LinkedIn B2B Pazarlama

B2B Pazarlama Yaparken LinkedIn Nasıl Kullanılır?

LinkedIn artık güçlü bir B2B (Business to Business) pazarlama ve satış aracı. Bu yazıda LinkedIn B2B pazarlama stratejinizi yükseltmek için farklı yolları anlattık.

B2B Pazarlama Nedir?

B2B Pazarlama Nedir?

Türkçeye “işletmeden işletmeye” olarak çevrilen uygulama, şirketler arasında yapılan bir satış ya da pazarlama olarak biliniyor. B2B alanında çalışan şirketlerin temel prensibi, birbirlerinin sunduğu hizmetleri iyileştirmek üzerine kurulu.

B2B iş modelinde, son kullanıcıyı hedefleyen hizmet ve ürünlere oranla daha geleneksel kanallardan ilerleniyor. Pazarlama ve satış süreci şirketler arasında yapılıyor.

B2B pazarlama süreçlerinde önemli rol oynayan kanallara şu örnekleri verebiliriz:

 • Fuarlar
 • Bilboardlar
 • Basılı medya kanalları
 • E-posta pazarlaması

LinkedIn B2B Pazarlama Nedir?

LinkedIn B2B Pazarlama Nedir

B2B pazarlama, ürünlerin son tüketiciden ziyade başka bir işletmeye pazarlanması anlamına geliyor. Geniş kitlelere sahip ve bu kitlelere pazarlama yapabilen şirketlerden farklı olarak B2B şirketlerinin yazılım, üretim ve hatta reklam işletmeleri gibi daha niş bir kitlesi var.

Sonuç olarak bu şirketlerin herkese pazarlama yapması gerekmez. Yalnızca kendi sektöründeki ilgili karar verici şirketlerin dikkatini çekmeleri gerekir.

LinkedIn ise, işletmelerin ürünlerini profesyonel kitlelere tanıtması için en uygun ortamlardan biri. LinkedIn’de B2B pazarlamasının bu kadar işlemesinin ve popüler olmasının nedeni de bu.

blank

HubSpot tarafından yapılan bir ankette LinkedIn’ın Twitter ve Facebook’tan %277 daha etkili bir ağ olduğu kanıtlandı. Bu yüzden de aklınıza gelebilecek her sektörde yol gösterici olma potansiyeline sahip.

Yapılan araştırmalar, LinkedIn’ın tüm sosyal ağlar arasında en fazla müşteriyi B2B şirketlerine yönlendirdiğini ortaya koydu. Öyle ki, B2B potansiyelinin yaklaşık %80’i LinkedIn’den geliyor. Aynı zamanda insanların %66’sı bu ağı en etkili sosyal kanal olarak kabul ediyor.

Tüm bunların yanında yaklaşık 40 milyon LinkedIn kullanıcısını kilit karar verici olarak sınıflandırıyoruz.

Neden B2B Pazarlama için LinkedIn Kullanmalısınız?

B2B Pazarlama için LinkedIn

 

LinkedIn, bugün 750 milyondan fazla üyesi olan, çoğu şirketin ve profesyonelin olduğu bir topluluk. Yani, B2B şirketleri için potansiyel müşterilerin altın madeni.

LinkedIn’e göre , profesyonellerin %71’i platformunu iş kararlarını bildirmek için kullanıyor. İşlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için zaten LinkedIn kullanıyorlarsa, sizin de platformda aktif hale gelerek onlarla bulundukları yerde tanışmanız mantıklı olur.

Marka ya da kullanıcı olmanız farketmez. Artık LinkedIn diğer sosyal ağlara oranla daha önemli kabul ediliyor.

LinkedIn B2B Pazarlama İçin Bilinmesi Gerekenler

LinkedIn’de bir pazarlama kampanyası başlatmadan önce dikkat etmeniz gereken en temel kural; şirket sayfanıza göz atmak. Temelleri iyi attığınızdan ve optimizasyonu yaptığınızdan emin olun. LinkedIn şirket hesabınızı açarken dikkat etmeniz gereken önemli ipuçları buradaki yazımızda.

blank

Pazarlama stratejinizi oluştururken ilk adımınız karar vericileri tanımlamak olmalı. Bu yüzden LinkedIn üzerinden kiminle bağ ve iletişim kurmak istediğinizden emin olun. Sektörü, karar vericilerin iş unvanı, konumu gibi ayrıntılara karar verin. Bunları spesifik olarak tanımlarken sizin için yararlı olacak özellikleri gözetin.

LinkedIn B2B pazarlama stratejinizin her aşaması için, ne zaman ve nasıl yapılacağını kapsayan bir yol haritası hazırlayın.

Araştırmalara göre; LinkedIn paylaşımları için ideal gönderi saati 12:00. İdeal gönderi günleri; Salı, Çarşamba ve Perşembe. Ayrıca günde 1 içerik paylaşmak, en ideal miktar.

LinkedIn’i B2B Pazarlama için Kullanmanın 5 Yolu

 1. Şirket Sayfanızı Optimize Edin
 2. Değerli İçerik Oluşturun
 3. Hedefli Reklamlar Yayınlayın
 4. Meslektaşlarınızı Uzmanlıklarını Paylaşmaya Teşvik Edin
 5. Satış Beklentilerini Bulmak için LinkedIn’in Arama Özelliklerinden Yararlanın

LinkedIn’de Şirket Sayfanızı Optimize Edin

LinkedIn’i B2B satış ve pazarlama için kullanıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey şirket sayfanızı optimize etmek. LinkedIn’de markanızla karşılaşan potansiyel müşteriler muhtemelen sayfanıza göz atar, bunu yaptıklarında işinizin ne olduğunu, onlara nasıl yardımcı olabileceğiyle ilgili tüm detayları bulmalılar.

LinkedIn şirket sayfanızın performansını artırmak için;

 • Ne yaptığınızı açıklayan ve ilgili anahtar kelimeleri içeren kısa bir özet satırı yazın (bunlar sayfanızı daha keşfedilebilir hale getirmeye yardımcı olur).

LinkedIn profili nasıl oluşturulur

 • Şirket sayfanızda bulunan “Uzmanlık” bölümüne şirketinizle ve işinizle alakalı anahtar kelimeleri ekleyin. Böylece arama sonuçlarında görünme ihtimaliniz artar.
 • Şirketinizin amacını, ürünlerini ve sizi rakiplerinizden daha iyi yapan şeyleri ilgi çekici bir “Hakkında” bölümü ile açıklayın.
 • Şirket sayfanızın güzel görünmesini sağlayın. İyi tasarlanmış bir kapak ve profil resmi kullanın. Hesabınızın profesyonel görünmesini sağlayın. Bu noktada kapak resminin aslında sayfanıza kişilik katmak için mükemmel bir fırsat olduğunu unutmayın.

LinkedIn hakkında bölümü nasıl yazılır

LinkedIn’de Değerli İçerikler Oluşturun

Edelman ve LinkedIn tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sektöre özel değerli içerikleri paylaşmak, şirketlerin kendilerini benzer işlerden farklılaştırmasının ve daha fazla satış yapmasının en etkili yollarından biri.

Araştırma, şirket sayfalarının fikir gönderileri, web seminerleri, sunumlar, araştırma raporları gibi değerli içerikleri paylaşmaları durumunda iş dünyasındaki karar vericilerin, ortak kuruluşlar hakkında daha olumlu düşündüğünü ortaya koydu.

Bu karar vericilerin çoğu LinkedIn’de zaten aktif. Bu yüzden LinkedIn, onlara kendi içeriklerinizle ulaşmak için en uygun platform.

B2B pazarlama içerikleri

Ancak unutmayın ki, nitelik nicelikten daha önemli. Niş uzmanlığınızı göstererek hedef kitlenizi cezbetmeye odaklanın. İçeriğinizin organik erişimini artırmak ve doğru kişilerin önüne çıktığından emin olmak için gönderilerinize her zaman alakalı anahtar kelimeler ve etiketler ekleyin.

İpucu: LinkedIn gönderilerinizdeki medya türleriyle denemeler yapın. Platform, akışınızda fotoğraf, video ve pdf’ler paylaşmanıza olanak tanır ve zengin medya gönderileri, salt metin gönderilerinden çok daha iyi performans gösterir.

LinkedIn’de paylaştığınız gönderilerin %50’si markanızla alakalı olmalı. %25’i, ilgilendiğiniz sektör ile alakalı içeriklerden oluşmalı. Geriye kalan %25’lik içeriği bir marka olarak değil bir insan olarak üretmelisiniz. Sizi etkileyen konular ve temalar hakkında paylaşım yapabilirsiniz. Böylece insanlarla ortak noktalar bulabilir, sizi bir marka olarak değil bir birey olarak görmelerini sağlayabilirsiniz.

LinkedIn’de Hedef Kitlenizi Çekecek Reklamlar Yayınlayın

Herhangi bir sosyal ağda organik büyüme zordur ve LinkedIn de bir istisna değil. B2B satışları için Linkedin kullanıyorsanız, pazarlama bütçenizin bir kısmını ücretli reklamlara ayırmanın, erişiminizi genişletme ihtimali var. Ayrıca reklamlar, markanızı doğru kişilerin önüne çıkarmanın etkili bir yolu.

Sponsorlu içerik, kullanıcıların LinkedIn akışlarında görünür. Yani kişisel bağlantılarının haberleri ve güncellemeleri arasında onlara ulaşır.

LinkedIn’in Kampanya Yöneticisi ile reklamlarınızı özel hedef kitlelere pazarlamanız mümkün. Belirli iş unvanına sahip kişileri ya da işverenleri hedeflemeniz mümkün. Ya da önceden var olan bir kişi listesi yükleyip zaten var olan potansiyel müşterilerinize de ulaşma imkanınız var.

LinkedIn reklamları ile web sitenizdeki geçmiş ziyaretçileri de hedef olarak belirleyebilirsiniz. Böylece her bir farklı kitle için, onlara özel hazırlanan reklam içeriğini gösterebilirsiniz.

Meslektaşlarınızı Uzmanlıklarını Paylaşmaya Teşvik Edin

Çalışanlarınızı ve yöneticilerinizi kişisel LinkedIn profillerinde profesyonel görüşlerini paylaşmaya teşvik edin. Bu içerik, doğrudan uzman bir kaynaktan geldiği için daha güvenilir görünür. Daha sonra gönderilerini markanızın hesabında yeniden paylaşın.

Bunu yapmak, sizin ve çalışanlarınızın kişisel ağlarını büyütmenize yardımcı olur. İşletmenizin, çalışanlarınızın özel bilgi ve deneyimlerinden onları özgün hissettirecek şekilde yararlanmasını sağlar.

Ayrıca, LinkedIn’e göre , çalışanlar tarafından paylaşılan içerik, doğrudan bir şirket tarafından paylaşılan içeriğe kıyasla 2 kat daha yüksek etkileşime sahip oluyor.

Satış Beklentilerini Bulmak için LinkedIn’in Arama Özelliklerinden Yararlanın

LinkedIn B2B pazarlama çabalarınız, yüksek kaliteli potansiyel müşterilere pazarlama yapıyorsanız çok daha etkili olur. Çünkü önceden satış yaptığınız ya da markanızı tanıyan insanların ürününüzü ya da hizmetinizi yararlı bulması daha olası.

LinkedIn de, güçlü arama işlevi sayesinde markaların potansiyel müşterilerini bulmasını kolaylaştırıyor. Ücretsiz bir kişisel hesaptan bile, belirli bir konumdaki, sektördeki kişileri veya alakalı anahtar kelimeleri içeren profilleri arayabilirsiniz.

B2B pazarlama LinkedIn araması

Aramalarınızı şirket adına, şirket büyüklüğüne, konumuna ve bağlantılarına göre filtreleyebilirsiniz. Aynı zamanda LinkedIn’in ücretli özelliklerinden biri olan LinkedIn Sales Navigator’da bu filtre özelliklerinin çok daha fazlası mevcut. 

Özetle;

Diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi, LinkedIn’de de markanız ve şirketiniz için hangi stratejilerin en iyi sonucu vereceğini görmek zaman alır. Ancak verdiğimiz ipuçlarını takip ederek hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Böylece işletmenizi, sizinle ilgilenebilecek olan profesyonellere tanıtabilir, daha fazla satış yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve profesyonel destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.