B2B Şirketleri İçin Sosyal Medya İçerik İpuçları

Şirketler ve dijital pazarlama, sunduğu kolaylıklar ve avantajları sayesinde hızla gelişiyor. Sosyal medyaya dayalı B2B (Business to Business) pazarlama yaparken dikkat edilmesi gereken şey, markanıza ve firmanıza müşteri şekecek alakalı ve ilgi çekici içeriklerin olması. Çünkü B2B pazarlamada, alıcıların 4’te 3’ü ürünü seçmek amacıyla sosyal medya pazarlamasına yöneliyor. Bu nedenle B2B satıcılarının markalarını tanıtmak için güçlü içerik fikirlerine sahip olması gerekiyor.

B2B Pazarlama

Bu pazarlama türü, iki işletme arasıda ürün, hizmet ve markanın pazarlanması üzerine kurulu. B2B siteleri için sosyal medya yönetimi ve pazarlaması, ürünlere talep oluşturmak ve yeni kişilere ulaşıp ürün-hizmetlerini tanıtmaları açısından önemli. Bu firmalar direkt tüketiciye ulaşamasa da talep yaratabilmesi gerekir. Sosyal medya aynı zamana markanın ve ürünlerin bilinirliği açısından da önem arzeder.

B2B Pazarlama İçin Sosyal Medya İçerik İpuçları – 10 Öneri

B2B şirketleri için pazarlama yaparken, göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta akılda kalıcı, alakalı ve değerli içerik oluşturmak. İçerikleriniz püf noktaları, ipuçlarını içermeli. Hizmetinizi kitlenize etkin bir şekilde tanıtmalı. Aynı zamanda sosyal medya SEO ve özellikle Instagram SEO kuralları uygulanmış olmalı. Bunların yanında zamanında ve düzenli paylaşım yapmak da bir diğer önemli etken.

Edelman’ın 2021 Güven Barometresi raporuna göre sosyal medyaya duyulan küresel güven yalnızca %41. Yani insanlar sosyal medyadaki bilgilere tam anlamıyla güvenmiyorlar. Bu veriye göre, özgün, şeffaf ve samimi markalar daha çok öne çıkıyor. Ve sosyal medyada da en ön önemli strateji, güven inşa etmek anlamına geliyor.

1. Sektör İçi Bilgiler Verin

B2B pazarlama şirketleri için size yardımcı olabilecek içerik fikirlerinden biri, sektörünüzün iç görülerine odaklanan içerikler oluşturmak. Markanız sektör bilgileri üzerine araştırma yapıyorsa bunları paylaşın. Aynı zamanda sektördeki başı çeken markaları ve hizmetleri inceleyin, karşılaştırın ve analiz edin.

Sosyal Medya İçerik İpuçları 2: Bilgilendirici Bloglar Oluşturun

Akılda kalan, ilgi çeken içerikler oluşturun. Markanızı ve sunduğunuz hizmeti tanıtmak için bilgilendirici içerikler her zaman önemlidir. Bir blog açın ve yeni hizmetlerinizi tanıtın. Hangi alanlarda fayda sağladığınızı paylaşın. Mevcut hizmet ya da ürünlerinizde değişiklik yaptığınızda bunları açıklayın. Bu değişiklikleri sosyal medyanızda da paylaşın. Bu taktik, hem web site trafiğinizin artmasını sağlar hem de bu sayede hedef kitlenizle etkileşime girersiniz. Blog yazıları hazırlarken tutarlı olun ve gerçekten sektörünüz için yararlı ve kaliteli içerikler üretin. Böylece B2B şirketiniz için iyi bir dijital pazarlama kimliği yaratmış olursunuz.

3. Vaka Çalışmaları Yayınlayın

B2B şirketinizin tanıtımı için vaka çalışmaları paylaşın. Şirketinizin, ürünlerinizin ya da hizmetinizin çalışma şeklini ortaya koyun. Uygulamalarınız ve kampanyalarınızı kapsamlı bilgilerle açıklayın. Böylece sizinle etkileşim halinde olan, markanızın bir parçası haline gelmiş potansiyel müşterilerinizin güvenini ve ilgisini elde edersiniz.

Sosyal Medya İçerik İpuçları 4: E-Kitaplar Oluşturun

Günümüzde birçok kişi tarafından e-kitaplar seviliyor ve sıklıkla kullanılıyor. Potansiyel müşterileriniz arasında da bu durumda olan çok sayıda kişi olabilir. Böylece markanızı, kampanyalarınızı ve avantajlarınızı tanıtan bir e- kitap hazırlamak, markanız hakkında hedef kitlenize bilgi vermenin en kolay yolu haline gelir.

5. Kataloglar Hazırlayın

B2B pazarlama yaparken hedef kitlenizi markanıza çekmenin bir diğer yolu da kataloglar ve kılavuzlar. Markanız, hizmetiniz ya da ürünlerinizle ilgili soruları yanıtladığınız bir katalog hazırlayın. Örnek olarak Renga’nın kataloğunu buradan inceleyebilirsiniz.

blank

Sosyal Medya İçerik İpuçları 6: Grafikler Tasarlayın

Grafikler görsel olarak ilgi çekicidir ve pazarlama için müşterilerinizin odağına girmenin en kullanışlı yollarından biridir. İşinizi tanıtırken, ürünleriniz hakkında istatistikler yayınlarken ya da marka tanıtımında grafiklerin gücünden yararlanmaya çalışın.

7. Canlı Yayınlar Oluşturun

Markanızın arkasındaki profili göstermek, ürünlerinizi incelemek ve hizmetlerinizi tanıtmak için canlı yayınlar oluşturun. Facebook ve Instagram canlı yayın ile  tanıtım ve satış yapın. Bu platformlar profesyonelce yapılmış canlı yayınları öne çıkarmaya meyilliler.

Sosyal Medya İçerik İpuçları 8: YouTube Videoları Çekin

B2B pazarlama stratejileri arasında hizmet ve ürünlerinizle ilgili kurgu ya da kurgu olmayan YouTube videoları yayınlamak da var. Ürün tanıtımları, sıkça sorulan sorular, istatistiklerin paylaşılması, bilgilendirici içerikler gibi birçok olay için videolar çekin. bir ürün üretimi yapıyorsanız, bunların nasıl yapıldığını, üretim aşamalarını gösterin ve anlatın. YouTube videoları, sosyal medya kanallarınıza etkileşim sağlar. Aynı zamanda organik trafiğinizi de artırır. Bu videoları daha sonra sosyal medya kanallarınızda da paylaşın.

9. Influencer Pazarlama Yatırımlarına Yönelin

B2B pazarlama için Influencer pazarlama giderek daha fazla ihtiyaç duyulan bir sektör haline geldi. 2022’de tüketiciler artık çoğunlukla çevrimiçi alışveriş yapıyor. Bu nedenle markanızın etkileyici ortaklıklarla hizmet veya ürün sunması, sosyal medyada görünürlüğünü ve güven algısını artıran bir çalışma olacaktır.

2022 yılı sonuna kadar etkileyici pazarlamanın yaklaşık 14 milyar dolarlık bir sektör haline geleceği tahmin ediliyor.

10. Son Kullanıcı Yorumlarını Paylaşın

B2B şirketlerinin son kullanıcıya ulaşması çok da mümkün değil. Fakat ürünleriniz ya da hizmetleriniz ile ilgili paylaşım yapan kişilere, sosyal ağlarda çalışmalar yaparak ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların ürünleriniz ile ilgili yaptığı yorumları, paylaşımları içerik fikirleri olarak kullanın. Böylece markanızın bilinirliği artar. Aynı zamanda etkileşim oranlarını da artırırsınız.