blog için seo

Blog İçin SEO Nasıl Yapılır? İpuçları

Bir bloğunuz varsa, blog için SEO uygulamaları içeriklerin Google sıralamasında öne çıkmasını sağlar. Blog SEO çalışmaları nelerdir, nasıl uygulanır, ipuçları ile birlikte birlikte bakalım.

Blog İçin SEO Nedir?

Her SEO çalışmasında olduğu gibi, blog için SEO uygulamalarının da temel amacı, bloğunuzun Google, Yandex, Bing gibi arama motorları için optimize edilmesini sağlamak. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz, SEO uygulamaları ürünlerinizin arama motoru uygulamalarında üst sıralarda çıkmasını sağlar.

Bu çalışmalar, içeriğinize anahtar kelime eklemeyi, site HTML kodları ve site mimarisi de içerisinde olmak üzere sayfanızın en iyi şekilde işlemesini içeriyor. Aynı zamanda sayfa yüklenme ve açılma hızı, dahili bağlantı, backlinkler gibi farklı kriterlerin de iyileştirilmesini sağlıyor.

seo rehberi

SEO İçin Blog Sayfasına İhtiyaç Var Mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet! Bir ürün satan ya da hizmet sağlayan web siteniz olabilir. İnsanların size hızlı ulaşmasını, bu alandaki uzmanlığınızı görmelerini ve size güvenmelerini istemez misiniz? Tüm bunları blog içerikleri ile sağlayabilirsiniz.

SEO çalışmalarının, arama motorlarında öne çıkmak için kullanıldığını söyledik. Öyleyse yazacağınız blog içeriklerinde de bu uygulamaları yapın. Böylece arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sitenizin konumunu ve sıralamasını artırırsınız.

Genel olarak blog yazıları ile, hedef kitlenizin sorularını yanıtlarsınız. Böylece uzmanlığınızı sergilemeniz için bir fırsat doğar. Hedef kitleniz yazılarınızı okudukça sitenizde kalma süreleri artar. Değerli bilgiler sunan içerikler hazırlayarak bu süreyi daha da artırma imkanınız var. Böylece hemen çıkma oranlarını da düşürmüş olursunuz.

Blog içeriklerinde uzun kuyruklu anahtar kelime (LSI keywords) kullanmak ve backlink almak için imkanınız olur. Her iki çalışma da SERP sıralamalarınızı etkiler ve doğru yapıldığında yükseltir. Kısaca, okuyucularınıza ve hedef kitlenize hitap eden blog içerikleri yazmanızın nedenleri bu şekilde.

SEO için Ne Sıklıkta Blog Yazılmalı?

Aslında blog yazılarınızın sıklığı, işletmeniz, amaçlarınız, şirket büyüklüğünüz gibi kriterlere göre değişir. Fakat genel öneri; aylık 11 yazıdan daha fazla blog içeriği yayınlamanız yönünde.

blank

Küçük işletme sahipleri, organik trafik çekmek için haftada 2-3 sefer blog yazısı hazırlayabilir. Fakat büyük bir bloğunuz varsa, içerikleri güncel tutmanız gerekebilir. Bu durumda haftalık yazı sayınızı 5-6’ya çıkarmanız gerekir.

Haftalık ya da aylık blog yazma sıklığınız ne olursa olsun, bir plana uygun hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Böylece hedef kitleniz için de tutarlı bir izlenim oluşturur, onlara ne zaman yayın yapacağınız ile ilgili ipuçları verirsiniz.

Blog İçin SEO Nasıl Yapılır?

Blog yazılarınıza, kapsamlı bir araştırma ve analizler sonucunda başlamalısınız. Konuya hakim olmanızın yanında, SEO çalışmaları için de araştırmalar yapmanız gerekir. Bu anlamda yapacağınız ilk çalışma, blog yazınızda kullanacağınız anahtar kelimeler üzerine olmalı. Öncelikle metnin odaklanacağı anahtar kelimeyi, ardından SERP sıralamasında üste çıkmanıza yardımcı olacak LSI anahtar kelimeleri bulun.

Genel olarak blog için SEO çalışmalarında şu soruların cevaplarını bularak başlayabilirsiniz.

 • Hangi anahtar kelimeleri kullanacaksınız?
 • Bu kelimeleri metin içerisinde kaç kez geçireceksiniz?
 • Kaç kelimelik bir blog yazısı hazırlamalısınız?
 • Hangi dış ve iç linklere bağlantı vereceksiniz?
 • Kaç görsel eklemelisiniz?
 • Hangi başlıklara değineceksiniz?

site içi seo

Blog Sayfaları İçin SEO İpuçları

 • Konu seçimi yaparken güncel ve sürekli aranan konulara odaklanın.
 • Anahtar kelime araştırması yaparken çok düşük ya da çok yüksek hacimli olmamasına dikkat edin. Arama hacmi çok düşük olan anahtar kelimeler, sayfanız için Google’da bir otorite oluşturmaz. Yüksek olanlarda ise rekabet çok olduğu için sonuç almanız çok zordur ve çok uzun sürer.
 • Anahtar kelimeniz için hali hazırda sıralamada ilklerde olan blog yazılarını inceleyin. Başlıklarınızı, görsel oranınızı, yazı uzunluğunuzu, LSI anahtar kelimelerinizi bunların ortalamasının üzerinde olacak şekilde belirleyin.
 • Fakat anahtar kelime kullanımını da abartmayın. Organik aramalarda yükselmek için blog yazısını anahtar kelimelerle doldurmak işe yaramaz. Çünkü Google bunu anlar ve SEO puanınızı düşürür. 
 • Anahtar kelime araştırmasında SEMrush, Ahrefs, Google Ads, Page Optimizer Pro gibi uygulamaları kullanın. Bunlardan karma bir şekilde yararlanmanız daha faydalı olacaktır.
 • Anahtar kelimelerinizi mutlaka kullanmanız gereken kısımlar: Başlık, giriş paragrafı, URL ve meta description.
 • Blog yazınızı yalnızca hedef kitlenize yönelik değil, aynı zamanda Google’a yönelik oluşturduğunuzu da unutmayın. Bu nedenle yazınız düzgün bir şekilde yapılandırılmış olmalı. HTML kodları temiz ve düzenli olmalı.
 • Sayfa düzeni okunaklı ve anlaşılır olmalı. Yazım hataları ve anlam hataları olmamalı. Yazı akıcı olmalı.
 • Blog için SEO çalışması yaparken, yararlı yöntemlerden biri de içerik tablosu oluşturmak. Yazınızın başına bir “içindekiler” kısmı ekleyin. 
 • Başlık hiyerarşisine dikkat edin. Google’ın kalite puanlaması yaparken dikkat ettiği en önemli kriterlerden biri bu.
 • Blog yazınızın sıkıcı görünmesine izin vermeyin. Madde işaretlerini, alt başlıkları, görselleri ve alıntıları bunun için kullanın.
 • Metin ile alakalı görseller kullanın. Bunların boyutlarını da küçük tutun.
 • Mutlaka başlıklarda anahtar kelimenizi geçirin. İkincil olarak belirlediğiniz anahtar kelimenizi de H2, H3 gibi alt başlıklarda kullanın.
 • Sayfanızda bulunan diğer blogların içerisine, yeni yazdığınız bloğun anahtar kelimeleri üzerinden dahili bağlantılar verin. Böylece Page Rank oranınızı yükseltebilirsiniz. Fakat bu bağlantıların mantıklı ve ilgili sayfalar üzerinden verilmesi gerektiğini unutmayın.
 • Güvenilir kaynaklara, konu ile alakalı dış bağlantılar verin.

Sonuç olarak;

Blog için SEO çalışmalarında, doğru yerde ve doğru sayıda anahtar kelime kullanımı, link ve görsel optimizasyonu, metin hiyerarşisi ve düzeni ile başarılı içerikler oluşturmak mümkün.

Sorularınızı yanıtlamak ve daha fazla bilgi almak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.