Backlink Nedir? Backlink Türleri, Backlink Alma Yöntemleri ve Backlink Analizi

Google 2016 yılında yaptığı açıklamayla, backlinklerin web sitelerinin arama motoru sıralamasındaki en önemli etken olduğunu söyledi. Backlinkler aynı zamanda siteleri üst sıralamalara taşımak için kullanılan en etkili SEO çalışmalarından biri. Bu yazımızda şu sorularla ilgili bilgileri bulabilirsiniz:

 • Backlink nedir? 
 • Backlinkler neden önemlidir? 
 • Backlink alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
 • Backlink türleri nelerdir? 
 • Backlink analizi ve planlaması nasıl yapılır? 
 • Siteye nasıl backlink alınır?

Backlink Nedir?

Backlink, Google ve diğer arama motorları tarafından takip edilen ve sitenizin sıralamada öne çıkmasını sağlayan SEO araçlarından biri. İnternet sitenizin yayılmasını ve daha fazla görünmesini sağlıyor. Gelen link ya da harici link olarak da adlandırılıyor. Kısaca bir sayfadan diğerine, bir siteden başka bir siteye giden linkler de diyebiliriz.

Site içinde verilen iç bağlantılardan çok, başka siteler tarafından, üçüncü taraf kaynaklardan bizim sitemize gelen linkler backlinkleri oluşturuyor. 

Ücretli ya da ücretsiz olarak alınabiliyor. Arama motorları, bu backlinklerin hangi yollarla alındığına çok dikkat ediyor. Güvenilir olup olmadığını denetliyor. Bu yüzden geçici ve anlık olanlardansa, zamanla silinmeyen, kalıcı, güvenli ve kaliteli backlinkler daha faydalı oluyor. 

Backlinkler Neden Önemlidir? 

 • Sıralamanızı yükseltmenizi sağlar. 
 • Google’ın yeni ve güncel sayfaları bulmasına yardımcı olur. 
 • Site güvenilirliğini artırır.
 • Site trafiğinizi yönlendirir.

Eğer sitenize gelen ya da sitenizden yönlendirilen büyük ve güvenilir backlinkleriniz varsa, doğru ve güvenilir bir site olduğunuzu Google’a kanıtlamanız kolaylaşır. Böylece kuralları ihlal etmeden, sıralamalarda kolayca üstlere çıkabilirsiniz. 

Yeni ve güncel sayfalar Google tarafından Googlebot’lar sayesinde keşfedilir. Googlebot’lar ise bunu yapabilmek için linkleri kullanır. Böylece doğru kurgulanmış, güvenilir ve çok sayıda linke sahipseniz, içeriğinizin taranması, keşfedilmesi ve öne çıkarılması kolaylaşır. Bu aynı zamanda doğru trafiği çekebilmenin de bir yöntemi. Fakat yanlış kullanımı sitenizin engellenmesi gibi kötü sonuçlara yol açabilir. 

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar: Güven ve Popülerlik

Google, Yandex, Yahoo ve diğer arama motorları sıralamalarını belirlerken sitenin itibarını ve kalitesini, kullandıkları linklere göre belirliyorlar, kaynakların güvenilirliğini test ediyorlar. Bilindik, kalite puanı yüksek ve güvenilir sitelere verilen linkleri ön planda tutuyorlar. Bu yüzden adını duyurmuş farklı sitelerden birçok backlink almak gerekiyor. Fakat fazla backlinke sahip olmak, iyi bir sıralamayı garanti etmiyor. En önemli backlinkler, sizin herhangi bir etkiniz olmadan, kullanıcıların kendi istekleriyle oluşturduğu linklerdir. Birbiriyle bağlantılı olmayan adreslerin sitenize link vermesi gerekiyor. Güvenilir adreslerden gelen, yada onlara giden linkler daha fazla önem kazanıyor. 

Page Rank Algoritması Nedir?

Google, bunlara bakarak sayfanızın önemine ve yetkisine bir puan veriyor. Backlinklerinizin otoritesini ve kalitesini değerlendiriyor. Buna PageRank algoritması deniyor ve önceden ölçülebilse de şu an sorgulanamıyor. 

Backlink Türleri Nelerdir?

Sitenize eklediğiniz her link Google tarafından farklı güven puanlarına sahip. Bazı yöntemler önem kazanırken, bazılarının sıralamaya nasıl etki ettiği bile hala tartışma konusu. Bu bölümde her uzman tarafından farklı farklı kategorize edilen linklerden 9 tanesi bulunuyor. 

 • Doğal Backlink Nedir?

Backlink almanın ücretli ve ücretsiz birçok yolu olduğunu söylemiştik. Bunlardan en zararsızı doğal backlink’lerdir. Arama motorlarını yönlendirmeden, manipule etmeden ve herhangi bir ücret ödemeden doğal olarak alınırlar. Bu linkler kullanıcı tarafından güvenli sayılır ve linkler sayesinde siteye çekilen trafik yüksektir. 

 •  Footer Link Ne Demek?

Footer linkler sayfanın en altında bulunan ve genellikle reklamlar için kullanılan linklerdir. Etkili bir backlink çeşidi olmasına rağmen dikkatli kullanılmazsa pozitif sonuçlar getirmiyor. Aslında SEO çalışmaları arasında en az tercih edilen yöntemlerden biri. Çünkü kalıcı bir bağlantı değil ve genellikle çok yıllık köklü sitelerde işe yarıyor. 

 • Nofollow Link Nedir?

Bir sitenin güvenilirliği konusunda şüphe duyuyor fakat yine de o siteye link vermek istiyorsanız bunun yolu nofollow linklerden geçiyor. Bu linkler rel=”nofollow” vasfını kullanarak arama motorlarına, bu linkin güvenilir olmadığı için takip edilmemesi gerektiğini söylüyor. 

Bu linkler takip edilemediği için PageRank değerinde de bir fayda sağlayamıyordu. Dolayısıyla sayfanızı arama motorlarında üst sıralara çıkarmıyordu. Fakat 2019 yılında Google, bu özelliği değiştirdiğini açıkladı. Böylece artık nofollow linkler de site kalitesinde birer ipucu olarak görülüyor. 

 • Dofollow Link Nedir?

Bu linkler “güven ileten link” olarak biliniyor. Bunlar PageRank değerini artırıyor ve linke herhangi bir eklenti yapmıyor.

 • Ücretli ya da Sponsorlu Link Nedir?

Google’ın web yöneticisi yönergesinde, backlinkler ile ilgili uyulması gereken kurallar veriliyor. Bir link satın almak ya da bunun için para ödemek bu yönerge kapsamına ters düşüyor. Dolayısıyla içeriğinizin tanıtılması ya da incelenmesi için bir blogger ya da ünlü biriyle anlaştığınızda ve Google tarafından bu durum tespit edildiğinde, site sıralamanız düşüyor. Bunu engellemek için de Google’ı sponsorlu linkler hakkında bilgilendirmek gerekiyor. Bu özellik sayesinde siteniz, ücretli liklerden olumsuz olarak etkilenmemiş oluyor. 

 • UGC Link Nedir?

UGC linkleri aslında blog yorumlarından ya da forum sitelerinden gelen linkleri, yani kullanıcının oluşturduğu linkleri kapsıyor. Bunların amacı ise Google’a, linklerin site yöneticisi tarafından değil de, kullanıcılar tarafından konulduğunu  haber vermek. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bunlar sıralamanızı yükseltmeniz için en etkili araçlardan biri. 

 • Yüksek Otoriteli Link Nedir?

Sıralamalarda üste çıkmak istiyorsanız, kullanmanız gerekenlerden biri de yüksek otoriteli linkler. Bunlar, güvenilir kaynaklardan gelen backlinklerdir. Hürriyet, Sözcü, Vikipedi bunların birkaç örneği. Bunlardan birinden sizin sitenize gelen bağlantılar google tarafından güvenilir olarak algılanıyor ve siteniz daha ön sıralarda çıkıyor. 

 • Zararlı Link Nedir? (Doğal Olmayan Linkler)

Google web yöneticisi yönergesine uymayan, yalnızca Google’daki sıralamasını yükseltmeye çalışan, düşük kaliteli ve güvenilir olmayan sitelerden gelen linkler, sitenizin sıralamasının düşmesine yol açabilir. Bu linkler nofollow ya da sponsorlu olarak işaretlenmemesine rağmen ücretli link olarak görünüyor. Aynı zamanda düşük kaliteli sitelerden gelen ya da footer linkli olan türleri bulunuyor. Bunlar, güvensiz bağlantılar oluşturduğu için sitenize zarar veriyor. 

blank

Bunları tespit ederek sitenizden kaldırmanız gerekiyor. Farklı backlink denetim araçlarını kullanarak, sitenize gelen ya da sitenizden giden linklerin zararlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda bu araçları Google Search Console hesabınızla eşleştirerek genel backlink analizinizi yapabilirsiniz. 

 1. Editoryal Olarak Yerleştirilen Link Nedir?

Google, sitenin kendi sahibinin editoryal olarak yerleştirdiği linklere de büyük pay veriyor. Yani, yöneticinin vereceği ya da alacağı linkle gelecek olan trafiği ve ilgiyi hak ettiğini düşünüyor. Bu linkin verilmesinin nedeni, arama motoru sıralamalarını yönlendirmeye çalışmak değil, kullanıcının deneyimini artırmak. 

Bir Sitenin Backlinkleri Nasıl Kontrol Edilir? Backlink Nasıl Planlanır? Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Siteniz için bir link oluşturma planı hazırlamak ve daha güvenilir, büyük linkler alabilmek için öncelikle sitenizin kendi backlink profilini analiz etmelisiniz. Bunun için Google Search Console en kolay ve ücretsiz araçlardan bir tanesi. Rakiplerinizin backlinklerini incelemek için de SEMrush, Ahrefs, Majestic SEO gibi araçları kullanabilirsiniz. Burada Google Search Console ve SEMrush uygulamalarından örnekleri bulabilirsiniz.

Google Search Console

Bu araç sayesinde sitenizin, Google’ın gözünde nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz. Google Search Console’a giriş yaptıktan sonra sol paneldeki “Bağlantılar” kısmına tıklayın. Burada sitenizin kendi içinde verdiği iç bağlantıları, sizin yabancı bir siteye verdiğiniz ya da diğer sitelerin size verdiği dış bağlantıları görebilirsiniz. Bunları analiz ederek doğru bir planlama yapabilir ve sitenizi öne çıkarabilirsiniz. 

blank

SEMrush

Google Search Console, size kendi sitemizle ilgili genel bir bakış sunsa da büyük linkler almak ve rakiplerinizin backlink taktiklerini öğrenmek için daha geniş kapsamlı araçlardan yararlanmanız gerekiyor. SEMrush’ın Backlink Analytics özelliği, farklı metrikler ve veri noktaları üzerine bilgi edinerek daha iyi bir planlama yapma ve strateji geliştirme olanağı sağlıyor. Aynı zamanda rakiplerinizin backlink profillerini de inceleyebiliyorsunuz. Böylece onların yarar sağladığı linkleri de analiz ederek kendiniz için bir fırsata dönüştürebilirsiniz. 

blank

Siteye Nasıl Backlink Alınır?

Bir ajansla ücretli olarak anlaşıp backlink toplamak en kolay yollardan biri olsa da tek çare değil. Herhangi bir masrafa gerek olmadan da backlink toplayabileceğiniz birçok yol var. Fakat her teknik size fayda sağlamayabilir. Hatta bazı yöntemler sitenizi daha da geriye götürebilir. Bu kısımda, diğerlerine göre daha kaliteli ve başarı oranı yüksek linkler oluşturabileceğiniz taktikleri bulabilirsiniz. 

 • Link İstemek

Eğer ürün sattığınız bir siteniz varsa, ürünlerinizi aldığınız kişilerin sitelerinde yer almayı teklif edebilirsiniz. Böylece benzer bir siteden güvenilir bir backlink almış olursunuz. Yine güvendiğiniz ve tanıdığınız başka web sayfalarından yardım almak da bir yöntem. Fakat Google’ın, birbiriyle benzer konulara odaklanan sitelerin verdiği backlink’leri daha ön planda tuttuğunu unutmamalısınız. Sizinle hiçbir alakası olmayan ve size trafik sağlamayacak bir çalışma, sitenizi kötü etkileyebilir. 

 • İşinizle Alakalı Dizinleri Kullanmak

Her sektörün, benzer alanlarda faaliyet gösteren farklı dizinleri vardır. Bunlar global ya da daha yerel ölçekte, siteleri öneren dizinlerdir. Sayfanızı bu dizinlere tanıtıp göndererek backlink edinebilirsiniz. 

 • Markanızın Adının Geçtiği Yerleri Linklere Dönüştürmek

İnternet yayıncılığı geliştiğinden beri herhangi bir hizmet ya da iş yapan şirketlerin isimleri sosyal mecrada mutlaka anılıyor. Herhangi bir haberde, sitede ya da platformda sitenizden, markanızdan bahsedildiğini gördüğünüzde, sorumlu kişilere ulaşıp marka adınızın ya da sloganınızın üzerine link vermelerini isteyebilirsiniz. Bu biraz uzun zaman alan bir iş olsa da, bu tarz yazılar çoğunlukla kalıcı linkler edinmenizi sağlayacaktır. 

 • Kaynak Olmak

Eğer özgün, doğru ürün ve içerikler üretiyorsanız, araştırma kaynaklarına bilgi eklemeleri yaparak sitenizi kaynak olarak gösterebilirsiniz. Bunun en bilindik örneklerinden biri Vikipedi’dir. Buraya giriş yaparak elinizdeki bilgileri ekleyebilir, kaynak olarak ürününüzü gösterebilirsiniz. Bazı üniversite sitelerini de bu anlamda kullanabilirsiniz. Böylece eğitim seviyesi yüksek kullanıcı kitlesini de sitenize çekebilirsiniz. 

 • Rakipleri İncelemek

Başarılı ilerleme kaydeden rakiplerinizin link profillerini inceleyerek, onların işine yarayan linkleri toplayabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir SEO aracı bunun için yeterli olacaktır. Rakibinizin sizden farklı olarak kullandığı linkleri bulmak bu konuda yapabileceğiniz en önemli çalışmalardan biridir. 

 • Sonuç

Backlinkler arama motorlarında üst sıralara çıkmak için önemli araçlardan biri. Fakat çok fazla linke sahip olmak, her zaman olumlu sonuç alacağınız anlamına gelmiyor. Yalnızca doğru ve kaliteli kaynaklardan gelen linkler sitenizi olumlu yönde etkiliyor. Aynı zamanda nofollow linkleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Bunların oranı bilinmese de Google’ın artık bu linkleri pozitif yönde değerlendirdiğini ve siteye trafik çektiğini biliyoruz. 

Link satın almak da aslında bize zararı olacak yöntemlerden biri. Çünkü bu durum Google web yöneticisi yönergesine ters düşüyor ve böyle bir durumda sitemizin sıralamalarda hiç çıkmaması gibi bir tepki de oluşabiliyor. Bunu engellemek için ise sponsorlu bir link aldığımızdan Google’ı haberdar etmemiz gerekiyor. Kalıcı linkler ise en güvenilir ve uzun zamanlı backlink çalışmalarından biri.

Yalnızca backlink oluşturma alanında uzmanlaşan ve buna odaklanan bir çok insan bulunuyor. Çünkü arama motorlarında öne çıkmanın etkili ve es geçilmemesi gereken yollarından biri. Aynı zamanda SEO alanında büyük bir öneme sahip. Siz de siteniz için bir adım atmak istiyorsanız, kaliteli linkler oluşturmaya, rakiplerinizi analiz etmeye ve fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız. 

Backlink alanında daha fazla bilgi edinmek ve çalışmalarınızı profesyonel olarak gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.