir plan oluşturmak daha başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Her bir içerik parçasını oluşturmanın ne kadar sürdüğünü takip edin, böylece o zamanı programınıza dahil edebilirsiniz.

Ayrıca düzenli ölçümler yapın. İçeriklerinizin etkinliklerini analiz edin ve verimliliklerini ölçün. Hedef kitlenizin markanıza ulaşmasını kolaylaştırmak için SEO çalışmaları yapın.

6. En İyi Uygulamaları Takip Edin

İlgi çekici içerik, çok fazla sektörel jargon içermeden, herkesin anlayabileceği şekilde açıkça yazılmış olmalıdır. Aynı zamanda “nasıl yapılır” bilgileri ve tavsiyeleri içermelidir. Çok uzun tutulmamalı, konu ile alakalı, eyleme geçirilebilir bir içerik parçası en iyisidir.

İçerik Pazarlama Stratejisi

İçerik Pazarlama Aşamaları

Etkili bir içerik planlama için satış döngüsünün (Pazarlama Hunisi-Marketing Funnel) farkındalık aşamasından satın alma aşamasına kadar her adımda doğru içeriği sağlamanız gerekir.

Farkındalık Aşaması İçerikleri

Satış sürecinin ilk aşamasında, içeriğiniz hedef kitlenizin en önemli sorularına, sorunlarına ve endişelerine odaklanmalı. Ürününüz ya da hizmetinizle ilgili insanların zorluk çektikleri konulara odaklanmak, soruları hakkında yazmak onlarla  etkileşim kurma şansını verir. İlk aşamadaki içerik eğitici, tavsiye verici bir “nasıl yapılır” içeriği olmalı. Satışa dair bir içerik olmamalı. Bu aşamada en iyi içerikleri, makale, blog gönderileri, e-kitap, video ve haber bültenleri ile sağlayabilirsiniz.

Örnek olarak bir restoran sahibi, bloğunda bir düğün için menünün nasıl planlanacağı hakkında bir yazı hazırlayabilir. Bir bisiklet satıcısı, arazi tipine göre doğru bisikletin nasıl seçileceğini anlattığı bir video hazırlayabilir.

Daha açıklayıcı bir örnek olması için “Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?” isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Değerlendirme Aşaması İçerikleri

Markanızı daha önce görmüş, ürünlerinizi incelemiş kişiler için içerik pazarlama yapacağınız aşama, değerlendirme aşaması. İçeriğinizi yararlı bilgiler ve pazarlamanın bir karışımı olarak sunun. Okuyucu-izleyici, içerikten yararlı bilgiler almalı, hangi özelliklerin hangi ihtiyaçlarını karşılayacağını öğrenmelidir. Tabii ki bu noktada verdiğiniz bilgilerin markanızın sunduğu imkanlara yönelik olması gerektiğini hatırlatalım.

Bu aşamada vaka çalışmaları, nasıl yapılır makaleleri ve videoları ile içerik oluşturabilirsiniz.

Restoran sahipleri bu aşamada başarılı bir sunum için plater dizim tekniklerini paylaşabilir. Aynı zamanda gıda alerjilerinden bahsedebilir.  Bisiklet satıcısı çocuk bisikleti tercih ederken yapılan en büyük hatalardan bahsedebilir.

Satış Aşaması İçerikleri

İçerik pazarlamanın önemli rol oynadığı adımlardan biri satış aşamasıdır. Burada üreteceğiniz içerikler, ürünlerinizin ne kadar harika olduğundan ziyade neden en iyi seçim olduğunu anlatmalı. Buradaki ana mesajınız uzmanlığınız, bilginiz ve sattığınız ürünün farklılaştırıcı faydaları olmalı. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler (UGC), vaka çalışmaları, araştırma raporları, kullanıcı yorumları, ürün videoları ve kılavuzlar ile bu aşamada içerik üretebilirsiniz.

Yine bir restoran, yaptığı toplantı organizasyonlarından görseller derleyebilir. Profesyonel mutfak ekibini tanıtan bir video hazırlayabilir. Bisiklet satıcısı ürünlerini satın alan ve memnun kalan müşterileri ile röportaj yapabilir. Son modelleri ve ekipmanları hakkında referanslar verebilir.

İçerik Pazarlama Kriterleri

Dijital pazarlamanın en önemli parçası olan içerik pazarlama için bazı standartlar olmalıdır. Bunlar, ziyaretçiyi satın alma davranışına yönlendiren kriterlerdir ve her içerik türüne göre farklılık gösterir. Fakat her bir içerik için ortak özellik; kaliteli, faydalı, net, anlaşılır, dikkat çekici, samimi, çözüm sunan ve niş olmaları.

Başarılı İçerik Pazarlaması Örnekleri

Birçok güçlü marka, ürettikleri içeriklerle hayatımızda yer ediniyor. Aynı zamanda reklam kullanımından ziyade içerik pazarlama stratejisi üreterek, marka kişiliğini yansıtıyor ve ilham veriyorlar. Bunlara örnek markalar:

 • Coca-Cola Journey
 • Think with Google
 • World in Motion
 • Starbucks
 • Oh My Disney