affiliate marketing

Affiliate Marketing Nedir? Avantajları ve Türleri

Affiliate Marketing, satış ve pazarlama ortaklığı ile internetten para kazanma yollarından biri.

Affiliate Marketing Nedir?

Türkçeye “Bağlı Kuruluş Pazarlaması” ya da “Satış Ortaklığı” olarak çevrilebilen Affiliate Marketing, her satış için küçük bir komisyon karşılığında diğer insanların ürünlerini tanıtmak olarak tanımlanıyor. Ziyaret ettiğiniz birçok web sitesinde muhtemelen “affiliate link” ya da “sponsorlu gönderi” olarak eklenmiş bağlantılar görmüşsünüzdür. Bunlar Affiliate Marketing örnekleridir.

Bir diğer anlamı ile pazarlama ve satış ortaklığıdır. Bu ortaklığı kuran kişiler, farklı sitelerde linkler ve banner reklamları aracılığıyla ortaklık yaptığı sitenin linklerine referans verir ve bunları farklı kitlelere ulaştırır. Bu bağlantılar üzerinden yapılan satışlar için de belirli bir yüzde kazanılır. Affiliate Marketing, satış ortakları ile tedarikçiler arasındaki anlaşma, ürün satışlarından gelen karın paylaşılmasına dayalıdır. Böylece çeşitli kişi ya da firmalara ait ürünler satılarak gelir elde edilir.

Satış ortaklığı sistemi, her iki tarafın da kazanmasına imkan sağlar. Bu nedenle basit ve tercih edilebilir bir pazarlama yöntemidir. Bu sayede hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı be birçok firma aracılığıyla yüksek gelir kazanılabilir.

Satıcı

Ürünü imal eden taraf. Satıcı, küçük bir marka ya da büyük bir şirket olabilir. Bireysel girişimcilerden devasa şirketlere, herkes satış ortaklığı sisteminde bir satıcı olma imkanına sahiptir.

Pazarlama Ortakları

Affiliate Marketers ya da yayıncı olarak da bilinir. Ortaklar tek tek bireylerden ya da şirketlerden oluşabilir. Burası pazarlamanın gerçekleştiği yerdir. Bir marka, başka bir markanın ürününün alınması için teşvik eder. Ardından potansiyel müşterileri bu markanın ürünlerinin değerli olduğu konusunda ikna etmeye çalışır. Sonuç olarak potansiyel müşteri de müşteriye dönüşür ve ürünü satın alır.

Tüketici

Affiliate Marketing sistemini döndürem müşteri ya da tüketicidir. Çünkü satış olmadan komisyon ya da gelir olmaz.

Pazarlama ortakları, sosyal medya, dijital reklamlar ya da blog sayfaları vasıtasıyla içerik pazarlamasını kullanarak tüketiciye pazarlama yapmaya çalışır.

Ortaklar, satış ortaklığı sisteminin bir parçası olduğunu tüketiciye belirtmelidir. “Bu siteden ürün satın alırsanız, küçük bir komisyon kazanabilirim” gibi bir beyanda bulunmalıdır.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı sisteminde para kazanmanın farklı yöntemleri var. Fakat hepsinin çekirdeği, internetten satış yapılıyor olması. Affiliate Marketing ortaklığı kurduğunuz bir markanın ürünlerini pazarlamak amacıyla bir blog sitesi açılabilir ya da farklı platformlarda satış yapılabilir.

Affiliate Marketing Türkiye

Ülkemizde Affiliate Marketing kullanan pek çok firma bulunuyor. Bunlara örnek olarak Amazon, Trendyol, Hepsiburada, THY ve Gittigidiyor’u örnek verebiliriz. Yani satış ortaklığı sistemi, aslında çok bilindik marka ve şirketlerin pazarlama için sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri.

Affiliate Marketing Siteleri

Genellikle e-ticaret siteleri bu pazarlama yöntemini en çok kullanan sitelerden. Yukarıda bahsettiğimiz Amazon, Trendyol, Hepsiburada, ve Gittigidiyor bunlara örnektir.

Bu siteler çoğunlukla influencerlar ile çalışır. Sosyal medya hesaplarındaki link verilen paylaşımlar bu ortaklığın bir sonucudur. Böylece bu markalar daha çok trafik alır, marka bilinirliği sağlar ve ürün, hizmet satışı yapar.

Affiliate Marketing Avantajları

  • Satış ortaklığı sistemi, düşük maliyetli bir reklam ile kişilere yüksek kazançlar sağlayabilir.
  • Ortaklardan reklam yapan komisyon kazanırken, şirket ya da marka da trafik, satış, tıklama ve potansiyel müşteri elde eder.
  • Katılımı kolay bir pazarlama türüdür. Fakat bazı şirketlerin kriterleri farklılaşabilir.
  • Tavsiye sistemi üzerinden çalıştığı için ürün satın alma ve kargo süreçleri ile uğraşılmaz.
  • Bir şirket birden fazla ortaklık kurabilir. Aynı durum reklamı yapan kişi ya da kuruluş için de geçerlidir. Yani satış ortakları tek bir ortaklığa bağlı değildir.
  • Birden fazla ortaklık kurulabilmesi, geniş bir pazar yelpazesi oluşturur.
  • Online pazarlama yöntemlerinden olduğu için 7/24 kazanç ve tanıtım potansiyeli vardır.

Affiliate Marketing Türleri

Son yıllarda satış ortaklığı yöntemleri oldukça çeşitlendi. Fakat bunların arasında sıklıkla kullanılan 5 yöntem var.

1.  Influencer Pazarlama

Influencerlar, sosyal medya ve YouTube gibi siteler sayesinde günümüzde Affiliate Marketing için en büyük yüzdeye sahip. Ünlüler ya da ünlü olmayanlar, ilgi çekici içerik oluşturma ve izleyicileriyle etkileşim kurma yetenekleri nedeniyle satış ortağı oluyor.

Markalar genellikle ürünleri tanıtmak için influencerlara ödeme yapıyor. Onlar da komisyon karşılığında takipçileriyle bu markaların linklerini paylaşıyor.

2. Blog Yazma

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır

Yazdıkları içerikten para kazanmak isteyen blog yazarları için Affiliate pazarlama genellikle ilk tercihtir. Belli bir alanda uzmanlaşmış olan yazar, hedef kitlesi ile ilgilendiği ürün ve hizmeti paylaşır. Bu satış ortaklığı sistemi, genellikle niş işletmelerle iyi çalışır.

3. Referans Linkleri

Facebook, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya siteleri

blank

Bir satış ortaklığı onaylandığında, bağlantısı olarak bilinen kişiselleştirilmiş bir bağlantı verilir. Bloğu, haber bültenini veya sosyal medya sayfasını ziyaret edenler bağlantıya tıklayıp satın alma işlemi yaptığında komisyon kazanılır.

Düzenli olarak haber bültenleri yayınlayan ya da incelemeler yazan işletmeler genellikle bu yöntemi kullanır. Fakat referans linkleri kullanmak tercih edilecekse, içeriklerin yararlı olduğundan ve bağlantıların anlamlı ve görünür olduğundan emin olunmalıdır.

4. Mikro siteler

Affiliate Marketing Siteleri

Mini siteler ya da mikro siteler, ana web sitesinden ayrı olarak belirli kitleleri hedeflemek için kullanılan, belirli ürün ya da hizmeti tanıtan sitelerdir. Tek bir sayfadan ya da birkaç sayfanın birleşmesinden oluşur.

Genellikle markalar, vurgulamak istedikleri ürün için mikro siteler oluşturur. Burada ürünler hakkında kapsamlı incelemeler yapılır. Landing page buna örnek olarak verilebilir.

5. Sosyal Medya Hesapları

Affiliate Marketing ortakları, Facebook, Instagram, Youtube, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya sitelerinde reklam verebilir. Burada dikkat edilmesi gereken reklamların,  her kanaldaki yönergelere uygun olmasıdır.

6. E-posta Pazarlaması

E-posta listeleri, satış ortaklarının bağlantılarını hedef kitle ile paylaşmanın popüler başka bir yolu. Ortaklar, MailChimp, AWeber gibi bir uygulama aracılığıyla kayıtlı kullanıcılarının e-posta listelerini oluşturur. Genellikle, ücretsiz bir eğitim oturumuna, etkinliğe katılmak ve e-kitap indirmek için bu bilgiler toplanır.

Mevcut bir e-posta listesine ve ilgili abonelere sahip pazarlamacılar, hangi alanda olurlarsa olsunlar e-posta pazarlamasından yararlanabilir.

7. Video Oluşturma

Video içeriği, meşgul insanlar için kolayca tüketilebilir. Aynı zamanda insanlara bir ürünü nasıl kullanabileceklerini, onlara nasıl fayda sağladığını göstermek, artıları ve eksileri vurgulamak için mükemmeldir.

Bir YouTube videosu oluşturularak ürünün özellikleri incelenebilir. Ardından ürünün ya da satış ortağı markanın linki videonun altına sabitlenir. Aynı şekilde Facebook, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya uygulamalarında da bu yöntem kullanılır.